Bemutatják a PTE-n a Hegyikristály menedékházat

2011. február 15. kedd 19:22

Élménybeszámolót indít a Holcim Hungária Zrt., a magyar Monte Rosa expedíció szervezője. Az expedíció tagjai bemutatják a svájci Alpokban épült, Zürichi ETH Egyetem diákjai által tervezett autonóm menedékházat, mely az élelmiszereken és a főzéshez használt gázon kívül mindent képes előállítani. Fény derül a Hegyikristály titkaira, a kis szobák nagy előnyeire, és megtudhatjuk, miért óriási lehetőség a hazai építészeknek a 2011. március 23-án záródó, 2 millió USD összdíjazású Holcim Awards nemzetközi építészeti verseny.

Az élménybeszámoló második állomása lesz Pécs, ahol a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karán Martinkó József építészkritikus és Márta Irén, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Építészetért Közhasznú Egyesület alelnöke, a Holcim Hungária Zrt. kommunikációs igazgatója tartanak előadást 2011. február 17-én 18 órától.

A Holcim a február 10-én indult élménybeszámoló-sorozattal motiválni szeretnék a fiatal építészeket, hogy benevezzenek a Holcim Awards világversenyre.

A Zürichi ETH Egyetem oktatói és hallgatói négy szemeszteren át tervezték a minden szempontból korszakalkotó fenntartható menedékházat, mely elnyerte a Holcim Awards 2008-as Európai regionális döntőjének bronzérmét. A Holcim Awards olyan innovatív építészeti projekteket és elképzeléseket támogat, melyek szélesítik a fenntartható építészetről kialakított hagyományos felfogást.

Az épület a svájci Monte Rosa csúcsnál, 120 férőhellyel 2009-től várja túrázókat és hegymászókat. A Monte Rosa menedékházat úgy alakították ki, hogy energiaszükségletének mintegy 90%-át a Napból nyerje. Az ivóvizet a gleccser olvadó jégtömbjeiből nyerik, és egy nagy víztározóban tárolják 40 méterre a menedékház felett.

Az ötszintes kristály formájú épület rozsdamentes acél alapokra épült, a spirális belső kialakítás teljes egészében fából készült, kívülről pedig ezüstszínű alumínium lemezekkel burkolták. Az épület formája és színe miatt a Hegyikristály becenevet kapta.

Az expedíció során az épület műszaki megoldásainak tanulmányozása után Martinkó József a következőképpen nyilatkozott: „Városlakó emberként lenyűgöző volt szembesülni a természet hihetetlen dimenzióival. A Monte Rosa menedékház építészetileg és működését tekintve is tökéletesen belesimul környezetébe."