Bemutatták a Science Building új szupermikroszkópját
2012. szeptember 21. péntek 12:46

A Pécsi Tudományegyetem Science Building projektjének keretében került a közelmúltban beszerzésre az ország második szuperfelbontású mikroszkópja, amellyel új lehetőségek nyílnak meg az orvosi és biológiai kutatások területén.
A szuperfelbontású mikroszkópok csak néhány éve jelentek meg a kutatásokban. Elnevezésüket a kivételesen jó felbontásuk, azaz a velük készített képek részletgazdagsága miatt kapták. Az európai biológiai mikroszkópiai csoportokat tömörítő European Bioimaging Network a tavalyi évben végzett felmérést az európai kutatók körében, hogy kiderüljön, mely mikroszkópiai eljárásokra van igény. A felmérés meglepetése volt, hogy a kérdőívben szereplő közel negyven mikroszkópiai eljárás közül a legtöbb igény - a kutatók 25 százalékától - a szuperfelbontású mikroszkópok alkalmazására érkezett.
A felbontás a mikroszkópok esetében az a távolság, amelynél még két pont különállónak látszik. A klasszikus optika törvényszerűségei szerint a hagyományos mikroszkópok segítségével a felbontás nem lehet jobb, mint az alkalmazott fény hullámhosszának megközelítőleg a fele, azaz tipikus esetekben mintegy 200 nm. Az ennél közelebb elhelyezkedő két pontot tehát eddig a mikroszkópok egynek látták. A technika ugrásszerű fejlődésével az elmúlt tíz évben három-négy olyan mikroszkópiai módszer is ismertté vált, amelyeknek segítségével - speciális műszaki megoldások és trükkök alkalmazásával - a felbontás javítható volt. Ma már ezeknek az új módszereknek köszönhetően lehetőség nyílik arra, hogy a mikroszkópok által felvett képek felbontása sokkal jobb legyen annál, mint amit korábban a klasszikus optikai törvények lehetővé tettek.
Nyitrai Miklós (képünkön), a PTE Általános Orvostudományi Kar Biofizikai Intézetének egyetemi tanára a sajtóbemutatón példaként említette, hogy egyetlen hajszál keresztmetszetén elférhet akár száz részletgazdag mikroszkóp-felvétel is a szupermikroszkópnak köszönhetően. Így a készülék segítségével a daganatos betegségekkel kapcsolatos alapkutatások is hatékonyabbá válnak.
A Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában működő szuperfelbontású mikroszkóp egy Zeiss Elyra típusú mikroszkóp, amelynek felbontása 100 nm körül van. Ez mintegy kétszer jobb, mint a már említett elméleti határérték. Ezekben a mikroszkópokban a képeket a biológiai objektumok jelölésével, festésével, ún. fluorofórok segítségével hozzuk létre. A kiváló felbontás mellett a most beszerzett műszer és a kiválasztott módszer további előnye, hogy ellentétben más szuperfelbontású technológiákkal, alkalmazásához nincs szükség különleges jelölőkre. A kísérletezők a fluoreszcens festékeknek egy nagyon széles skáláját használhatják a szuper felbontású képalkotáshoz. Ezzel a mikroszkóp mind az orvosi, mind a biológiai kutatásokban hatékonyabbá és kényelmesebbé teheti a kutatók munkáját.
Forrás: PTE - Fotó: Kálmándy Ferenc/MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...