Az eddigi legjobb is kevés volt az Eb-n

2008. december 11. csütörtök 18:36

Középdöntőbeli mérkőzései közül hiába játszott a legjobban Spanyolország ellen a magyar nőikézilabda-válogatott, végül kétgólos vereséget szenvedett, így nem tudta teljesíteni az Európa-bajnokság előtt kitűzött célt, a legjobb hat közé kerülést.

Magyarország - Spanyolország
21-23 (12-10)

8. nőikézilabda-Eb, középdöntő, I. csoport, 3. mérkőzés, Ohrid. V.: Brunovsky, Canda (szlovák).

Góllövők: Görbicz 4/1, Vérten 4, Szűcs 3, Bulath 2, Szamoránsky 2, Kovacsicz 2, Hornyák 1, Bódi 1, Sopronyi 1, Vincze M. 1, illetve Mangue 7/3, Aguilar 4, Garmendia 3/1, Alonso 3, Martín 1, Begona Fernandez 1, Pinedo 1, Cuadrado 1, Oncina 1, Beatriz Fernandez 1.

Hétméteres: 1/1, ill. 6/4.
Kiállítások: 8, illetve 4 perc.

A két válogatott utoljára a tavalyi, franciaországi világbajnokság csoportmérkőzéséán találkozott egymással, akkor Nimes-ben 26-26-os döntetlen született. A mérleg egyébként magyar fölényt mutatott: 8 győzelem és 4 döntetlen mellett mindössze háromszor nyertek a spanyolok.

Az ellenfél a macedóniai kontinensviadalon eddig kiválóan szerepelt, papíron még az elődöntőbe jutásra is esélyesként lépett pályára. Csoportjában ikszelt Ukrajnával, s Norvégiával, a középdöntőben legyőzte Romániát - ezek a jelek intőek lehettek a Herr Orsolyát és a sérült Tomori Zsuzsannát nélkülöző magyar válogatott számára.

Amíg a szerdai mérkőzés előtt az elődöntő, addig a spanyolok elleni találkozó előtt a legjobb hat közé jutás lehetett a célja a magyar válogatottnak, de az ellenfél sem panaszkodhatott, hogy nincs miért izgulni, Jorge Duenas tanítványai még reménykedhettek érmes helyezésben.


Jól kezdett a magyar csapat, a hatosfalas védekezéssel sokáig nem tudott mit kezdeni az ellenfél. Szűcs és Hornyák jól sáncolt, jól mozgott, s ha a belső magas embereken túl is ment a labda, Pálinger a helyén volt.

5-1 után kis hullámvölgy következett ugyan, de a két-háromgólos előny állandósult. Görbicz és Vérten kiválóan megértették egymást, a csereként beálló Pastrovics büntetőt védett, a 20. percben 11-7-es vezetésnél nem gondolhatta senki, hogy komolyabb baj történhet.

A hajrára ugyan kicsit szorosabbá vált az eredmény, de a 12-10-es állás szép folytatást ígért.

Nem így történt. Az első félidőben háromszor is megsérülő Mangue három góllal tért vissza, a 35. percben Pinedo góljával a mérkőzésen először vezetést szerzett az ellenfél (14-13), a visszaeső védekezéshez az is hozzájárult, hogy Mangue és Aguilar akkor kígyózott be a kapuig, amikor csak akart.

A 39. percben kettőre (15-17), hat perccel később háromra nőtt a különbség (17-20), elúszni látszottak a remények. A csapat azonban még nagy küzdelem árán talpra állt, az 53. percben Vérten kiegyenlített (20-20).

Az utolsó hét percben mindössze négy gól esett, ebből sajnos csupán egyet ért el a magyar válogatott, a 23-21-es vereség azt jelentette, hogy a csapat a minimális, hatodik helyet se tudta megszerezni, ráadásul ilyen rosszul utoljára 1996-ban zárta az Európa-bajnokságot.

A mérkőzést a magyarok kezdték, az első gólt a második támadásból Hornyák szerezte. A pontatlan spanyol próbálkozásk után a 4. percben Szűcs növelte az előnyt (2-0). A Szűcs, Hornyák belső védőpáros remekül oldotta meg feladatát, Begona Fernandez és Mangue vagy kapu mellé lövöldözték a labdát, vagy Pálinger védett.

Görbicz kettő és Vérten újabb góljával 5-1-re lépett meg az együttes. Élmény volt nézni Görbicz és Vérten pároskapcsolatát, a védekezés mellett az ő hatékonyságuknak volt köszönhető az első tíz percben megszerzett előny (7-4).

A 14. perc elején Vérten kapott két percet, Garmendia értékesítette az első büntetőt (8-6). Szerencsére két újabb spanyol gólt nem adtak meg a szlovák játékvezetők, ám hiába egészült ki együttesünk, Szamoránsky gondoskodott az újabb emberhátrányról, s visszarántotta Garmendiát. Bódit ez nem zavarta, jobbszélről növelte az előnyt, Garmendia Pálingert átejtve szépített (9-7).

Bulath-bomba után Pastrovics védett egy hetest - igaz, ha akart, se tudott volna elugrani Garmendia lövése elől, amely fejbe találta. A másik oldalon Görbicz kilőtte a bal sarkot (11-7).

A 23. percben Mangue dobta a spanyolok nyolcadik találatát, majd Alonso pattintott a kapuba Pálinger lábai alatt (11-9). Gyors leindításra képtelenek voltak a csapatok, a 27. percben Imre Vilmos időt is kért, hogy eligazítást tartson.

Kellett is a frissítés, mert támadásszervezésben leült a csapat, Görbicz helyére Szucsánszki érkezett, gólt pedig Bulath szerzett (12-9). A meccs a nézőket nem köthette le túlzottan, mert másfél perccel a félidő vége előtt papírrepülő szállt a pályára... Ezt kihasználva Jorge Duenas mester is kikérte idejét.

Az utolsó percben Alonso lőtt gólt a jobbszélről, Vérten ugyanezt a lehetőséget elrontotta a túloldalon - a félidőben 12-10 volt az eredmény.

Az első spanyol támadás hetessel végződött, Mangue nem hibázott, majd ismét az Esbjerg légiósa villant, a Görbicztől elcsent labdával meg sem állt a kapuig (12-12). Hogy nálunk maradjon az előny, arról Szűcs gondoskodott, három és fél perc kellett az első magyar gólhoz, ám Mangue ismét villant (13-13).

A 35. percben Pinedo góljával a mérkőzésen először szerzett vezetést Spanyolország (14-13), Görbicz büntetőből egalizált (14-14). A védekezés, ami az első félidőben tökéletesen működött, a szünet után visszaesett, a feljavuló Manguéval és Aguilarral nem tudott mit kezdeni a válogatott.

A 39. percben Mangue újabb hetesével kettőre nőtt a különbség (15-17), ráadásul Bulath is kivált két percre, szerencsére sikerült kivédekezni a kritikus időszakot. A mintegy hatperces gólcsendet Sopronyi törte meg, Aguilar villámgyorsan átjátszotta az egy fejjel magasabb védőket (16-18).

A 45. percben Szűcsöt állították ki a szlovák bírók, Cuadrado és Oncina büntetett is azonnal (17-20).

20-18-as hátránynál Mangue kiállítása hozott reményt, Kovacsicz egy szépen végigvitt akció végén nem is hibázott. A hatalmas küzdés meghozta eredményét, az 53. percben Vérten kiegyenlített (20-20).

Pastrovics nem tudott mit kezdeni Beatriz Fernandez 10 méterről megeresztett, 94 km/h-s sebességű bombájával (20-21), majd az 57. percben Mangue erőszakolt ki egy büntetőt, amit aztán a jobb kapufára vágott. Kovacsicz nem tette meg ugyanezt, szép akció végén helyezett a kapuba (21-21).

Két perccel a lefújás előtt Alonso szerzett ismét vezetést (21-22), fél perccel a vége előtt a spanyolok még időt kértek, Mangue ezt is kihasználta. Imre Vilmos - ki tudja, miért? - még időt kért tíz műsodperccel a lefújás előtt, ezzel azonban csak egy percre tudta elodázni a 23-21-es vereséget.

A csapat gyászosan fejezte be az Európa-bajnokságot, ilyen rossz eredményt 1996 óta nem ért el a női csapat a kontinensviadalon.

mti/origo