Állami kitüntetések a PTE oktatóinak és hallgatójának
2011. március 17. csütörtök 18:32
Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztet vehetett át Kétyi Iván, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Általános Orvostudományi Karának Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézetének professor emeritusa, míg Liszt Ferenc díjban részesült Kamp Salamon, a PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének karnagya és Baráti Kristóf, a PTE Művészeti Kar Zeneművészeti Intézetének hallgatója.
A kitüntetettek életútja - dióhéjban:
Dr. Kétyi Iván emeritus egyetemi tanár a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar Orvosi Mikrobiológiai és Immunitástani Intézetében. 1950-ben kapott orvosdoktori diplomát, a Pécsi Orvostudományi Egyetem jogelőd intézményében, a Pécsi Tudományegyetem Orvostudományi Karán, azóta dolgozik az Orvosi Mikrobiológiai Intézetben különböző beosztásokban.
Kutatási területe kezdettől fogva az enteralis pathogen baktériumok antigénszerkezeti, pathogenitási, genetikai és immunogén sajátságainak vizsgálata, s ez maradt az intézet fő kutatási profilja is. Munkássága során több száz szakcikke jelent meg, túlnyomórészt idegen nyelven, jelentős részben külföldi folyóiratokban.
Baktériumgenetika kurzusa, a kurzus jegyzete és élményszámba menő előadásai sok diákköröst vonzottak az intézetbe, akik közül hárman jelenleg is ott dolgoznak. Az intézetben megalapozta a fággenetikai vizsgálatokat.
Dr. Kétyi Iván professzor úr életútját szakterületének szeretete és magas szintű művelése, a rendkívüli munkabírás jellemzi. Hosszú évtizedeken át végzett lelkiismeretes munkájáért, kimagasló kutató és oktatómunkájáért vált érdemessé a Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszt kitüntetés odaítélésére.
Kamp Salamon 1978-tól Kecskeméten Kardos Pál irányításával Ordasi Péternél zeneelméletet és Szegedi Lászlónál zongorát tanul. Ezután felvételt nyer a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem ének-zene - népművelés szakára, mellyel párhuzamosan a szakiskola szakmai tagozatán Sztankov Sztefánnénál tanult zongorát. A pécsi Mecsek Kórusban, a Főiskolai Vegyeskarban és a Nevelők Háza Kamarakórusában Tillai Aurél mellett szólamvezetői és asszisztensi feladatokat lát el.
A pécsi diploma megszerzése után a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola karvezetés szakára nyer felvételt. 1988-tól az Országos Filharmónia Állami Énekkarának asszisztense és szólamvezetője. Az ebből alakult Pászti Miklós Kamarakórus karnagynak hívja meg. 1990-ben megalapítja a Budapesti Bach-hetet, melynek máig művészeti vezetője.
Baráti Kristóf Budapesten született, de gyermekkorának jelentős részét Venezuelában töltötte. Öt évesen kezdett hegedülni és nyolc évesen már szólistaként szerepelt Venezuela vezető zenekaraival. Tizenegy évesen meghívást kapott Montpellier-be, ahol szólóestet adott a "Festival de Radio France" keretein belül. Tanulmányait fiatal tizenévesként a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, a Különleges Tehetségek Osztályán folytatta. Ebben az időszakban megnyeri az olaszországi "Lipizer" versenyt és második helyezett lesz a párizsi "Long-Thibaud" versenyen. Baráti Kristóf karrierje új fordulatot vesz, amikor 1997-ben a "Queen Elisabeth" versenyen a legfiatalabb döntősként harmadik díjat, valamint közönség-díjat kap.
A sikert követően Eduard Wulfson irányításával Baráti Kristóf újragondolta hegedűtechnikáját. Wulfson azt a tudást adta át, melyet Milsteintől, Menuhintól és Szeryngtől kapott. Baráti Kristóf világszerte ismert ls elimert karmesterekkel szerepelt együtt. 2009-ben és 2010-ben felvette Paganini első két hegedűversenyét és Bach hat szólószonátáját és partitáját a Berlin Classics kiadónál.
Baráti Kristóf több, az utóbbi években szerzett díjjal is büszkélkedhet: 2006-ban elnyerte az Elba Festival Legjobb előadó díját, 2009-ben megkapta a fiatal művészgeneráció számára Magyarországon elérhető egyik legjelentősebb elismerést, a Junior Príma díjat, valamint 2010 októberében megnyerte a moszkvai VI. Nemzetközi Paganini Hegedűversenyt, mely a világ egyik legrangosabb hegedűversenyének számít.
Baráti Kristóf a "Lady Harmsworth" nevet viselő, 1703-ban készített Stradivari mesterhangszeren játszik, a chicagói Stradivari Society jóvoltából.
Forrás: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szomorú húsvétja volt egy pécsi...
- Húsvét után is nagyon várják a...
- Hűsítő zivatarok érkezhetnek kedden...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Locsolkodás, hímes tojás - Nézegessen...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...