A PTE-n végzettek többsége havonta 140-160 ezret keres
2011. április 30. szombat 13:40

Nagyjából minden ötödik egykori pécsi egyetemista nehezen talált állást a diploma megszerzése után, a munkával rendelkezők pedig átlagosan 140-160 ezer forintot visznek haza. Többek közt ezek is kiolvashatók azokból az eredményekből, melyek a PTE Diplomás Pályakövetési Rendszerének (DPR) köszönhetően láttak napvilágot. A felmérés célja, hogy az intézménybe jelentkezők képet kapjanak későbbi elhelyezkedési lehetőségeikről, valamint az egyetemhez is eljusson egykori diákjainak sorsa. Tavaly a 2007-ben és 2009-ben végzetteket kérdezték, a kérdőíveket több mint ezerhétszázan töltötték ki.
A Pécsi Tudományegyetem nagyjából egy éve, a tavalyi esztendő tavaszán csatlakozott a Diplomás Pályakövetési Rendszer országos hálózatához. Az első évben azokat az egyetemi polgárokat keresték fel az internet segítségével, akik 2007-ben vagy 2009-ben végeztek a PTE-n. Az online kérdőíveket pontosan 1736-an töltötték ki, bár nagyjából 8500 hallgatót kérdeztek meg.
Bálint Antóniától Gyurcsány Ferencig
Ha már pályakövetés, szemezgettünk azokból az országosan is ismert emberekből, akik a pécsi egyetemen végeztek. A politikusok közül megemlíthetjük a volt köztársasági elnököt, Sólyom Lászlót, az egykori MDF-vezér Dávid Ibolyát, vagy a jelenleg is országgyűlési képviselő ex-miniszterelnököt Gyurcsány Ferencet és a volt házelnököt, Szili Katalint. A pécsi campus volt a második otthona az MTA korábbi elnökének, Vizi E. Szilveszternek és az olimpiai bajnok Martinek Jánosnak is. Pár évvel ezelőtt pedig a szépségkirálynő Bálint Antónia is a PTE polgára volt.
Ugyan a diplomás munkanélküliség égető probléma, egy laikus szemével igen pozitív képet mutat a felmérés. Mint azt Kuráth Gabriella kutatásvezetőtől megtudtuk, a válaszadók nyolcvanöt százalékának már volt vagy még jelenleg is van állandó munkahelye az oklevél megszerzése óta, jelentős részük pedig a mai napig felsőoktatási intézményben tanul. Talán némileg meglepő módon csupán három százalékuk munkanélküli és mindössze két százalékuk tekinthető pályaelhagyónak.
Az egyetemen tanultakkal kapcsolatban a kutatásvezető elmondta: a felmérés szerint a munkával rendelkezők közül nyolcvan százalék azoknak az aránya, akik nagymértékben hasznosítják az egyetemen tanultakat.
A számok alapján a fizetéssel sincs probléma, a kutatás eredménye ugyanis azt mutatja, hogy az átlagos havi nettó összjövedelem minden fő- és melléktevékenységet figyelembe véve 140 és 160 ezer forint között mozog. A végzettek mintegy negyede ugyan még százezret sem visz haza, de ők is jellemzően 80 ezer forint feletti fizetést kapnak. A másik véglet az a húsz százalék, akiknek a munkáját több mint 190 ezer forinttal honorálják.
A DPR 2011-es felmérése már megkezdődött, idén a 2008-ban és 2010-ben végzettek kerülnek górcső alá.
Palotás P. - Illusztráció: Kováts Judit
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...
- Húsvét után is nagyon várják a...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Locsolkodás, hímes tojás - Nézegessen...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...