Az orosz nyelv térhódítása a világban: segít az Orosz Központ a PTE-n
2014. november 14. péntek 23:40
Külföldi útjainkon tapasztaljuk, hogy a turizmus szolgáltatói mindenütt beszélnek oroszul, sőt vannak országok ahol már kezd kizárólagos nyelvvé válni, így például Törökországban, de nagyon elterjedt Cipruson, Montenegróban, Spanyolországban, s még hosszan sorolhatnánk. Nagyot változott a világ. Magyarországon még várat magára a nagy bumm, egyelőre térségünkben Hévíz a fogadó területük, de felkészült már Harkány is. Pécsett egyre több gimnáziumban kezdtek bele az orosz nyelv oktatásába, s ezt is a változó helyzet eredményezi, mely mintegy 15 éves szünet után a diákok kezdeményezésére indult el, akiket érdekelt a nyelv.
A PTE erős, sokéves orosz tanszékének, s az erőteljes lobbi tevékenységnek köszönhetően három évvel ezelőtt megalakult az Orosz Központ is a szláv tanszéken tanuló hallgatók tudományos munkáját is segítve. Magyarországon mindössze két helyen létezik hasonló intézmény, Budapesten az ELTE-n, és Pécsett.
Miben segít, hogyan működik ez az alapítványi intézmény, ennek jártunk utána.
Dr. Végvári Valentyina a pedagógiai tudományok kandidátusa, a Pécsi Orosz Központ vezetője tájékoztatta munkatársunkat. Ő több, mint 40 éve él Magyarországon, férjhez jött, kisebb kitérők után 1987 óta Pécsett kezdett tanítani az egyetemen. Jelenleg a Szláv Filológia Intézeten belül oktatják az orosz szakosokat. Elsőéves tizenhat, az egész Bölcsészkaron több, mint hetven hallgatójuk van a mesterképzéssel együtt.
Amikor a hallgatók bekerülnek azonnal elkezdenek tanulni, a nyelvet is eközben ismerik meg. Ha valaki komolyan veszi, eljut egy jó szintre, a diplomája egyúttal középfokú nyelvvizsga is. Az Orosz Központ könyvekkel segít, mintegy 700 kilónyi könyvet kaptak az Orosz Világ Alapítványtól, internet hozzáférésükön a fizetős bázist is használhatják ingyenesen a központban, különleges szótárak, tudományos folyóiratok állnak rendelkezésükre.
Aki szakdolgozatot ír, külön segítséget kap. A frissen érkező folyóiratok, a tudományos előadások hallgatói nem csupán az egyetem diákjai, hanem nyitottak a város és a régió lakossága számára is. Rendszeres foglalkozásokra járnak az orosz tanárok; mesterkurzusokat tartanak Oroszországból érkező szakemberek. Többször szerveznek tanulói kezdeményezésekre versenyeket, ilyen volt például a Ki tud többet Oroszországról? Az volt a kérés, hogy ne legyen nyelvi akadály, ezért fotókat küldtek be mindenhonnan az országból, s szép eredmények születtek.
Az Orosz Világ Alapítvány megalapításáról szóló rendeletet Vlagyimir Putyin orosz államfő írta alá három évvel ezelőtt és azóta a pályázatokkal és minden munkájukkal az alapítványnak számolnak el. Nagy segítség, hogy a rendezvényeken az egyetem más tanszékei is részt vesznek, leggyakrabban a történelem tanszékkel voltak sikeres előadásaik.
Minden félévben szerveznek kurzusokat kezdőknek és újra kezdőknek, a város lakossága számára, melyeken többszörös a túljelentkezés, még nyáron is, a legnagyobb hőségben olyan sokan jelentkeztek, hogy nem is tudtak mindenkit fogadni.
Ugyanígy az intenzív kéthetes tanfolyamuk is sikeres volt, melyet a pécsi középiskolásoknak szerveztek.
Kevesen tanultak orosz nyelvet 1989 után, űr keletkezett, elvétve találni olyan szakembert, aki igazán jól ismeri az orosz nyelvet. 2000-től kezdett felélénkülni az érdeklődés. 2014 az orosz kultúra éve, s szponzoraiknak köszönhetően ki tudnak utazni Oroszországba is a nyertes diákok a kísérő tanárokkal.
Hárságyi Margit - Fotó - Kálmándy Ferenc
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egy kis napsütésre is számíthatunk...
- Audiencián fogadta szerdán Orbán...
- A háziorvosoknál igényelhetők az...
- Az adventi vásárokat járják a NAV...
- Tematikus túrán fedezhetjük fel az...
- Ilyen is volt: farkasordító hideg,...
- Tűz ütött ki egy sásdi áruházban,...
- Az egyház határozottan fellép a...
- Éjjel dolgoznak több baranyai vasúti...
- Szabad szemmel is megfigyelhető lesz...