Az EHÖK-ösök cáfolják, hogy az ellenzék hergelné őket, és nem tudják meddig fognak tüntetni

2012. december 18. kedd 10:30

Az EHÖK-ösök cáfolják, hogy az ellenzék hergelné őket, és nem tudják meddig fognak tüntetni

Hétfő délután újból tüntettek az egyetemisták és a középiskolások Pécsett a kormány oktatáspolitikája ellen. A pécsi EHÖK alelnöke a demonstráció előtt úgy fogalmazott a Pécsi Újság.hu megkeresésére, hogy "nem a kormány ellen, hanem a színvonalas felsőoktatásért, a hallgatók jövőbeni munkahelyének biztosításáért emelnek szót". Pintér Mihály cáfolta azon vádakat, hogy az ellenzéki pártok felbujtására „hergelnék" magukat - ahogy egyre többen fogalmaznak a kormányzatot támogató oldalon.


Egyelőre nincsenek kint a vízből sem a továbbtanulni vágyó középiskolások, sem az egyetemisták, vélik az általunk megkérdezett érintettek, annak ellenére, hogy a kormnyzati szereplők nyilatkozataikban igyekeztek megnyugtatni őket. Időközben a parlamenti többség már el is törölte a keretszámok csökkentésére vonatkozó jogszabályokat. 

Pintér Mihály, a pécsi EHÖK egyik alelnöke a Pécsi Újság.hu kérdésére azt mondta, hogy a hétfőn megtartott demonstráció a változások ellenére sem veszítette el indokoltságát, hiszen továbbra sem látják a kormány azon szándékát, amely megnyugtatóan rendezné a hallgatók jövőjét.

- Sem Orbán Viktor, sem Balog Zoltán nem vázolt fel konkrétumokat. A kormánynak nincs kiforrott koncepciója a felsőoktatás jövőjével kapcsolatban, amit az is mutat, hogy az elmúlt három hét alatt háromszor változtatta meg álláspontját. Ha az elmúlt egy évben nem sikerült megalkotni egy jól működő és mindenki számára elfogadható felsőoktatási koncepciót, akkor nem hisszük, hogy most három nap alatt sikerülni fog - mondta az alelnök.


Arra a felvetésünkre, hogy nem az ellenzéki pártok állnak-e a „diákok hergelése" mögött, Pintér úgy reagált, hogy nem keresnek és nem is szándékoznak keresni kapcsolatot egyetlen politikai párttal sem, bár a velük szimpatizáló és egyetértés tanúsító szervezetekkel "természetesen együttműködnek".

- Mi nem valami ellen, hanem valamiért, nevezetesen a diákok jövőbeni munkahelyeiért, a mindenki számára elfogadható felsőoktatási koncepcióért demonstrálunk. Másrészt a kormány csak a keretszámokra fókuszál, azonban ennél sokkal több mindent kellene megoldani - fogalmazott az alelnök, aki példaként említette az ún. "röghöz kötés" máig tisztázatlan problémáját.

Pintér azt még nem tudta megmondani, hogy meddig folytatják a tüntetés-sorozatot. Mint mondta, kíváncsian várják a szerdai kormányülés döntését az ügyben. Ám mindenesetre addig is folyamatosan tarják a kapcsolatot a középiskolásokkal is, akiknek minden megmozdulásán igyekeznek képviseltetni magukat.

Zag Gábor, a pécsi EHÖK elnöke kedden tárgyal Páva Zsolt polgármesterrel a kialakult helyzetről, bár a városvezető - amint azt a legutóbbi közgyűlésen is kinyilvánította - nem sok mindent tehet a hallgatókért.

Képünkön Pintér Mihály a hétfő esti hallgatói tüntetésen a Jókai téren.

H. L. B.