Bódis professzor: "a PTE stratégiája az oktatási innovációról és expanzióról szól"

2012. május 25. péntek 12:22

Bódis professzor:

A parlament tavaly december végén fogadta el az új felsőoktatási törvényt, amely számos jelentős változást hoz az egyetemek és egyetemisták életébe. A Pécsi Újság.hu egyebek mellett a csökkentett keretszámokról, a PTE jelenlegi gazdasági helyzetéről, az állam által tervbe vett változtatásokról kérdezte az universitas első emberét, Prof. Dr. Bódis József rektort. Interjú.

- A pécsi egyetemre idén 22 százalékkal kevesebben jelentkeztek, mint tavaly (legalábbis a felvi.hu adatai szerint). Ez milyen változásokat hozhat az universitas életében?
-
A PTE 2012-ben az országos jelentkezési létszámok csökkenéséhez képest kisebb mértékű jelentkezési csökkenést realizált. Különösen fontos ezt az eredményt úgy értékelnünk, hogy a PTE beiskolázási körzetének mintegy 60%-a a régió legrosszabb demográfiai adatokkal rendelkező területe, s mindezt ebben a környezetben érte el. Míg az országos jelentkezési adatok 22%-os csökkenésről szólnak 2011-hez képest, addig a PTE jelentkezési adatai 20%-os összes jelentkezési, és 18%-os összes jelentkezői csökkenést mutatnak. Jobbak a PTE adatai az alap és osztatlan nappali munkarendű képzésekre jelentkezések esetében is: míg az országos csökkenés e területen is 20%-os, addig a PTE csak 13%-os veszteséget könyvelhet el. Jócskán csökkentek a mesterképzésre jelentkezési számok is, de itt is kedvezőbb a helyzet a PTE-n, mint az országos adatokban: az országos létszámcsökkenés a mesterképzésekre jelentkezések területén 2011-hez képest 15%, addig ugyanezen adat a PTE-n csak 13%. Nincs ez másként az államilag támogatott képzésekre jelentkezések terén sem: az országos 27%-os csökkenéshez képest a PTE csak 21%-os veszteséget realizált.
Ezekkel az eredményekkel a PTE az országos ranglistán az ELTE, a DE és az SZTE után megőrizte 4. helyét. Messzemenő következtetéseket nem lehet levonni a jelenlegi jelentkezési adatokból, mert nem látjuk még a jelentkezők eredményeit (az érettségi vizsgákat például, s tudni illik, hogy a felvételi eredményeket a meghatározott érettségi vizsgatárgyak alapján (is) számítják, s ezen eredmények beküldése a felvételi informatikai rendszerbe még várat magára.)
Módosulhatnak a jelentkezések még a jelentkezési sorrend esetleges megváltoztatása miatt is (erre július 10-ig van lehetőségük a jelentkezőknek). A PTE számos erőfeszítést fog tenni azért, hogy a hátralévő időben növelje az 1. helyes jelentkezőinek számát. Jelentősen befolyásolhatja továbbá a felvételi eredményeinket a már kiosztott állami és részösztöndíjas helyek más képzési területekre történő átcsoportosításának lehetősége is. Le kell azonban szögezni, hogy a 2012. évi felvételi eljárás eredményei - a legkevésbé pozitív forgatókönyv bekövetkezése esetében - sem érintik érzékenyen 2012-ben a gazdálkodásunkat.

- Került-e veszélybe bárminemű képzés a PTE-n? Kell-e a nyereséget termelő karoktól forrásokat átcsoportosítani a veszteséges karokhoz? Ez mekkora összeget jelenthet? 
- A PTE a 2012. évi felvételi eljárástól függetlenül megkezdte oktatási portfoliójának felülvizsgálatát, a párhuzamosságok felszámolásának okán is. A PTE-n részben decentralizált gazdálkodás folyik, nem tervezzük a sikeresen működő karok megsarcolását, források átcsoportosítását. Ugyanakkor támogatni kívánjuk a jelentős oktatási fejlesztést tervező karok elképzeléseit. Ennek az innovatív rendszernek a kidolgozása folyamatban van. Az elmondottak alapján nem színvonal csökkenésről, hanem egyértelműen oktatási innovációról és expanzióról szól a PTE stratégiája, amelynek kidolgozása jelenleg az intézményfejlesztési terv keretei között zajlik.

- Sikerül(t)-e egyenesbe hozni az universitas nehéz gazdasági helyzetét? Milyen lépések történtek a likviditás megőrzése érdekében?
- Az Egyetem elismert tartozásállománya 2011. decemberétől folyamatosan csökken, amit nagymértékben segített az év végi kormányzati konszolidációs támogatás. Ugyanakkor a vezetés azóta is megkülönböztetett figyelmet fordít a tartozásállomány alakulására, összetételére, elemzésére. Ez év áprilisában például a 60 napon túli állomány összege a jogszabályban meghatározott kritikus szint alá csökkent, amelyre 2003 óta nem volt példa. A válságban való fennmaradáshoz, a felsőoktatási piacon elfoglalt hely megőrzéséhez, illetve javításához, az egészségügyi ellátás színvonalának emeléséhez továbbra is a körültekintő és takarékos gazdálkodáson át vezet az út. Mindezeket szem előtt tartva készült el az Egyetem 2012. évi gazdasági terve. Ugyanakkor számolnunk kell azzal a tendenciával, hogy csökken az állami finanszírozás mértéke, de az is kétségtelen, hogy ez nem PTE-specifikus, minden felsőoktatási intézményt érint.

Csúszik a 400 ágyas klinika felújítása

A 400 ágyas klinika rekonstrukciójával kapcsolatban megtudtuk, hogy még tart a közbeszerzési eljárás, ezért „húzódik" az ügy, de az egyetem reményei szerint a nyár folyamán sikerül megkötni a győztes pályázóval a szerződést, és akkor azonnal megkezdődhetnek a munkálatok. A PTE már készen áll, hiszen a 400 ágyas tömbből a tervezett ütemben, határidőre sikerült átköltöztetni az egyes klinikákat, osztályokat, így az intézményen semmi nem múlik.

- Milyen módon juthat saját bevételekhez az egyetem?
- Külön szükséges beszélni oktatási- (költségtérítéses képzések, idegen nyelvi képzések, felnőttképzési programok), K+F+I tevékenységből- (kutatásfejlesztési hasznosulásból származó bevétel), egészségügyi szolgáltatásokból származó bevételekről (a régióban működő több kórház számára labor- és képalkotó diagnosztikai-, valamint gyógyszerkutatásra irányuló humán klinikai vizsgálatokat végzünk a KK révén), pályázati bevételekről és egyéb ingatlan- és eszköz bérbeadásból származó bevételekről. Jelenleg oktatási bevételeink közel egynegyede a költségtérítéses képzésekből folyik be, ezzel igen előkelő helyen szerepelünk a magyarországi felsőoktatási intézmények között. A költségtérítéses képzés erősítésére, bővítésére a továbbiakban is komoly hangsúlyt fektetünk, mert alkalmazkodnunk kell a megváltozott felsőoktatási körülményekhez. A kutatási terület erősítésével elérhetjük azt, hogy olyan progresszív tudássá avanzsáljuk a kutatásokat, amelyek amellett, hogy a kor kihívásaira kreatív és a szokottnál hasznosabb válaszokat adnak, komoly bevétel növekedést is jelentenek az Egyetem számára.

- Mit jelent a pécsi egyetem számára, hogy ún. fejlesztési pólusokat hoznának létre? Ez milyen előnyökkel, illetve (esetleges) hátrányokkal jár? Milyen együttműködési lehetőségeket jelent ez a Kaposvári Egyetemmel és a bajai Eötvös József Főiskolával?
- A fejlesztési pólusokra vonatkozó kormányhatározat jelenleg kialakítás alatt áll, még nem tekinthető véglegesnek. Amennyiben a kormány azt végleges tartalommal elfogadja, fogjuk látni, hogy pontosan mit jelent majd nem csupán a PTE, hanem az egész magyar felsőoktatás vonatkozásában. Mindenesetre támogatandó a kormánynak az a törekvése, hogy a minőségi felsőoktatás fejlesztésének irányába mozduljon el.

- Információink szerint a PTE mintegy 30 milliárd forintnyi fejlesztési pénz felett diszponál. Milyen fejlesztési tervek körvonalazódnak?
- Az Egyetem célul tűzte ki a kutatóegyetemi minősítés megszerzését, és kétségtelen, hogy bár a humán erőforrásban rejlő tudás és képesség adott és rendelkezésre áll, szükségesek az infrastrukturális fejlesztések. Az ehhez kapcsolódó források megszerzése pedig alapvető érdek. Az intézménycélú fejlesztés fókusza a minőségi oktatás, a kutatásfejlesztés és innovációs tevékenységek erősítése, valamint az egészségügyi szolgáltatások infrastrukturális korszerűsítése.
Az Egyetem kutatás-fejlesztési bevételeinek legfontosabb forrása a pályázati bevételek voltak az elmúlt években. A 2009-2011 közötti időszakban a pályázati bevételek folyamatos növekvő tendenciát mutattak. A legnagyobb összegű támogatásokat a PTE az egészségügyi és K+F infrastruktúrájának bővítéseihez nyerte. Ezek keretén belül jelenleg a leglátványosabb eredmény a Szentágothai János Kutató Központ (Science Building). De ilyen lesz majd a felújított 400 ágyas Klinika, közvetlenül mellette a korszerű sürgősségi ellátást biztosító egység, vagy a koraszülött gyermekek ellátásába bekapcsolódó Perinatális Intenzív Centrum. Ezek együttes támogatása közel 19 milliárd Ft. A természet-, az élet-, a műszaki és az informatikai tudományok sokoldalú támogatása az ÚMFT egyik kiemelt prioritása. A Pécsi Tudományegyetem az ÚMFT pályázati lehetőségeire (TIOP 1.3, TÁMOP 4.2, GOP 1.1 és 1.2 prioritások) építve az elmúlt időszakban sikeresen valósította meg nagy ívű kutatási és innováció fejlesztési programjait. Az elmúlt 2-3 éves időszakban a PTE több mint 10 milliárd Ft K+F támogatást tudott megszerezni az ÚMFT különböző pályázatain műszerek, vegyszerek, kutatási eszközök beszerzésére, kutatói munka humánerőforrás-támogatására, tehetséggondozási programokra, szervezet- és szolgáltatásfejlesztésre, tananyagfejlesztésre, stb. E pályázatokra építve a belső kompetenciák szem előtt tartásával a tudományos szinergiákra építve, inter- és multidiszciplináris kutatásokat valósíthatunk meg. A hazai pályázatok mellett az EU7 keretprogramban további közel 1 milliárd Ft értékű támogatás megszerzésében volt sikeres a PTE. Ezek nemzetközi együttműködésben zajló kutatásokat támogatnak.

Elkészült a PTE eladásra javasolt ingatlanjainak listája

Az egyetem a közelmúltban áttekintette ingatlanállományát, és a Gazdasági Tanács és a Szenátus elfogadta az eladásra javasolt ingatlanok listáját. Az esetleges értékesítésből befolyó összeget a használatban lévő ingatlanok állagmegőrzésére, fejlesztésére kívánják fordítani. Ami biztos, hogy a Mátyás király utcai egyetemi ingatlant a továbbiakban is egyetemi célra és hosszú távon kívánják hasznosítani.

- Reális célkitűzés-e, hogy a PTE kutatóegyetemi titulust kapjon? Mikorra várható döntés ez ügyben, illetve milyen haszna származhat ebből az intézménynek?
- Kormánydöntés előtt van a tervezet, nem ismerjük a pontos időpontját, de az eredményeink alapján mindenképpen reálisnak tekinthető ez a célkitűzés.

- Megtalálták-e a pár hónappal ezelőtti szerverkrach felelőseit? Milyen felelősségre vonás várható esetükben?
- Két oldala van az ügynek. Egyrészt szükség volt szakmai intézkedésekre, másrészt a felelősség megállapítására. Az előbbihez tartozik, hogy:
- átalakítottuk a mentési gyakorlati rendszert, amelynek eredményeként a napi és heti mentések több felületen egyidejűleg rendelkezésre állnak, az egyes rendszerek szakmai kritikusságának megfelelően;
- átalakítottuk a katasztrófa elhárítási szabályozást, így többek közt újragondolásra kerültek az informatikai katasztrófa helyzetek kezeléséhez kapcsolódó eljárások és felelősségek, részletesen meghatározásra kerültek az egyes infrastruktúra elemek meghibásodása esetén betartandó eljárások;
- elkészült a részletes specifikáció a központi szerver- és tároló-rendszer ún. „tükör rendszerét" biztosító infrastruktúrára vonatkozóan. A pályázati forrásokból finanszírozható eszközbeszerzés 1-2 hónapon belül indítható, a beruházással ebben az évben megoldódik a központi infrastruktúra teljes redundanciája, hardver hibák esetén is biztosított lesz a PTE kritikus rendszerei működésének folyamatossága.
Ezek mellett rendkívül fontos a gyártó cég és a PTE közötti együttműködés javítása. Ennek érdekében, a 2012. januári események közös értékelését követően a gyártó cég vezetőivel történő szóbeli megegyezés alapján előkészítés alatt van egy írásos megállapodás, amelynek keretében a most érvényben lévő support szerződés lejáratát követően a PTE a következő egy évben - az Egyetem számára testre szabott konstrukcióban, jelentős gyártói kedvezményekkel - kapja a jelenleg működő központi infrastruktúrára, annak valamennyi elemére vonatkozó reaktív szolgáltatásokat, vagyis az eszközök meghibásodása esetén azok javítását, cseréjét. Ugyancsak a megállapodás keretében a gyártó olyan proaktív szolgáltatásokat, hozzá dedikált mérnök erőforrásokat biztosít, amelyek lehetővé teszik a rendszerünk meghatározott időközönként történő felülvizsgálatát, auditálását, a szükséges szoftverfrissítések elvégzését, a PTE részéről felmerülő szakmai felvetésekre vonatkozó szakértői javaslatok kialakítását, a rendszeres tanácsadást. Ami a felelősség megállapítását illeti, a 2012. január 23-i leállást követően a PTE rendszerek visszaállítása során tapasztalt részleges adatvesztéssel kapcsolatban a PTE vezetése teljes körű vizsgálatot rendelt el. A belső fegyelmi vizsgálat eredményeként egy kollégától közös megegyezéssel megváltunk, három kolléga fegyelmit, két kolléga pedig írásbeli figyelmeztetést kapott.


(Az interjú kommentálhatóságát megszüntettük - a szerk.)

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva