A PTE városfejlesztési konferenciája nagy sikerrel zárult
2011. május 25. szerda 16:39

Óriási siker volt az operatív városfejlesztés bevált európai és hazai eszköztárát bemutató konferencia. Magyar, horvát és francia résztvevőkkel megtelt a Műszaki Kar 200 fős előadóterme.
A rendezvény a Városfejlesztés Zrt. kezdeményezésének és szakmai előkészítő, szervező munkájának köszönhetően került megrendezésre a PTE PMMK és a Magyarországi Francia Nagykövetség, valamint a Francia Intézet között kialakított együttműködésnek köszönhetően, a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) Tolnai-Baranyai területi csoportjának segítségével.
A magyar EU-elnökség időszakára szervezett építészeti és urbanisztikai rendezvényekhez kapcsolódó civil szakmai kezdeményezésként európai együttműködéssel megszervezett szakmai program megvalósításában partner volt a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Területi Bizottsága (MTA PAB) és a Dél-Dunántúli Építészkamara (DDÉK) is.
A konferencia kiemelt előadója Michel Rousset főépítész és vezető urbanista, a párizsi Politikatudományi Intézet - a Science Po, az „urbanisztika európai Harvardjának" - professzora, a városfejlesztési képzés egyik vezetője, három évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező gyakorló városrendező-városfejlesztő volt.
A konferencián sor került egy pódiumbeszélgetésre is, Bernard Boclé, Magyarországon élő városfejlesztési szakember és Aczél Gábor, a Magyar Urbanisztikai Társaság elnöke részvételével a 20 éve működő magyarországi francia operatív városfejlesztésről és a fejlett európai minta alapján létrehozott első magyar városfejlesztő társaság, a SEM IX megalakításáról. A pódiumbeszélgetésen részt vett Gegesy Ferenc volt ferencvárosi polgármester is, a IX. kerületi városfejlesztő társaság megalapítója.
A konferencia abba a jól működő, összehangolt operatív városfejlesztési módszertanba és eszköztárba - jogi, szabályozási, szervezeti és finanszírozási eszközök körébe - nyújtott bepillantást, amellyel a mai Franciaország kiépült az elmúlt hat évtized folyamán, és amelynek legújabb eszközei a néhány hete zárult nagy sikerű Grand Pari(s) kiállításon bemutatott stratégiai tervek megvalósításának gyors elindítását is lehetővé teszik, és a Magyarországon bevált módszertan és eszköztár kialakításához is mintaként szolgáltak.
A pécsi nemzetközi konferencia lehetőséget nyújtott arra, hogy a résztvevők hiteles szakmai forrásból, külföldi utazás nélkül jussanak átfogó ismeretekhez a bevált nyugat-európai városfejlesztési gyakorlat működéséről, és az ehhez illeszkedő bevált magyarországi eszköztár kialakulásáról.
A konferencián nagy számban jelentek meg építész urbanisták, főépítészek, városfejlesztő társaságok vezetői, pénzügyi és műszaki menedzserei, regionális fejlesztési ügynökségek szakemberei, önkormányzati városfejlesztő szakértők, akik számára különösen érdekes volt, hiszen e szakembereknek megkerülhetetlen szerepük van az épített városi szövet alakítására irányuló életképes városfejlesztési akciók előkészítésében és megvalósításában.
A konferencia sikere, a nagy érdeklődés bebizonyította, hogy az építészek, urbanisták, városfejlesztő társaságok, önkormányzati városfejlesztési szakemberek élénk érdeklődést táplálnak a közszféra által kézben tartható, életképes városfejlesztési projektek előkészítésének és megvalósításának fejlett eszközei és műhelytitkai iránt. Sokan szeretnék jobban megismerni és elsajátítani azt a bevált eszköztárat, amely lehetővé teszi kiegyensúlyozott, átlátható és fenntartható gazdálkodáson alapuló önkormányzati városfejlesztési projektek megvalósulását.
A közjót szolgáló operatív városfejlesztési ismeretek terjesztésében fontos mérföldkövet jelent a pécsi rendezvény, amelynek fényében világossá vált az is, hogy az operatív városfejlesztés egy rendkívül összetett rendszer, amelynek a közösség szempontjából hatékony működtetéséhez elengedhetetlen a szakemberek képzése, a rendes egyetemi oktatás és a posztgraduális felsőfokú programok keretében egyaránt.
Ezért a konferencia szakmai szervezésében együttműködő partnerek kifejezésre juttatták azt a szándékukat, hogy nemzetközi együttműködésük keretében előrelépjenek az operatív városfejlesztés egyetemi oktatásának kialakítása érdekében.
Pécs városa, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara - ahol közel 50 éve folyik műszaki, ezen belül építészmérnöki, építőművészeti képzés, és 2011-ben 20 éves a településmérnöki képzés - valamint az egyetem további karai, kitűnő terepet biztosítanak a fentebb említett program megvalósításához.
Forrás: MUT Tolna
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Húsvét után is nagyon várják a...
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Locsolkodás, hímes tojás - Nézegessen...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...