Ezt a romhalmazt vitte be a szír tulaj apportként a Zsolnay-gyárba - Fotók, videó!

2016. szeptember 27. kedd 09:15

Ezt a romhalmazt vitte be a szír tulaj apportként a Zsolnay-gyárba - Fotók, videó!

A Fővárosi Törvényszéken zajlik az a per, amelyben az önkormányzat 300 millió forintot követel kártérítésként a Zsolnay Zrt.-től, azért, mert a szír többségi tulajdonos egy szerinte ennyire taksált hajmáskéri ingatlant vitt be apportként a cégbe, viszont az a Pécsi Holding által készíttetett értékbecslés szerint ötvenmilliót se ér. A hírportálunk birtokába jutott felvételek tanulsága szerint valójában egy romhalmazról van szó, a volt katonai területen ráadásul feltehetően veszélyes anyagokat is tároltak. 


Júliusban nyújtotta be a pécsi önkormányzat 300 millió forintos kártérítési igényét a Zsolnay Zrt.-vel szemben a Fővárosi Törvényszéken, azért, mert nem törődtek bele, hogy a cég többségi tulajdonosa, Bachar Najari korábban egy olyan Veszprém megyei ingatlant vitt be apportként a Zsolnay-gyárba, ami a város szerint csak alig 50 milliót ér.

A Pécsi Újság.hu birtokába jutott néhány fotó és egy videó a területről és az építményekről, valamint a kártérítési igényt alátámasztó, a Pécs Holding által készíttetett értékbecslés. A szakértő szerint egészen pontosan 49 millió 670 ezer forintot ér az egész hóbelevanc. 

A dokumentumból kiderül, hogy a hajmáskéri telken egy műemléki védettség alatt álló víztorony, műhelyként, irodaként, volt katonai kórházként használt épületek állnak, „felújítandó", illetve „rendezetlen" állapotban. A víztoronyhoz földes út vezet, a többi épülethez szilárd burkolatú úton is el lehet jutni.

Így fest a hajmáskéri telek:


Víz, villany, fúrt kút van az ingatlanon, az épületekből kettő fűthető.

Az értékbecslő szakvéleményében megjegyezte azt is, hogy a volt katonai területen feltehetően veszélyes anyagokat is tároltak, ezek mértékéről azonban nincs információ, pontosat csak talajmechanikai vizsgálatok után lehet mondani, mindenesetre azt követően felmerülhet, hogy az ingatlan ennél is kevesebb ér.


Bachar Najarinak a vállalat többségi tulajdonának megszerzéséhez összesen 500 milliós összegű tőkejuttatást kellett végrehajtania, mondta korábban az önkormányzat ügyvédje, dr. Szabó Iván. Ebből 300 millió forintnyit úgy gondolt teljesíteni, hogy a hajmáskéri ingatlant - víztornyostul - apportálta a cégbe, amelynek értékeként 300 milliót jelölt meg.

Mint ismert, egy korábbi - az apportálást megszavazó igazgatósági határozat hatályon kívül helyezése iránti - perben formailag rendben találta a bíróság a lépést, de csak azzal, hogy az ingatlan értékéért Bachar Najarinak felelősséget kell vállalnia.

Szabó szerint akkor a bíróság abban a perben nem vizsgálta, hogy a tőkejuttatás megfelel-e a Szindikátusi Szerződés rendelkezéseinek. A megállapodásban az áll, hogy megvalósítja az önkormányzat és a vagyonhasznosító által elfogadott üzleti elképzeléseket, a gyárat hatékonyan működteti, javítja eredményességét és bővíti a piacát. A Pécstől több száz kilométerre lévő lerobbant ingatlant semmire tudja a Zsolnay-gyár használni, hasznosságát Bachar Najari sem igazolta - foglalt állást az ügyvéd.

Szabó úgy véli, a tőkejuttatásként vállalt összeg így hiányzik a Zsolnay vagyonából, amely közrejátszhatott abban is, hogy a Zsolnay felszámolási helyzetbe került, de a mostani pert a szindikátusi szerződés vélelmezett megszegése miatt kezdeményezték.

M. B.