A minisztériumhoz kerülhet a pécsi kutatóintézet, megszűnhet a PTE-n jövőre a borászképzés

2012. szeptember 22. szombat 19:20

A minisztériumhoz kerülhet a pécsi kutatóintézet, megszűnhet a PTE-n jövőre a borászképzés

Kérdésessé vált a PTE Természettudományi Karának egyik kedvelt képzése, a szőlész-borász szak helyzete miatt. Annak ellenére, hogy a régióban lehet hallani borászattal kapcsolatos fejlesztésekről, amelyek szükségessé tehetik szőlész-borász szakemberek felvételét, a pécsi képzés nem biztos, hogy 2013-ban is elindul.

A probléma hátteréről dr. Jakab Gábor, a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet vezetője, és Dr. Geresdi István, a PTE TTK dékánja beszélt lapunknak.

Korábban nem lehetett tudni, hogy egyáltalán indul-e a képzés 2012 őszén, ez augusztusra tisztázódott: 19 fővel újabb évfolyam kezdte meg tanulmányait. Ez annak ellenére megvalósult, hogy a felsőfokú szakképzések kvótája a korábbi 800-ról mindössze 330-ra csökkent.

A pécsi szőlész-borász szak hátteréről tudni kell, hogy amíg a Kutatóintézet nem került a Pécsi Tudományegyetemhez, addig a régióban nem volt ilyen képzés. Az egyetemhez csatoláskor világossá vált, hogy célszerű lehet oktatással kiegészíteni a kutatást, hiszen kizárólag kutatásból egy ilyen jellegű intézményt nem lehet fenntartani. Talán nem mindenki számára ismert, hogy a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a Corvinus Egyetemmel már korábban is szakmai kapcsolatban állt, illetve a Corvinus szőlész-borász BSc és szőlész mesterképzésének egyik szakmai gyakorlóhelye Pécs.

Dr. Jakab Gábor emlékeztet rá, hogy a képzés jelenleg a PTE egyetlen agrárképzése, és nem biztos, hogy minden körülmények között szükséges megtartani, annak ellenére, hogy a megye borvidékein valóban volna igény az itt végzettek szaktudására. Önmagában ez az oktatási tevékenység nem volt kifizetődő, és csak úgy lehetett működtetni, hogy a TTK gyakorlatilag díjmentesen nyújtott szakmai hátteret. Ez elkerülhetetlen volt, hiszen a Kutatóintézet oktatói gárdája kis létszámú.

A szakemberek képzésével kapcsolatosan annyit lehet biztosan tudni, hogy a rendszerben levők számára az intézet köteles a képzettség megszerzésére lehetőséget biztosítani. Dr. Jakab Gábor szerint egyelőre nincsenek lezárt döntések, és vannak tervek későbbre, ám ezeket még korai lenne nyilvánosságra hozni.

Aki ilyen irányú szaktudást kíván szerezni a régióból, annak a Corvinus Egyetemen lesz erre ezután is lehetősége alapképzésben. Felsőfokú szakképzés folyik még a gyöngyösi Károly Róbert Főiskolán és a Pannon Egyetem Georgikon karán, Keszthelyen.

Dr. Geresdi István, a PTE Természettudományi Kar dékánja elmondta, hogy a felsőfokú szakképzések rendszere változni fog. A szakképzésekről teljesen új lista készült. Emiatt a képző intézményeknek a terveiket szeptember végéig kell leadniuk, hogy 2013. szeptembertől indíthassák jelenleg futó, vagy új képzéseiket.

A szőlész-borász képzés helyzetét illetően dr. Geresdi István felidézte, hogy amikor a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet a Természettudományi Kar része lett, úgy gondolták, egy ehhez kötődő képzés bevételi lehetőséget jelenthet az intézmény számára. Időközben azonban egy kormányzati szándék miatt bizonytalanná vált a szakemberek képzése, ugyanis a kutatóintézet minisztériumi irányítás alá kerülhet.

- Tény, hogy a kar, de talán a PTE legnépszerűbb felsőfokú szakképzése volt a szőlész-borász szak, amely a jövő évtől megszűnhet, amennyiben az említett szándék megvalósul - összegezte Dr. Geresdi István.

H. T.