"A múltban sem volt minden ingyen a felsőoktatásban"

2012. december 07. péntek 13:55

Átgondolást igényel, hogy csak a felvételin elért eredménytől függjön-e a képzésre adott állami ösztöndíj - mondta Maruzsa Zoltán felsőoktatási helyettes államtitkár.

A következő hónapok, sőt évek kérdése, hogy sikerül-e a felsőoktatással kapcsolatos filozófiaváltást a társadalom széles rétegei számára érthetővé tenni - mondta a 180 percben Maruzsa Zoltán felsőoktatásért és tudománypolitikáért felelős helyettes államtitkár.

 

Akik az államszocializmusban nőttek fel, és azt szokták meg, az ingyenes oktatás, felsőoktatás és minden más ilyen szolgáltatás alanyi jogon jár, azoknak biztosan nehéz ezt megérteni, kezelni. „És nyilván létezik a jövőnek az a társadalma, amelyik pedig a nagyobb egyéni felelősségvállalásra kell, hogy épüljön Magyarországon is" - tette hozzá a Kossuth Rádió reggeli műsorában az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) tisztségviselője.

Maruzsa Zoltán szerint egyébként a szocializmus idején és tíz éve sem volt minden ingyen, a múlt rendszerben az adott évfolyamnak csupán 5-8 százaléka jutott be a felsőoktatásba. Három-négy éve pedig a jelentkezők felének a tanulmányait támogatta az állam, a többieket önköltséges képzésre vették fel - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A kormány a héten fogadta el az új felsőoktatási koncepciót. Az MTI birtokába került, december 3-i keltezésű előterjesztésben az áll, hogy összesen 74 110 főben állapítanák meg a magyar állami ösztöndíjas és részösztöndíjas képzésekre 2013-ban felvehető jelentkezők számát. A megállapított létszámkeretből jövőre 10 480-an teljes ösztöndíjas, 46 330-an pedig részösztöndíjas felsőoktatási szakképzésben, alapképzésben és osztatlan képzésben kezdhetnék meg tanulmányaikat. Emellett 16 ezren mesterképzésben, 1300-an doktori képzésben tanulhatnának.

Giró-Szász András kormányszóvivő december 6-ai, csütörtöki tájékoztatóján annyit mondott, a jövő évi keretszámok fő számai megegyeznek a sajtóban megjelentekkel. Giró-Szász András kiemelte: a kormány célja a változtatásokkal, hogy növelje a felsőoktatásba a bejutók létszámát, valamint minél nagyobb arányban növelje a felsőoktatási képzést el is végzők arányát.

Maruzsa Zoltán a Kossuth Rádióban azt mondta, a változtatás után több lesz a teljes és részösztöndíjban részesülők teljes száma. Felhívta a figyelmet, hogy utóbbiak a képzési költség másik felét diákhitelből tudják fedezni. A későbbi alkalmazó cég adókedvezményekkel kiválthatja ezt a kölcsönt, és adott esetben az állam is ezt teszi. Fizetni, optimális esetben és a kormány szándékai szerint, 50 ezer embernek nem kell, sőt a korábbi úgynevezett költségtérítéses kategória minél nagyobb része is a részösztöndíjas, illetve a diákhitelből finanszírozható keretbe kerülhet majd - mondta a felsőoktatási helyettes államtitkár.

Maruzsa Zoltán a teljesítmények jutalmazására vonatkozó kérdésre azt válaszolta, még koncepcionális átgondolást igényel, hogy kizárólag a felvételin elért eredménytől függjön-e a képzésre adott állami ösztöndíj, vagy ez menetközben változhasson - a tanulmányokban elért sikerhez kötve. Természetesen ez utóbbi lehetőség felmerülhet a jövőre nézve - tette hozzá a 180 percben a felsőoktatási helyettes államtitkár.

 


Forrás: Kossuth Rádió - 180 perc