Andragógia, szabad bölcsészet...: mit is ér az értéktelen diploma?
2011. november 01. kedd 18:55

Sok múlik a képzésen, de még több a gyakorlati helyen - talán így összegezhető a pécsi munkaerő-közvetítők véleménye arról, a különböző diplomákkal milyen eséllyel találhatnak munkát a frissen végzettek. Kíváncsiak voltunk, az olyan szakokkal, melyekről talán egyesek még nem is hallottak (ilyen például a szabad bölcsészet vagy éppen az andragógia), mire megyünk a munkaerőpiacon.
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Diplomás Pályakövetési Rendszerének kutatása kimutatta: minden ötödik diplomás a végzettségénél alacsonyabb szintű munkakörben dolgozik. Egyes képzések esetében azonban már annak is örülni kell, ha az ember egyáltalán munkához jut.
A pécsi egyetemisták körében végzett (nem reprezentatív) felmérésünkben a legfeleslegesebb képzéseknek az andragógiát (felnőttképzés) és a szabad bölcsészetet (a kommunikáció, esztétika, filozófia és etika egyvelege) jelölték meg a hallgatók. A kérdezősködésünk pikantériája, hogy többen a saját szakukat tartották időpocsékolásnak.
- Mi is fogadunk andragógus-gyakornokokat. Azt kell mondanom, összességében rosszak a tapasztalataink, sokuknak ugyanis komoly tudásbeli hiányosságaik vannak - kezdte Mayer Edit, a munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Pannon Work Zrt. projektvezetője. - Persze, azt nem állítom, hogy ez mindegyikükre igaz, aki ugyanis tanulni akar, boldogulni is tud, hiszen az andragógusokra mutatkozik igény.
Leszögezte: legyen szó bármelyik képzésről, valódi tudást csak azok képesek szerezni, akik amellett, hogy az iskolapadban is tanultak, olyan szakmai gyakorlati helyet találnak, ahol nem csak fénymásolásra használják őket.
- Úgy látom, Pécsett is lehet megfelelő tapasztalatot szerezni, hiszen a diákokat ma már nem csak az áruházakba várják árufeltöltőnek, hanem akár bankokhoz vagy éppen a közszférába is el tudnak menni.
A gyakorlati hely fontosságát emelte ki az ugyancsak munkaerő-közvetítéssel foglalkozó Állás-Pont HR munkatársa, Torma Anikó is.
- Azt szoktuk javasolni a diákoknak, hogy amíg tanulnak, menjenek el egy céghez gyakorlatot szerezni, hogy ne pályakezdőként lépjenek majd ki az egyetemről. Sajnos, sokan nem fogadják meg ezt a tanácsunkat - mondta.
Úgy véli, egy andragógia vagy egy szabad bölcsészet szakos pályakezdőnek szinte nulla az esélye az elhelyezkedésre, főleg, ha gyakorlati helyükön csak kávéfőzéssel bízzák meg őket.
- Nehéz dolguk van a pedagógusoknak is, hiszen az elmúlt években sok iskolát bezártak. Közülük többen más pályán tudnak csak elhelyezkedni - tette hozzá.
A tapasztalatok szerint a gépész- és a villamosmérnöki diploma a legpiacképesebb, de valószínűleg annak az informatikusnak sem jelent majd problémát állást találnia, aki jól beszél nyelveket.
Képünk a PTE tavalyi állásbörzéjén készült.
Palotás P. - Fotó: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Harmincöt határsértőt tartóztattak...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...
- Újratöltve a mindennapi élet -...