A PTE kutatása szerint a lányok jobban hallgatnak szüleikre
2014. június 23. hétfő 11:20
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatása alapján a felsőoktatási tanulmányokra készülő 15-18 éves korosztálynál a lányok jobban hallgatnak a szülőkre a döntés meghozatalánál - például melyik intézményt és milyen képzést válasszanak -, mint az erősebb nem képviselői. Az is kirajzolódik a felmérés eredményeiből, hogy egyre céltudatosabbak a fiatalok, hiszen már a választásnál a diploma megszerzése utáni karrier, illetve álláslehetőség lebeg a legtöbb válaszadó szeme előtt.
Közel hétszáz, felsőoktatási tanulmányok előtt álló, nagyrészt középiskolás tanulók körében végzett átfogó kutatást a Pécsi Tudományegyetem. A válaszadókat középiskolai beiskolázási tájékoztatók alkalmával, az EDUCATIO felsőoktatási kiállításon, központi és kari felvételi tájékoztatókon, továbbá az egyetem felvételizőknek szóló honlapján szólították meg. A kérdőívet kitöltők közel harmada 2015-ben vagy később fog érettségizni, így a kutatás a jövőbe is mutat, nem csak a jelenre vetíthető ki.
A felvételi jelentkezés során a leggyakrabban használt információforrások a felvi.hu, az adott kar weboldala, illetve a barátok, ismerősök. A leghasznosabbnak viszont az online médiumok mellett a nyílt napokat ítélték. Az összehasonlító elemzések az online és a személyes információforrások további erősödését igazolják, és a szülői döntésbefolyásoló szerep is egyre nő.
Amennyiben a fiatalok segítséget kérnek, kapnak a döntésükhöz, a legfontosabb szereplők az intézményben végzettek és a szülők, illetve a jelenlegi hallgatók és az intézmény oktatói.
Érdekesség, hogy a nemek szerinti megoszlásnál szignifikáns különbség mutatkozik abban a tekintetben, hogy ki mennyire hallgat a szülőre a döntés meghozatalánál. Még nagyobb a differencia a fiúk és a lányok között, hogy mennyit számít az adott felsőoktatási intézményben végzett vagy éppen még hallgatói státuszban lévő véleménye, ajánlása. A lányok jobban „odafigyelnek" az említett csoportok tanácsaira, a középiskolai tanár véleményét viszont a fiúk tartják fontosabbnak a kutatási adatok szerint.
Döntés-befolyásolók szerepe (nem szerint)
A jelentkezők számára a továbbtanulás célja elsődlegesen a karrier, a jó állás lehetősége, ezt követi az egyéni motiváció és az önmegvalósítás. Az előzőekkel összefüggésben az intézményválasztást első három helyen az érdeklődési körnek megfelelő tanulmányok, az elhelyezkedési lehetőség, valamint az intézmény hírneve befolyásolják.
A korábbi években, ugyanebben a témában végzett kutatási eredményekkel a frisseket összevetve a Pécsi Tudományegyetem szakemberei arra a megállapításra jutottak, hogy az előzőekhez képest még fontosabb a diploma megszerzése utáni karrier- és álláslehetőség.
A jelentkezők számára kiemelt fontosságú a végzett, illetve a jelenlegi hallgatók véleménye, ezért a hallgatói elégedettség fokozása közvetlenül is segítheti a beiskolázási tevékenységet - derül ki a PTE kutatásából.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egy kis napsütésre is számíthatunk...
- A fiatal anyák szja-mentessége nagy...
- Ganxsta és Pákó majdnem verekedett
- Pécsi Arcok - Egy másik világ: Antoni...
- A háziorvosoknál igényelhetők az...
- Továbbra is zárva tartanak két...
- Ilyen is volt: farkasordító hideg,...
- Éjjel dolgoznak több baranyai vasúti...
- Először született háromszülős baba...
- Tematikus túrán fedezhetjük fel az...