A PTE-szenátus üzenete az NNI-hez

2010. június 17. csütörtök 19:00

A PTE-szenátus üzenete az NNI-hez
Utolsó szenátusi ülésén elnökölt csütörtökön Gábriel Róbert, a Pécsi Tudományegyetem leköszönő rektora. A különböző napirendi pontok megtárgyalása után az universitas első embere mintegy húszperces prezentációval értékelte az elmúlt három év általa legfontosabbnak tartott eseményeit.

A napirend előtti felszólalások során elhangzott, hogy megszűnt a dolgozók kollektív szerződése, csak a klinikum dolgozóinak szakszervezete kötött megállapodást a munkáltatóval, így szeptember végéig folytatódniuk kell a tárgyalásoknak az új kontraktus megszületését illetően.

FRISSÍTVE (20:35)

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának nyilatkozata:

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa 2010. június 17-ei ülésén nyílt szavazással 34 igen, 0 nem és 0 tartózkodás mellett az egyetemi közalkalmazottak ellen indult büntetőeljárások kapcsán az alábbi határozatot hozta.

1. Az Egyetem minden alkalmazottja megdöbbenve vette tudomásul az egyetemi dolgozók elleni gyanúsításokat. Az Egyetem abban érdekelt, hogy a büntetőeljáráson túl a saját hatáskörében is mindent megtegyen az ügyek teljes körű feltárására és a felelősségre vonásra.
Az Egyetem és a Szenátus a lehető legrövidebb időn belül olyan szervezeti és személyi következményekkel járó intézkedéseket léptet életbe, amelyek megakadályozzák a hasonló események megismétlődését.
Az Egyetem hangsúlyozza, hogy az alkalmazottak túlnyomó többsége a munkáját a közvagyonnal való gazdálkodás szabályait teljes mértékben betartva, tisztességesen végzi, a büntetőeljárás alapjául szolgáló gyanúsítás és az annak alapjául szolgáló cselekmények az egyetemi dolgozók szűk körét érintik.
Az események semmilyen hatással nincsenek az Egyetemen folyó oktató, kutató és gyógyító munkára.

2. A gazdasági főigazgató által a szervezeti és működési szabályzat alapján gyakorolt munkáltatói jogokat a Szenátus azonnali hatállyal visszavonja, és a Rektort hatalmazza fel azok gyakorlására.

3. A Rektor 48 órán belül írásban kérjen írásbeli tájékoztatást a Nemzeti Nyomozó Iroda illetékesétől, hogy mely egyetemi alkalmazottak gyanúsítottak, függetlenül attól, hogy előzetes letartóztatásban vannak, vagy szabadlábon védekeznek.

4. A 3. pontban meghatározott írásos tájékoztatás alapján a Rektor a tájékoztatás kézhezvételét követő munkanapon a Szabálytalanságok kezelésére vonatkozó szabályzatban foglaltaknak megfelelően kezdeményezze az érintettek fegyelmi felelősségre vonását, rendelje el a fegyelmi eljárás megindítását.

5. A Rektor kötelezze a Gazdasági Főigazgatóság dolgozóit és szakértőit, illetőleg a projektekért felelős vezetőket olyan nyilatkozat megtételére, mely szerint nincsenek a Szabálytalanságok kezelésére vonatkozó szabályzat melléklete szerinti szabálysértés gyanújára vonatkozó információk birtokában, vagy ha vannak, akkor azt anonimitásukat biztosító, kizárólag a rektor által felbontható levélben elhelyezett tájékoztatásban jelentsék.

Néhány személyi döntés meghozatala után - továbbra is Dárdai Ágnes vezeti az egyetemi könyvtárat és Lengvári István a levéltárat - Bódis József leendő rektor javaslatára állásfoglalást fogadtak el az egyetemet érintő legutóbbi fejlemények kapcsán. A nyilatkozat szerint a rendkívüli események nincsenek hatással az intézmény működésére nézve, a szenátus kéri, hogy a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) fedje fel az érintettek kilétét, valamint elvárják, hogy a nyomozás lezárultáig felfüggesszék munkaviszonyukat. (Lásd frissítésünkben, a keretes írásban - szerk.)

A klinikai központ idei évre vonatkozó gazdasági tervének időarányos teljesüléséről szóló előterjesztés kapcsán kiderült, hogy a tervezett és a valós bevételek között tapasztalható egy kis eltérés. Kollár Lajos, a klinikum főigazgatója közölte, hogy hogy csak az okvetlenül szükséges eszközök beszerzésére áldoztak, azaz igyekeztek megfelelni az előzetes terveknek, noha a központ kevesebb bevételt generált a vártnál.

Szeptemberben újratárgyalják a felsőoktatási intézmény gazdálkodási irányelveit, miután kisebb vita alakult ki a költségvetési sarokszámokat illetően. A Tudásközpont üzemeltetésére létrehozni szándékozott gazdasági társaság megalakítása helyett csupán társasház alapítására tettek javaslatot, amelynek képviselője Morvai Lehel lesz. Kiderült, hogy a Tudásközpont műszaki átadása június 23-án kezdődik és mintegy négy héten át zajlik majd.

Ezután tanszékalapítási kérelmekről hozott pozitív döntést a testület (nemsokára egyebek mellett filmtudományi és energiadizájn tanszékekkel bővül az egyetem repertoárja), majd következett a várva-várt rektori beszámoló az elmúlt három év legjelentősebb eseményeiről.

Gábriel Róbert a „PTE - cső(d)re töltve" című prezentációjában értékelte munkásságának tapasztalatait, negatív és pozitív megközelítésben egyaránt. Elhangzott, hogy érezhetően nőtt a tudományos fokozattal rendelkezők aránya, ami országos viszonylatban a negyedik legjobb statisztikának bizonyul, emellett átlagos, mintegy 6 százalékos az akadémiai doktori címet tulajdonlók aránya az oktatói gárdán belül.

Az eddig elnyert pályázatokhoz szükséges önerő 1,1 milliárd forintra rúg, amelyet az új vezetésnek kell majd előteremtenie. Gábriel eredményként értékelte a kollégiumi PPP-konstrukció megvalósulását, valamint azt, hogy végre az egyetemnek is meglesz az első saját tulajdona, a létrehozandó összegyetemi könyvtár révén.

A nagyobb integrációk kapcsán kiemelte a Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet, a megyei kórház átvételét, majd rátért az intézményt érintő fokozott médiafigyelemre. Elmondása szerint a PTE szerepelt legtöbbször a hírekben, amelyet a Science Building, a Mandulavirágzási Napok és a különös érdeklődésre számot tartó felvételi játék generált.

A negatívumok között említette a kutatóegyetemi cím elmaradását, valamint az utóbbi idők rendőrségi ügyeit. A FEEK gazdálkodásával kapcsolatos nyomozás során érdemi vizsgálat még nem történt. A gazdasági vezetők letartóztatását illetően Gábriel elmondta, nehéz elhinni, hogy ne lenne valóságalapja a nyomozásnak - de amennyiben tévedne, megköveti az érintetteket.

A jövőre vonatkozóan a leköszönő rektor a klinikum „borzasztó" költségvetésének helyreállítását tekinti a következő vezetés egyik legfontosabb feladatának, amellett, hogy a PTE-t érintő „gyanakvó" médiafigyelem elkerülése érdekében egy preventív típusú kommunikáció létrehozását tartja szükségesnek.

Képünkön Gábriel Róbert.


H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva