A jogi és a felnőttképzési karra negyven százalékkal kevesebb diákot vettek fel, mint tavaly

2012. október 15. hétfő 12:20

A jogi és a felnőttképzési karra negyven százalékkal kevesebb diákot vettek fel, mint tavaly

A nemrég életbe lépett új felsőoktatási törvény egyik következményeként jelentősen átalakult (azaz csökkent) az egyetemekre és főiskolákra felvehető hallgatói keretlétszám. A változás nagy mértékben hatott a Pécsi Tudományegyetem felvételi jelentkezési adataira is. A statisztikák alapján megállapítható, hogy a 2012-es jelentkezési és felvételi számok az öt évvel ezelőtti mélypont közelében alakultak. A PTE-n ez különösen a bölcsészettudományi és a felnőttképzési kart érintette érzékenyen.

A kormány elsődleges célkitűzéseinek megfelelően a Pécsi Tudományegyetem jogi és közgazdasági képzésein drasztikusan csökkent az állami ösztöndíjas helyekre felvehető hallgatói létszám, és jelentős mértékű apadást könyvelhettek el ezen a téren a bölcsész- és társadalomtudományi karok is - ahol nem mellesleg sor került egyes szakok nagyfokú limitálására is (andragógia, kommunikáció).

A további okok között szerepel, hogy a minimum ponthatárt 200-ról 240 pontra emelték, de természetesen a demográfiai helyzet és a családok anyagi pozíciói is befolyásolták a jelentkezési mutatókat. Emellett a PTE a legkisebb beiskolázási régióval rendelkezik, ráadásul nagyon alacsony a maturálók száma is.

Amint az a Horváth Csaba politológus, a PTE-n is jelen levő Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetének (FDSZ) elnöke által közölt adatokból kiderül, Pécsett az általános orvostudományi kar és a művészeti kar az országos tendenciától eltérően továbbra is népszerű a fiatalok körében, így növelni tudták a felvettek számát. A jogi és a felnőttképzési kar azonban mintegy negyven (!), a szekszárdi Illyés Gyula és a természettudományi kar harminc, míg a bölcsész-, egészség-, közgazdasági és műszaki kar mintegy húszszázalékos csökkenést volt kénytelen elkönyvelni idén a felvett hallgatók számát illetően.

Nemeskéri Zsolt, a felvett hallgatók arányát illetően az egyik legnagyobb vesztesnek tekinthető FEEK dékánja szerint azt előre tudni lehetett, hogy az andragógia szakon - nem hivatalos információ szerint - országos szinten is csak negyven helyet finanszírozott a kormány.

- Mindössze két államilag finanszírozott hallgatót tudtunk felvenni az andragógia alapszakra, pedig harmincöten jelentkeztek. Ezeket a hallgatókat sajnos el kellett utasítanunk. Azt viszont kevesen tudják, hogy a PTE legvonzóbb mesterszakja a felnőttképzési szakon található: az emberi erőforrás tanácsadó mesterszakon legutóbb közel százan kezdhették meg tanulmányaikat.

A dékán szerint ugyanakkor több lehetőség áll előttük az „elveszett" diákok „visszaszerzésére".

- Az egyik az, hogy új szakokat szeretnénk akkreditáltatni, amelyek akár a mesterszakokon végzettek számára is vonzóak lehetnek. Másfelől erősítenénk a nemzetközi kapcsolatainkat a további külföldi partnerekkel való együttműködés érdekében, valamint szélesebb hallgatói beiskolázás révén növelnénk a karunkon tanulók létszámát - fogalmazott a dékán. A létszámbővítés további lehetséges módja az, hogy a határon túli magyar hallgatók számára is vonzóvá tennék az informatikus-könyvtáros szakot, amit e-learning formájában valósítanának meg.

Képünk illusztráció.

H. L. B. - Fotó: PTE