Busz-botrány: Komáromi fellebbez

2011. február 22. kedd 16:44

Busz-botrány: Komáromi fellebbez
Kedden délután a Pécsi Közlekedési Zrt. körüli legújabb fejleményekkel kapcsolatban (lásd kapcsolódó írásaink között jobbra - a szerk.) tartott sajtótájékoztatót a városházán Csizi Péter alpolgármester és dr. Szabó Iván ügyvéd. Az apropót a múlt héten a Pécsi Újságban elsőként napvilágot látott NAV-határozat adta, amely szerint a buszok kiszervezése színlelt szerződések alapján történt, így az eladás-visszabérlés tranzakciója semmisnek minősül. Kedden délután Komáromi István azt tudatta szerkesztőségünkkel, hogy a legfőbb ügyészséghez fordult - az általa tett a baranyai főügyészhez intézett feljelentés elutasítása miatt.

Csizi Péter alpolgármester a sajtótájékoztató bevezetőjében elmondta, nem gondolta volna, hogy az új városvezetés munkába lépése óta ennyi idővel újabb csontvázra bukkannak, amely a PK Zrt. botrányos buszeladási ügye során bukott ki. A politikus leszögezte, biztosítják, hogy nem lesz változás a tömegközlekedés színvonalában, maradéktalanul biztosítani kívánják az utazóközönség kiszolgálását.

Komáromi nem hagyja annyiban

Új fejlemény Komáromi István feljelentése ügyében, hogy - miután a megyei főügyészség elutasította beadványát - élve jogával, fellebbezéssel él a legfőbb ügyészséghez. Komáromi munkatársunknak kedden azt mondta, konzultált egy neves jogászprofesszorral, s ennek alapján úgy véli, "túl gyorsan utasították el az illetékesek a beadványát", és továbbra is fenntartja indokait, sőt a NAV-határozat bírságindoklását is mellékeli a legfőbb ügyészségre küldött feljelentéséhez.

Dr. Szabó Iván ügyvéd a NAV-határozat kapcsán kifejtette, hogy annak napvilágra kerülése előtt már megkezdődtek a tárgyalások a PK tulajdonosai között a társaságot illető elszámolási ügyekben, tehát már a Páva Zsolt által megtett büntetőfeljelentéstől függetlenül le szándékoznak zárni a vitás kérdéseket (amelyek egyebek mellett különböző számlákkal és javítási, karbantartási munkák elszámolásával és a Holding egyéb követeléseivel kapcsolatosak).

Az ügyvéd hozzátette, számára nem volt váratlan a NAV lépése, hiszen pont a megkezdendő büntetőper tanúsítja, hogy nem volt minden rendben a buszkiszervezés körül. Maga a NAV döntése még nem jogerős, a végső szót azonban polgári bíróság mondja majd ki - hiszen az adóhivatal csak közigazgatási szerv.

A Mecsekbusszal folytatandó tárgyalások során a város „kötött pályán" mozog, tette hozzá, hiszen elsődleges célja a tömegközlekedés biztonságos üzemeltetése. Az egyeztetések során jelenleg azt vizsgálják, hogy milyen követelésekkel állhat elő a Mecsekbusz, és a büntetés milyen terheket ró a társaság költségvetésére. (Azt még nem tudni, hogy a város költségvetésére milyen hatással lesz, hiszen a PK önálló gazdasági társaság, jelentős ingatlanvagyonnal rendelkezik, azaz valamilyen módon ki tudná egyenlíteni a hatóság követelését, noha ez nyilván óriási terhet róna a cégre.)

Szabó Iván elmondta azt is, hogy egyelőre nincs lehetőség visszahívni tisztségéből a jelenlegi vezérigazgatót, hiszen ehhez a közgyűlési szavazatok hetvenöt százaléka szükségeltetne. De, mondta, „a szindikátusi szerződés ad rá módot, hogy a közeljövőben szavazattöbbségünk legyen". A PK közgyűlését egyébként tizenöt napon belül összehívják, hogy a képviselők döntsenek a továbbiakról.

Csizi Péter megerősítette, hogy a város első lépésként előbb a PK-val rendezi a kapcsolatát, majd azután fókuszál az új buszok beszerzésére és a technikai problémák kezelésére. Az alpolgármester szavaiból kitűnt, hogy a százszázalékos önkormányzati tulajdonban lévő Tüke Busz fogja a későbbiekben biztosítani a tömegközlekedés zavartalanságát.


H. L. B. - Fotó: Kováts Judit