Az orvoskar dékánja helyesli az új rezidensi ösztöndíjrendszert
2011. augusztus 05. péntek 18:55

A Markusovszky Lajos-ösztöndíj révén hatszáz rezidens és húsz szakgyógyszerész pályázhat havi százezer forintra az országban. Nekik azonban vállalniuk kell, hogy évekig hazánkban maradnak, emellett hálapénzt sem fogadhatnak el. Prof. Dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Általános Orvosi Karának dékánja szerint az elképzelés jó, ám bevezetése a bérek tekintetében feszültségeket okozhat a többi munkatárs között.
A rezidensszövetség által elutasított koncepció értelmében azok a rezidensek, akik idén jelentkeznek a szakképzésbe, az említett juttatásban részesülhetnek novembertől. Az érintetteknek vállalniuk kell, hogy az ötéves szakképzés után még legalább öt évig Magyarországon dolgoznak, amennyiben erre nem kerül sor, akkor arányosan, de kamatostul vissza kell téríteniük a megkapott összeget.
A PTE dékánja első megközelítésben jó elgondolásnak tartja a tervezett intézkedést, de lát problémákat is.
- Azokat, akik már a rendszerben vannak, vagy pedig netán éppen most kapták meg a szakorvosi diplomájukat, nyilván kellemetlenül érinti az, hogy ha a mellettük dolgozó munkatárs éppen most lépett be és többet keres, mint ők - fogalmazott Miseta Attila.
A PTE-n jelenleg 165 rezidens dolgozik 29 szakterületen
A jelenleg a PTE-n dolgozó rezidensek két csoportra bonthatók: nyolcvankilencen 2009-ben, a régi rendszerben léptek be (ez azt jelenti, hogy a törzsképzés befejezésééig a minisztérium fizette a munkabért és a szakképzést is), míg tavaly 76-an léptek be a rezidentúrába. Az új rendszerben a munkabért a teljes képzés idejére az egyetem fizeti, a szakképzést a minisztérium - tudtuk meg Dr. Werlingné Dr. Forrai Mártától, az orvosi kar Szak- és Továbbképző Igazgatóságának helyettes vezetőjétől. A szakember hozzátette, hogy a pályázati rendszer bevezetésétől létszámnövekedés várható, valamint a magasabb bérnek is lesz hozadéka abban a tekintetben, hogy mérséklődni fog a részállások és egyéb túlmunkák száma.
A professzor így elismeri a tervezet feszültségkeltő mivoltát, hiszen Pécsett is sok rezidens dolgozik, akik közül azonban sokan az előző szabályozó rendszerben léptek be a rezidentúrába. Így ebben a kontextusban is elképzelhető egyfajta feszültség kialakulása.
- Azoknak, akik vállalják azt a kritériumrendszert, amelynek alapján megfelelnek ennek az ösztöndíjnak, természetesen mindez megfelel, s ez kétségtelenül hozzá fog járulni ahhoz, hogy a rezidensek nagyobb számban maradjanak Magyarországon - mondta a dékán.
A professzor szerint azonban jobb volna, ha több forrást biztosítanának a programra, vagy ha az ösztöndíjrendszerre fordítandó összeget egyenletesebb módon terítenék szét.
- Ez az összeg nyilvánvalóan nem elégséges, de több mint a semmi. Arról nem tehetünk, hogy nem abban a formában és nem annyit kapnak az érintettek, mint amennyit szeretnénk. Mindenesetre harcolunk azért, hogy további kontingenst tudjunk biztosítani a dolgozóink számára - hangsúlyozta az egyetemi vezető.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Gyászba borul a világ: meghalt Ferenc...
- Locsolkodás, hímes tojás - Nézegessen...
- Harmincöt határsértőt tartóztattak...
- Figyelem! Csillagesőt, tűzgömbeket is...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Emmausz-járás: a bólyiak mellett...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...