A Meixner-famílián ment a vita
Az ülés elején mintegy egy órányi vitát váltott ki az az előterjesztés, amely a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. igazgatótanácsi, felügyelő-bizottsági tagjai mandátumának év végéig való meghosszabbításáról szólt. Az ellenzék hevesen támadta a városvezetőket amiatt, hogy a helyek elosztása a városi tulajdonú cégeknél továbbra is uram-bátyám elvvel működik.
Példaként kiemelték: a Zsolnay esetében az alpolgármester, Meixner András fia, Meixner Barna kapott korábban helyet, s most ráadásul meg is hosszabbítják a megbízatást. Páva Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint etikátlan a kinevezés, ezért kérte a tag mandátumának megvonását. A szocialista képviselők szerint nem újdonság az ügy, ezért erről nem érdemes vitatkozni. Tasnádi Péter polgármester azt mondta, a holdingba kerülő Zsolnaynál amúgy is rövidesen megszűnik a jelenlegi igazgatótanács és FB. Végül a testület, bár Meixner Barnát nem hívták vissza, a Fidesz-KDNP korábbi képviselőjét, Schneider Jánost beválasztotta a tanácsba.
Azért van párbeszéd is
Év eleje óta négy munkabizottság igyekszik segíteni a város tavaly elfogadott hosszú- és középtávú stratégiájának megvalósítását. A városvető és ellenzéki képviselőkből álló testületek képviselői szerint jó a munkamorál és hasznos a csoportok munkája. Mint a polgármester kiemelte: ha nincs sajtó, nyilvánosság, tudnak a felek együtt is dolgozni. A megvalósítandó stratégia ITT elolvasható.
Élénk vita zajlott a egységes vállalatirányítási rendszer létrehozása kapcsán is. A városvezetés hatékonysági, gazdaságossági okokkal indokolta a törzsházkonszern megalkotását, ám az ellenzék szerint még nem tisztázott minden részlet a Pécs Holding Zrt. alapítása körül. Mint azt Kővári János, az ÖPE frakcióvezetője elmondta: kiforratlan az átalakítás, nem látni, hogy a város képviselői a jövőben milyen betekintést kaphatnak a tíz társaság működésébe, nem megoldott a veszteséges cégek konszolidálása, s az sem, milyen módon tartja majd el a holding a cégeket. Tóth Bertalan alpolgármester szerint az éves beszámolókat, jelentéseket továbbra is láthatják a közgyűlés tagjai, s rámutatott: az egységes működtetésből eredő megtakarításokkal csökkenteni lehet a veszteségeket.
Többen állították: a holding jogosítványait taglaló uralmi szerződés a szakmaiság kárára szolgálhat. Nem érti az ellenzék ugyanis, hogy miként marad meg a szakmai önállóság, amikor a holding vezetése önhatalmúlag választhatja ki a társaságok alkalmazottait, s pusztán gazdasági alapon szólhat bele a szakmai munkába. Azt is sérelmezték: a törzsház igazgatóságát és felügyelő-bizottságát zömében a városvezető koalíció tagjai valamint érdekköreik alkotják majd, az ellenzék pedig nem kapott helyet.