Jogi úton (is) orvosolná a hiányt a PTE - félmilliárd a klinikumnál

2011. augusztus 12. péntek 18:20

Jogi úton (is) orvosolná a hiányt a PTE - félmilliárd a klinikumnál

A Pécsi Tudományegyetem (PTE) is jelentős gazdasági nehézségekkel küzd, a problémákat egy stabilizációs program kidolgozásával igyekeznek orvosolni. Prof. Dr. Bódis József rektor (képünkön) szerint a korábbi években keletkezett hiány a már elvégzett, de ki nem fizetett munkák miatt halmozódott fel, s a jogos követeléseket - más megoldás híján - akár jogi úton is megpróbálják érvényesíteni.

- A felhalmozódott hiány komoly hányadát többek közt a klinikumban elvégzett egészségügyi szolgáltatások alulfinanszírozottsága, valamint a Baranya Megyei Kórház költségeinek meg nem térítése okozta. Az egyetem vezetése a hiány csökkentése érdekében folyamatos tárgyalásokat folytat - többek között a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) Egészségügyért államtitkárságával és a Nemzetgazdasági Minisztérium Pénzügyekért államtitkárságával -, de tekintettel a külső gazdasági körülményekre, gyors és eredményes megoldásra aligha számíthatunk. A tárgyalásokon túl, szakértők bevonásával is vizsgáljuk, hogy mi a teendő, esetlegesen milyen jogi megoldást érvényesíthetünk - fogalmazott megkeresésünkre az universitas első embere.

A stabilizációs programhoz kapcsolódó intézkedési tervek között szerepel egyebek mellett a Klinikai Központ likviditásának helyreállítása is, amelynek során idén mintegy 515 millió forintos megtakarítást irányoztak elő az intézménynél.

- A stabilizációs program jelenleg a végrehajtás fázisában van, az előirányzott megtakarítás jelentős részére, azaz kétharmadára már született intézkedés, ami bizonyíték arra, hogy tartható a kitűzött cél. Ami a klinikum adósságállományának csökkentését illeti, arra reálisan két megoldás szerencsés együttállása esetén van esély - közölte a rektor.

Az egyetem részéről ez egyrészt szükségessé teszi a működési veszteségtermelés csökkentését és megszüntetését a Klinikai Központban, valamint szintén mérsékelni kell az adminisztrációs és irányítási költségeket, emellett pedig az ingatlanállomány hasznosításából is bevételek keletkezhetnek.

- Ennek érdekében nagyon komoly, időnként drasztikusnak tűnő lépéseket teszünk, a megtakarítási hatás pedig jobbára az év második felében realizálódik. Másrészt konszolidáció nélkül elképzelhetetlen az adósságállomány csökkentése, ez azonban már kormányzati beavatkozást kíván - hangsúlyozta a rektor, aki hozzátette, hogy ebbe a körbe tartozik az ún. teljesítményvolumen-korlát (tvk) emelése is.

A tvk emelését régóta szorgalmazza az egyetem vezetése, az erre irányuló lobbitevékenység azonban egyelőre nem hozta meg a várt eredményt.

- Igényünket megküldtük a NEFMI és az OEP részére, vagyis biztos, hogy anyagunk az egészségügyért felelős államtitkár asztalán van. Tény és való, hogy minden szinten lobbizunk, az általunk elkészített tvk-emelési igény mellé térségi elemzéseket készítünk és megoldási javaslataink is vannak. A kompenzációra ígéretet kaptunk és az egyetem komolyan is veszi ezt az ígéretet - zárta a rektor.


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit