Fordítva sült el az „atlétapuccs"

2007. december 17. hétfő 16:08

Fordítva sült el az „atlétapuccs
Nem várt fordulattal ért véget a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) rendkívüli közgyűlése: az előzmények alapján az várható volt, hogy a küldöttek megvonják a bizalmat Rábold Gusztáv elnöktől - az már kevésbé, hogy az ezt kezdeményező elnökségből is csak egyetlen tag maradhatott posztján.

A szövetség saját elnökével hosszú ideje perlekedő elnöksége november 21-én döntött a rendkívüli közgyűlés összehívásáról (a háttérről lásd Konkoly Gyula - képünkön - pécsi alelnökkel készült korábbi írásunkat), mivel szerintük Rábold személye akadályt jelent a sportág számára - ahogyan azt az elmúlt időszak történései bizonyítják.

Rábold Gusztáv elnök rögtön nyitóbeszédében puccsnak nevezte az ellene kezdeményezett bizalmatlansági indítványt, amelynek hátterében szerinte Gyulai Miklósnak és Békesi László volt elnöknek a vezetőség tagjaival folytatott titkos megbeszélése áll. Az ellene felhozott vádakat cáfolta.

Adamik Zoltán az elnökség tagjai nevében kijelentette, hogy a vezetőség hiába akart az atlétikáért tenni, az elnök személyi ambíciói ezt megakadályozták. Felrótta Rábold Gusztávnak, hogy szinte mindenkivel konfliktusba került, megemlítve a Magyar Olimpiai Bizottságot, a sajtót és az állami sportvezetést.

Ezt követően került sor a szavazásokra: az elnökség által benyújtott indítványt az elnök leváltására 40 küldött támogatta, míg 23-an szavaztak Rábold Gusztáv mellett. Az alelnökök közül csak Schulek Ágoston (38 mellette, 25 ellene) kapott bizalmat, Melkovicsné Tömösi Katalin (17, 46) és Konkoly Gyula (18, 45) nem. A nyolc elnökségi tagból mindössze ketten, Tölgyesi Balázs és Adamik Zoltán, gyűjtöttek több támogató voksot, mint ellenzőt.

E döntés azt jelenti, hogy Rábold Gusztáv a február 2-ára kiírt tisztújító közgyűlésig ügyvezetőként látja el elnöki feladatait.

A Pécsi Újság.hu igyekezett megszólaltatni Konkoly Gyulát, aki egyben a Pécsi Futó Klub elnöke is. Többszöri próbálkozásunk után a klub vezetőedzőjétől, Fogarasi Sándortól úgy értesültünk, hogy Konkoly Gyula lázas betegsége miatt nem tud pillanatnyilag hívást fogadni. Ő maga a történtekkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az elnökségi tagok többsége valóban nem erre az eredményre számított, de mint hozzátette, „a világtörténelemből kevés példát tudnék olyan helyzetre mondani, amikor egy forradalom következetes sikerre vívőit, élharcosait végül az új demokrácia megbecsülte volna...".

KORÁBBAN ÍRTUK:


Annusék a szövetségnek is tartoznak
(2007. november 30. péntek)

A Magyar Olimpiai Bizottság, hogy a még nagyobb nemzetközi botrányt elkerülje, megelőlegezi az athéni doppingvétséget elkövető atléták tartozását. Annus Adrián és Fazekas Róbert a Nemzetközi Sport döntőbizottság felé sáros még a fellebbezésük nyomán elvesztett per költségeiből még 3,6 millió forinttal. Az alábbiakban Konkoly Gyula, az atlétika-szövetség pécsi alelnöke ad némi háttérelemzést.

A MOB közleményében ugyanakkor az is szerepelt, hogy mivel az ügyet a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) vezérkara a többszöri felszólítás ellenére sem tudta az atlétákkal kielégítően rendezni, nem akkreditálják a mostani vezetőséget a pekingi olimpiára.

Az ügy hátteréről Konkoly Gyula MASZ-alelnök, egyben a Pécsi Futó Klub társadalmi elnöke a PécsiÚjság.hu kérdésére elmondta, hogy egyrészt szerinte is tarthatatlan állapot, ami egykori jeles kalapácsvetőnk és diszkoszvetőnk körül zajlik. Ugyanakkor, tette hozzá, mintegy értelmezve az elnök eddigi „lazább" hozzáállását a kérdéshez - hogy az sem tökéletes megoldás, ha a mostani nem fizetés miatt újból hosszabb időre eltiltanák a két atlétát. A sportág ugyanis jelenleg nincs abban a szerencsés helyzetben, hogy akár nélkülük is túl sok dobogós vagy akár csak döntős hely reményében állhatna majd ki a pekingi közönség elé...

Másrészt viszont, Annusék a szövetségnek is tartoznak, tette hozzá, hiszen a már eddig törlesztett összeg egy része e testület hiteléből származik, azaz valamit valóban lépni kell az ügyükben. A pécsi sportvezető ugyanakkor azt sem titkolta, hogy Annusék ügye a szövetségen belül messze túlnőtt már a fizetés vagy nem fizetés kérdésén. Közismert ugyanis, hogy Rábold Gusztáv ellen saját elnökségének többségi támogatásával nyújtottak be a közelmúltban bizalmatlansági indítványt (ami aztán később úgy módosult, hogy a teljes elnökség megméretteti majd magát), úgyhogy a december 15-ei rendkívüli közgyűlésen éppen ez, illetve az esetlegesen megüresedő posztok esetében a tisztújítás lesz a fő napirendi pont.

Konkoly Gyula ennek kapcsán úgy fogalmaz, hogy az „Annus-ügy" biztosan nem szerepel majd a tagság mércéjén a jelenleg hatalmon lévők pozitívumai között, amit úgy is értelmezhetünk, hogy a váltást szorgalmazó, egységes körnek végső soron még jól is jöhet a szövetség „belekeveredése" e botrányba. „A tagság majd eldönti, hogy melyik utat választja, de ha nem a megújulásra szavaznak, az elnökségi tagok döntő többsége már jelezte, hogy lemond tisztéről."

„Én egyébként nem pályázom az elnöki székre, Pécsről ez különben is megoldhatatlan feladat lenne", cáfolt meg egy közkeletű híresztelést saját ellenzéki szerepének mozgatórugóiról Konkoly Gyula.

Sz. Zs.