A lézerközpont-bukta háttere

2010. november 04. csütörtök 18:58

A lézerközpont-bukta háttere
Egy kilétét titokban tartani kívánó egyetemi dolgozó beszélt a Pécsi Újság.hu-nak a Lézerközpontot érintő botrányról. Elárulta, hogy csöppet sem lepődött meg azon, amikor értesült róla, hogy a DDKKK, vagyis a Dél-dunántúli Kooperációs Kutatási Központ (képünkön) fizetésképtelenné vált. Mint ismeretes, a több száz millió forintos technológiával dolgozó DDKKK-t a tulajdonos-főbérlő szeptember végén kizárta az épületből, mivel az 150 millió forint bérleti díjjal tartozott.

- Inkább azon lepődtem meg, hogy miként tudott eddig elvergődni a DDKKK és a "biznisze": a Lézerközpont - mondta informátorunk, aki ezt azzal indokolta, hogy a 2000-es évek elején alakított vállalkozás, amelyik kezdetben szatellit ügyletként működött az egyetemen, már évekkel ezelőtt is, azaz röviddel azelőtt, hogy kikerült a PTE tulajdonából, veszteséges volt.

Ezért az akkori rektor, Lénárd László fegyelmit akart indítani, csakhogy személycsere történt az egyetem vezetői posztján.

Mindez még 2007-ben történt, de egy kincstári jelentés már korábban azt mutatta, hogy a DDKKK "több mint 100 millió forintos negatívumot hozott össze" - említette forrásunk, elmondva azt is, hogy a mínuszt Gábriel rektor ideje alatt se sikerült teljesen „felszámolni".

Ennek eredményeként egyes karokat megkértek, hogy "X millió forint elszámolásában legyenek szívesek és közreműködjenek".

Attól azonban, hogy a Tudományegyetem megszüntette tulajdonrészét a DDKKK-ban, vagyis a cég hivatalosan kikerült a PTE kereteiből, továbbra is élő maradt a kapcsolat. A profiljából és a résztvevők köréből adódóan főként a Természettudományi és az Általános Orvostudományi Karokkal.

- Az egyetem egy jó eszköz volt nekik a pályázati források és uniós pénzek elnyeréséhez. Ezekből tudott rentábilis lenni a vállalkozás, a tevékenységéből sajnos nem. Kétségtelen, hogy a gazdasági válság is padlóra küldte a céget, de az sem hagyható figyelmen kívül, hogy a DDKKK emberei saját, „bejártott" vállalkozásokkal dolgoztattak. Többeknek látványosan javultak is az életkörülményeik...

S. B.