Az idén is magasak a ponthatárok a pécsi orvosképzésben

2012. július 23. hétfő 07:48

A Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás, gazdálkodási és menedzsment, valamint nemzetközi tanulmányok alapképzése - tavaly ezen a három szakon húzták a legmagasabb ponthatárt, idén azonban valószínűleg az államilag finanszírozott jogászképzéshez kell majd a legjobb tanulmányi és érettségi eredmény, a túljelentkezés ugyanis húsz-huszonegyszeres.

A kormány döntése alapján az országban mindössze két helyen, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen lehet állami ösztöndíjasként jogot tanulni, de ott is csak ötven-ötven elsőéves kezdhet szeptemberben ingyen.

Ezekért a helyekért minden eddiginél keményebb a verseny: az ELTE ötven állami ösztöndíjas helyére 1210-en, a Pázmányéra pedig 1096-an jelentkeztek. A vidéki egyetemek fizetős jogászképzései iránt már nem ilyen nagy az érdeklődés: a Debreceni Egyetem nappali képzését 315-en, a Miskolci Egyetemét 188-an, a Szegedi Tudományegyetemét 486-an, a Pécsi Tudományegyetemét pedig 410-en jelölték meg.

Az ország négy orvosi karán is magasak voltak a ponthatárok 2011-ben, és jelentősen idén sem csökkennek majd: a Semmelweis Egyetemen 433, a debreceni, a szegedi és a pécsi egyetemen pedig 417 pontot kellett összegyűjteni. A fogorvosi képzésre sem lehetett bejutni 400 alatti pontszámmal: a debreceni, a szegedi és a pécsi egyetemen egyaránt 423 volt a ponthatár, a Semmelweisen ennél is jobb eredmény - 433 pont - kellett az államilag finanszírozott helyhez.

A Debreceni Egyetemen tavaly az előadóművészet-klasszikus ének szakirányon húzták a legmagasabb ponthatárt, 426 pont alatt senkit nem vettek fel, a második és harmadik legmagasabb ponthatár a fogorvosi (423) és a jogászképzésen (levelezőn 422, nappalin 418) volt.

A pécsi egyetemen a fizetős pszichológia szakhoz kellett a legtöbb - 437 - pont. A bölcsészszakok egy részéhez is legalább jeles bizonyítvány kellett: ókori nyelvek és kultúrák - klasszika filológia szakirányon 428, kommunikáció és médiatudományon 414, szociológián 401, politológián 422 volt a ponthatár.

A szegedi egyetem legnépszerűbb alapképzéseire sem volt könnyű bekerülni 2011-ben: nemzetközi tanulmányok (431 pont), pszichológia (430 pont, államilag finanszírozott és költségtérítéses formában is), ókori nyelvek és kultúrák - klasszika filológia (428 pont), politológia (424 pont) és fogorvosi (423 pont) képzésen voltak a legmagasabbak a ponthatárok.

Forrás: eduline.hu