A PTE hallgatói bevállalták az "önkéntes" röghöz kötöttséget - az árakat elnézve, nem véletlenül

2012. szeptember 20. csütörtök 20:16

A PTE hallgatói bevállalták az

A felsőoktatási hallgatói szerződésekkel kapcsolatos fenntartásait megfogalmazva Szabó Máté ombudsmanhoz fordult három oktatási hálózat. Az oktatási jogok biztosa sincs megelégedve a szerződésekkel, ő szeptember elején újból az Alkotmánybírósághoz fordult a kontraktusok alkotmányosságát tisztázandó. Mindez azonban nem befolyásolja a Pécsi Tudományegyetemre felvett hallgatókat: többségük már aláírta a dokumentumot.

A nemrég életbe lépett felsőoktatási törvény új kihívások elé állítja nemcsak az intézményeket, hanem a felsőfokú tanulmányaikat elkezdő diákokat is. A sokak által csak röghöz kötésként értelmezett hallgatói szerződések körüli felhajtás ellenére a beiratkozáshoz elengedhetetlen e szerződés aláírása, különben az a diák, akit felvettek ugyan államilag támogatott - más néven ösztöndíjas - képzésre, de nem szignózza a dokumentumot, saját költségén kell finanszírozza tanulmányait.

Idén a pécsi egyetemre a (rész)ösztöndíjas képzés keretében felvett 4273 hallgató közül az elmúlt hét végéig 3571-en írták alá a hallgatói szerződést, ám ez a szám minden bizonnyal változni fog a következő napokban.

- A létszám a jogorvoslati eljárás elhúzódása, illetve amiatt, hogy a hallgatóknak még lehetőségük van aláírni az ösztöndíjszerződést változni fog. Különösen a tanulmányaikat részidős (levelező) munkarendben megkezdők esetében, ahol a beiratkozás, ill. a félév csak később kezdődik - tájékoztatta a Pécsi Újságot Lengvárszky Attila, az egyetem oktatási igazgatója.

A mostani, több mint nyolcvan százalékos szerződési arány ellenére szép számmal vannak olyanok is, akik kénytelenek saját zsebből finanszírozni tanulmányaikat. A pécsi universitason is az orvosi karon folytatott stúdiumok kóstálnak a legtöbbet: a fogorvosi szakon kell a leginkább kinyitni a pénztárcát. Egy szemeszter (félév) ugyanis több mint egymillió forintba kerül - az általános orvosi szakon 950 ezer, míg gyógyszerész szakon 750 ezer forintot kell fizetni.

Olcsóbban „megúszható" a közgazdasági karon való tanulás, itt 195 ezerbe kerül valamennyi önköltséges képzés, bár a gazdálkodási és menedzsment szak angol nyelvű kurzusaira 320 ezer forintért lehet beiratkozni.

A jogi karon egy félév képzési önköltsége 175 ezer forintot emészt fel. Széles skálán mozognak a bölcsészettudományi karon fizetendő összegek: pszichológiát 285 ezer forintért, kommunikációt 190 ezerért, míg szociológiát 150 ezer forintért lehet hallgatni Pécsett.

A művészképzés mindig is a drágább területek közé tartozott, így van ez napjainkban is.

Az előadó-művészeti szakon 350 ezer forintért lehet tovább mélyíteni a korábban megszerzett zenei rutint, míg a képzőművészeti képzések esetében ennél is többet kell fizetni. Kerámiatervezést 400 ezer forintért lehet tanulni, míg ha valaki festő- és grafikusművésznek készül, akkor 600 ezer-, szobrászművészeknek pedig 700 ezer forintot kell leperkálniuk a diploma eléréséig.

Képünk illusztráció.

H. L. B.