Bódis Józsefék átadták a megszépült kollégiumokat

2011. október 06. csütörtök 16:13

Bódis Józsefék átadták a megszépült kollégiumokat

Befejeződött a Pécsi Tudományegyetem 10 milliárd forint értékű kollégiumi rekonstrukciós programja: a projekt keretében utolsóként felújított Jakabhegyi úti volt tanítóképzőt és a Szántó Kovács János úti kollégiumot csütörtökön adták át a baranyai megyeszékhelyen.

Bódis József, a PTE rektora az átadás alkalmával rendezett ünnepségen rámutatott, hogy az egyetem a fejlesztéssel a kor színvonalának megfelelő elhelyezést tud biztosítani hallgatóinak.

Úgy vélte, nemcsak az a cél, hogy a PTE a fiatalokat piacképes diplomához juttassa, hanem az is, hogy szabadidejük eltöltéséhez is korszerű lehetőségeket nyújtson.
A rektor bölcsnek nevezte a korábbi egyetemi vezetés azon döntését, hogy a beruházás magántőke bevonásával, úgynevezett PPP-program keretében valósuljon meg. Megítélése szerint ugyanis évekkel ezelőtt ez volt az egyetlen lehetőség a kivitelezésre.

A projekt az egyetem hét kollégiuma közül négynek a felújítását és a rektori hivatalnak a Szántó útról a 48-as téren álló Szent Mór Kollégiumba való költözését, s az ottani épület átalakítását foglalta magában. A rektori hivatalt, a Boszorkány úti és az UNIV kollégiumot már korábban átadták, a Jakabhegyi úti volt tanárképző és a Szántó Kovács János úti kollégium felújításával a napokban végeztek. 

A megújult kollégiumok 2600 hallgatónak biztosítanak a korábbinál komfortosabb elhelyezést. A lakók már nem leromlott állapotú, 4-5 személyes, hanem korszerű, 2-3 személyes szobát kaphatnak, amelyekben minikonyha, vizesblokk, modern bútorok találhatók, s minden lakónak külön internet-csatlakozási lehetősége van. Mindezt a tavalyi 18 ezer, illetve 16 ezer forintos árért vehetik igénybe havonta.

A beruházások három év alatt valósultak meg. Az egyetem a kivitelezésért és az üzemeltetésért húsz éven át szolgáltatási díjat fizet, az ingatlanok csak azt követően kerülnek a tulajdonába.

Az MTI korábban úgy értesült, hogy a PTE a hét pécsi kollégiumában a nappali tagozatos hallgatók mintegy harmadának, 3600 diáknak az elhelyezését tudja biztosítani, s ez nagyjából egyezik a férőhelyet igénylők számával.

Az egyetemnek a mostani rekonstrukciós programból kimaradt három kollégiumából kettőt az elmúlt évtizedben újítottak fel, így azokban csak kisebb munkálatokat kívánnak elvégezni. Az orvosi kar diákjai egy részének elhelyezését szolgáló, negyven éve épült Balassa János Kollégium nagyrekonstrukciójára ugyanakkor 2-3 éven belül szükség lesz. Ez akár 400 millió forintba is kerülhet.



(mti)