A PTE orvosi kara élen jár a biotechnológiai fejlesztések terén

2012. november 08. csütörtök 10:16

Az egész Európai Unió versenyképességét növeli a tudásalapú ipar területén az a projekt, amely az európai biotechnológia oktatást egyezteti össze a viharos gyorsasággal fejlődő biotechnológiai ipar igényeivel. A Pécsi Tudományegyetem az első magyarországi egyetem, amely koordinátori szerepet lát el az LLP Erasmus Multilateral Egyetemek és vállalkozások közötti együttműködést elősegítő nemzetközi programban.

A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának (PTE ÁOK) Orvosi Biotechnológia Tanszéke Magyarországon az egyetlen, amely a 2011-es pályázati évben projektvezetőként támogatást nyert az Európai Bizottság által a Lifelong Learning Programme Erasmus Multilaterális alprogramban meghirdetett, az Egyetemek és vállalkozások közötti együttműködés fejlesztésére kiírt pályázaton.

A „European Cooperation for Improved Application of Academic Teaching in Commercial Uses of Medical Biotechnology" c. pályázatot Prof. Dr. Pongrácz Judit, Orvosi Biotechnológia MSc szakvezető és dr. Bognár Rita, pályázati koordinátor készítették a nemzetközi partnerek bevonásával.

Az elmúlt években óriási fejlődésen keresztülmenő, és még mindig óriási potenciállal rendelkező biotechnológia, illetve orvosi biotechnológia kiváló lehetőséget biztosít az Európai Unió számára, versenyképességének az egész világpiacon történő növeléséhez. Jelenleg az európai biotechnológiai ipar termelékenysége, gazdasági ereje az Egyesült Államok, Kína és India mögött helyezkedik el a sorban.

Mindemellett a nemzetközi kutatások és a vállalkozási képességek jelenleg nem kapnak annyi teret az európai biotechnológia oktatásban, mint amennyi kívánatos lenne mind a biotechnológiai ipar, mind a gyógyszeripar számára. A pályázat célja, hogy erős kapcsolatot alakítson ki a biotechnológiai képző helyek és az ipari partnerek között, amely révén olyan képzési programok kerülnek majd kidolgozásra, amelyekben a vállalkozói gondolkodás, a vezetői képességek és a tudományos szakértelem szorosan beépül a végzős hallgatók tudásbázisába.

A projekt futamidejének első évében Brüsszelben és Helsinkiben konzultáltak a projekt megvalósítói ipari és akadémiai partnerekkel. A konzultációk eredményeként elkészült az Európai Orvosi Biotechnológia Mesterprogramok versenyképességét felmérő elektronikus kérdőív, mely október elején került szétosztásra a biotechnológiai ipari vállalkozások körében „Competitiveness of European Biotechnology MSc Education Programmes for the Industry" címmel.

A pályázat projektkoordinátori emléktábláját Dr. Pongrácz Judit és dr. Bognár Rita vette át a 2012. január végén tartott projektkoordinátori továbbképzésen Brüsszelben, melynek ünnepélyes felavatására az Európai Bizottság Oktatási és Kulturális Főigazgatósága (DGEAC), Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) Mireia Fábrega Iglesias, és Damiano Carboni Erasmus Project Tanácsadók jelenlétében került sor.

A pályázat eddigi eredményeit és jövőbeli célkitűzéseit ismertető konferencián az egybegyűlteket Dr. Miseta Attila, a PTE ÁOK dékánja üdvözölte, aki hangsúlyozta, hogy Magyarország gazdasági fejlődése az olyan tudásalapú területeken keresztül képzelhető, mint a mind a jelenben, mind a jövőben meghatározó szerepet játszó biotechnológia.

A dékán kiemelte: a magyarországi orvosképzés, és így a PTE ÁOK elkerülte az elmúlt évtizedben a felsőoktatás inflálódását, amelynek köszönhetően jól képzett szakembereket képes biztosítani a biotechnológiai ipar számára. Dr. Pongrácz Judit, a pályázat koordinátora összefoglalójában röviden ismertette annak a kutatásnak az eredményeit, amely a világ különböző pontjain található biotechnológiai képzéseket hasonlította össze, majd felhívta a figyelmet arra, hogy a biotechnológiai beruházások területén az EU komoly lemaradásban van mind az Egyesült Államokkal, mind Kínával és Indiával szemben. A gazdasági szereplők igényeinek harmonizálása az oktatással ezen a téren hozhat áttörést.

A pályázat futamideje: 24 hónap (2011. október 1. - 2013. szeptember 30.) Pályázati partnerek: University of Pécs, HU (koordinátor); Personmed Finland Ltd, FI;European Biotechnology Network, DE; Pro Scientia Ltd, HU
A kérdőív nyilvános és az alábbi linken érhető el:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dEozdzVITUtERnhQdmZJSVBoUGhoSVE6MQ  

 

Forrás: PTE