A gyermekklinika is részt vett az aktívabb gyermekekért programban

2012. február 23. csütörtök 10:40

Európában négyből legalább egy gyermeket érinti a túlsúly vagy az elhízás problémája. Ezért nagyon időszerű és aktuális az UP4FUN elnevezésű program, amelyben a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikája is közreműködött. A tanulmány az Európai Bizottság támogatásával öt európai országban zajlott, hazánk mellett Belgium, Görögország, Németország és Norvégia vett részt a felmérésekben.

Ez a tanulmány nem magára a túlsúlyra fókuszált, hanem inkább a túlsúlyért felelős legfontosabb tényezőre, az ülő életmódra. Néhány, véletlenszerűen kiválasztott tanuló viselt aktivitásmérőt (egy kis műszer, amelyet az övükre csatolhatnak), amely mérte a gyermek aktivitási szintjét. Összesen mintegy 3000 gyermek vett részt a felmérésben, Pécsett és vonzáskörzetében 9 intézményből közel háromszáz gyermeket vontak be a kutatásba - szüleikkel és tanáraikkal együtt.

A program célja felhívni a figyelmet arra, hogy a 10-12 éves gyermekek túl sok időt töltenek üléssel, beleértve minden olyan aktivitást, amely nem emeli meg az alap pulzust (például TV-nézés, számítógépezés). A tanulmányhoz kapcsolódó intervenciós program 6 hétig tartott a 2011-es tanév őszi félévében. A bevont tanároknak szakemberek tréninget tartottak, és ellátták őket a gyermekeket aktivitásra ösztönző hasznos anyagokkal, javaslatokkal. A tanulmány idejére megkérték a tanárokat, hogy öt héten keresztül iktassanak be heti egy olyan tanórát, amikor a kapott anyagokat alkalmazzák. Ezen kívül hetente hírleveleket küldtek a tanulmányban résztvevő szülőknek, a gyermekeknek pedig házi feladatokat osztottak ki.

A tanulmány során kapott adatok még feldolgozás alatt állnak, de az elsődleges eredmények azt mutatják, hogy a gyermekek nagyon sok időt töltenek ülve, például passzív közlekedéssel az autóban, TV-nézéssel és számítógépezéssel, úgynevezett képernyő előtti „aktivitással". Számos felmérés igazolja, hogy a túl sok ülés befolyásolja az egészséget, kihat az iskolai teljesítményre és a koncentrációra is. Egészséges felnőtteknél megfigyelték, hogy az ülőidő növeli a cukorbetegség és a szív-érrendszeri betegségek rizikóját.


Forrás: PTE