Akár a Zeneakadémián

2010. január 26. kedd 20:41

Akár a Zeneakadémián
A Pécsi Tudományegyetembe való integrálódásával (és egyben a Zeneakadémiáról való leszakadással) a Zeneművészeti Intézet olyan fajta önállóságra tett szert, amelynek segítségével merész célokat tűzhet maga elé. Egyebek mellett erről is beszélgettünk az intézet két vezetőjével, Neumayer Károllyal és Vas Bencével.

A Zeneművészeti Intézet rendelkezik - az országban az ilyen jellegű képzést adó intézmények közül egyedüliként - olyan oktatási struktúrával és lehetőségekkel, amellyel korábban csak a Zeneakadémián találkozhattunk - mondta a Pécsi Újság.hu érdeklődésére Neumayer Károly, az intézet vezetője. Az alapképzéstől a doktori képzésen át a nemzetközileg is elismert vezető oktatók tevékenységéig minden feltétel adott ahhoz, hogy kimagasló színvonalon működhessen a zeneművészeti oktatás.

Az intézetben kimagaslóan magas (nagyjából 34 százalék) a tudományos fokozattal rendelkező művészek aránya, de ebben nincsenek benne a Liszt-díjjal kitüntetett zenészek (velük együtt ez a szám már meghaladja az 50 %-ot), „tehát nem véletlen, hogy Pécsett a Művészeti Doktoriskolának zeneművészeti ága is lett" - tette hozzá Vas Bence egyetemi docens, helyettes vezető.



A művészeti kar Zsolnay-negyedbe való településével még nagyobb perspektíva nyílik meg, hiszen az országban elsőként itt lesz lehetőség arra, „hogy a képző-, a zene- és a mediális művészet együtt legyen jelen, folytasson kutatásokat, hiszen a mostani széttagoltság hátráltatja az egymást ösztönző művészeti alkotói folyamat előremozdítását" - utalt a költözés várható előnyeire Vas Bence.

A remények szerint a negyedben olyan, európai színvonalú művészoktatási bázis jön létre, amely legközelebb Svájcban és Németországban található.

„Ezeket a léptékeket jelen pillanatban senki nem tudja követni. Célunk, hogy olyan szakmai körülmények és infrastruktúra alakuljon ki, amely mindenben a szakmai célokat szolgálja. Ha csak a zenészeket nézzük, az új helyen háromszor akkora terület áll majd a rendelkezésünkre, mint eddig, 80 helyiségünk lesz (a kis gyakorlófülkéktől kezdve), amely fokozatokkal több lehetőséget biztosítanak számunkra" - taglalta a helyettes vezető.

Már a nemzetközi kapcsolatokban is érezhető az előrelépés, hiszen Japánból és Nyugat-Európából olyan egyetemek keresik az együttműködés lehetőségeit, ahol hasonló módon épülnek fel a művészetoktatási intézmények.

HLB - Fotó: Dittrich Éva