A hallgatói önkormányzat kritikát fogalmazott meg

2010. november 30. kedd 18:35

Saját véleményt adott ki az új felsőoktatási törvény koncepciója kapcsán a Pécsi Tudományegyetem Egyetemi Hallgatói Önkormányzata. A hallgatói érdekvédelmi szervezet álláspontja szerint, a jelenlegi koncepció számtalan esetben üres, ésszerűtlen és nyitott megfogalmazásokat tartalmaz, melyek elfogadhatatlanná teszik a tervezetet, annak ellenére, hogy számos ponton érdemi új kezdeményezéseket is tartalmaz, melyeket az EHÖK is támogat.

A szervezet véleményében többek között kitér arra, hogy a tervezet alsóbb szabályozási pontjai csak a kerettörvény elfogadása után körvonalazódnának, mely lehetőséget teremt arra, hogy a minisztérium részéről olyan elemeket adjanak a reformhoz, melyeket nem előzött meg szakmai vita.

Az EHÖK megítélése szerint az egyetemi és főiskolai karokkal szemben támasztott meggondolatlan követelmények nem járulnak hozzá a magyar felsőoktatás színvonalának növekedéséhez, általában véve nem várható el a Magyarországi felsőoktatási intézményektől a koncepcióban javasolt feltételek betartása.

A felsőoktatási intézményekre vonatkozó alapelvekkel ellentétes továbbá az a pont, melynek értelmében az intézmények elvesztik a jogukat arra, hogy saját maguk válasszák meg vezetőiket. Hiszen a megbízását a szenátus által felállított rangsor figyelembevételével a fenntartó, az oktatásért felelős miniszter útján kezdeményezné a továbbiakban.

Az állásfoglalás továbbá felhívja a figyelmet az oktatói munka hallgatói véleményezésének szükségességére, illetve elfogadhatatlannak tartja, hogy a hallgatókat végleges eltiltás sújthassa az intézmény adott szakáról tanulmányi okból történő elbocsátás esetén.

Az EHÖK álláspontja szerint ez diszkriminatív megkülönböztetést eredményez, amely így sérti a hatályos alkotmány 70/ A. § -át, mindemellett korlátozza az egyetem potenciálisan lehetséges jelentkezőinek körét; anélkül hogy az elbocsátás körülményeit egyedileg vizsgálnák (szociális körülmények, oktató- hallgató viszonya).

Forrás: PTE EHÖK