Bemutatkozik a PTE Smart City Technologies kutatócsoportja
2015. március 26. csütörtök 08:52
Az intelligens városi (smart city) alkalmazkodás feltételeinek megteremtése érdekében a Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karon megalapították a Smart City Technologies kutatócsoportot, mely jelenleg a Szentágothai János Kutatóközpontban működik. A kutatócsoport célja egyrészt olyan szaktudás létrehozása mely segítségével a jövő mérnökei képesek lesznek az átalakuló társadalmi és gazdasági környezetet kísérő folyamatosan növekvő városok kiszolgálására valamint az éghajlati változásokra történő adekvát reakciók kialakítására, másrészt a kutatás eredményeinek az oktatásba és ezáltal a hallgatók szemléletmódjának integrálásába.
Az éghajlatváltozás rengeteg ágazatra negatív hatást gyakorol - veszélybe kerülhet az energia- és a vízellátás, de a közlekedés és az épületek is potenciálisan növekvő kockázatokat hordoznak - ami a sűrűn lakott területek esetén különösen nagy kihívást jelent a városlakóknak. Ezért elengedhetetlen, hogy a felsőoktatásban olyan szakembereket képezzenek, akik a változások különböző fázisaiban is meg tudják őrizni a települések működőképességét. Ennek pedig az a legfontosabb kritériuma, hogy olyan szaktudás álljon rendelkezésre, amelynek segítségével a jövő mérnökei a szükséges beavatkozások és beruházások megtervezésével és kivitelezésével képessé válnak a települések minden részterületét koordináltan működtetni és az ott működő rendszereket komplexen átlátni.
A Smart City Technologies kutatócsoport portfóliója ennek megfelelően roppant szerteágazó: a kutatások keretében vizsgálják az energiahatékonyság növelésének lehetőségeit mind az alacsony energiafelhasználású épületekben, mind a városi energetikai hálózatokban. A csoport informatikai szekciója kutatja az autonóm rendszerek elméleti és gyakorlati megvalósíthatóságának kérdéseit - mely keretében jelenleg drónokkal megoldható autonóm navigálással, monitorozással és felderítéssel foglalkoznak. Emellett az épületinformációs modellek (BIM) felhasználási lehetőségeinek kutatása, a termékek és folyamatok életciklus-elemzése, a hulladékgazdálkodási alternatívák vizsgálata és a városok a klímaváltozásokhoz történő alkalmazkodásának elősegítése is része a kutatócsoport által megalkotott palettának.
Az átfogó kutatási tevékenységüknek köszönhetően a csoport tagjai szolgáltatásaikat a legkülönbözőbb területeken tudták alkalmazni az elmúlt két évben. Többek között részt vettek a pécsi erőmű vízforgalom-optimalizálásában és a biomassza-kazán üzemviteli zavarainak megoldásában, a szigetvári szennyvíztisztító telep modellezésében, a PTE Szentágothai János Kutatóközpont energetikai tervezésében, valamint az IT Services Hungary pécsi telephelyének bővítésénél az építőipari munkálatok számítógépes (BIM alapú) előkészítésében és az épületgépészeti rendszerek koordinációjában.
A fenti felsorolásból látható, hogy a kutatócsoport szolgáltatásai között több, egymástól teljesen eltérő területet találunk, ez azonban csak a teljes spektrum töredéke. A Smart City Technologies kutatócsoport tagjai a hatékony városüzemeltetési megoldásoktól a szilárd hulladékkezelési eljárásokon át a tüzelőanyagok fizikai és kémiai vizsgálatáig és a depóniagázok elemzéséig számos olyan megoldást kínálnak, amelyek elősegíthetik a klímaváltozás mérséklését és az általa keltett változásokhoz való alkalmazkodást.
Forrás: Biokom Nonprofit Kft.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Ilyen is volt: farkasordító hideg,...
- Éjjel dolgoznak több baranyai vasúti...
- Továbbra is zárva tartanak két...
- Télen is várják a látogatókat a...
- Szabad szemmel is megfigyelhető lesz...
- Önkéntesek munkáját ismerték el -...
- Szócsata Pécsett: Magyar Péter...
- Pécsi Mikulás mindenre felkészült,...
- Vasárnap érkezik a pécsi...
- Megnyílt az adventi vásár,...