Szeptemberben a pénzromlás további lassulását várják
2024. szeptember 26. csütörtök 12:27
Az augusztusi 3,4 százalékos infláció megfelelt a jegybank várakozásainak, a szeptemberi adatot 3,1 százalékosra várják, az év hátralévő részében enyhe emelkedésre számítanak, decemberben kevéssel 4,0 százalék feletti ráta valószínű - mondta Balatoni András, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) közgazdasági előrejelzéssel és elemzéssel foglalkozó igazgatóságának vezetője a szeptemberi Inflációs jelentést ismertető csütörtöki sajtótájékoztatón.
Az MNB 3,5-3,9 százalékra javította idei inflációs prognózisát a júniusban várt 3,0-4,5 százalékos sávról.
A 2025 első negyedévében folytatódó dezinfláció hátterében az alacsonyabb külső költségkörnyezet, valamint a mérsékeltebb jövő évi visszatekintő átárazások állnak. A jövő második félében a maginfláció is csökkenni kezd, ezzel az infláció fenntartható módon kerül vissza a jegybanki toleranciasávba - tette hozzá.
Kitért arra, hogy az MNB becslése szerint a tranzakciós illeték emelkedése idén 0,1, jövőre pedig 0,2-0,3 százalékponttal növelheti az éves átlagos inflációt. A lakosság számára elérhető banki szolgáltatások díjemelkedése közvetlenül, a vállalatok banki költségeinek emelkedése pedig közvetett módon befolyásolja az inflációt. A közvetlen hatások legkorábban 2025 elejétől jelentkezhetnek a piaci szolgáltatások inflációjában, a közvetett hatások viszont már 2024 hátralévő részében is befolyásolhatják az infláció alakulását.
A friss jelentésben a GDP növekedési előrejelzését 2,0-3,0 százalékról 1,0-1,8 százalékra rontotta erre az évre az MNB.
Főként a piaci szolgáltatások támogathatják a növekedést, míg az alacsony rendelésállomány alapján az ipar teljesítménye visszafogottan alakulhat az év során. A mezőgazdaság az aszály miatt lassítja a gazdasági növekedést. A felhasználás oldalon főként a háztartások fogyasztása és a nettó export járul hozzá a GDP emelkedéséhez, míg a beruházások lassítják a növekedést. 2025-től megkezdődhet az elhalasztott beruházások részleges pótlása, valamint a külső keresleti folyamatok javulása, így kiegyensúlyozottabb növekedés várható. A GDP emelkedése 2025-ben 2,7-3,7 százalék, 2026-ban 3,5-4,5 százalék közötti ütemben folytatódhat - véli az MNB.
A mérsékelt növekedés ellenére a foglalkoztatás historikus csúcson áll bár a munkaerőpiac feszessége enyhülni látszik. Egyre kevesebb vállalkozás nyilatkozik arról, hogy a munkaerő hiánya fékezi a termelés emelkedését, amiben benne van a kapacitások alacsony kihasználtsága is, ugyanakkor érzékelhető egyfajta munkaerő tartalékolás is, tekintettel arra, hogy évente 50 ezerrel csökken az aktív munkaerő létszáma - fejtette ki Balatoni András.
Kitért arra, hogy a nyáron bejelentett költségvetési kiadáscsökkentő intézkedésekkel a GDP 3,5-4,5 százalékára csökken az államháztartás idei hiánya a korábban várt 4,5-5,0 százalék helyett, de az államadósság-ráta ebben az évben alig 0,3 százalékponttal mérséklődik, mielőtt a következő években gyorsulna javulása a jegybank szerint.
MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Nem hagyják ki az adventi vásárokat a...
- Hálapénzt kérő szülésznők ellen...
- Mutatjuk, hogyan alakulnak a...
- Sikeres nők árnyékában, 32 éve...
- Több mint hetven határsértőt...
- Kijavították a hibát, ismét...
- Kínai-magyar akupunktúrás...
- Bankjegyekkel teli tárcát talált két...
- Majd' húsz éve volt utoljára havas az...
- Ötvenhat éves korában elhunyt Balikó...