Bravúros műtétek a Pécsi Tudományegyetemen: beszélgettek a beteggel, miközben a tüdejét operálták
2016. április 25. hétfő 09:41
A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Sebészeti Klinikáján április elején - Magyarországon először - két betegen az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet aneszteziológusa és a klinika sebészei szoros együttműködésben mélyaltatás és légcsőintubálás nélküli tüdőműtétet végeztek.
A világ élvonalába tartozó klinikákhoz hasonlóan a PTE Sebészeti Klinikájának Mellkassebészeti Osztályán is egyre inkább teret nyernek a kis behatolásból végzett műtéti beavatkozások. A kulcslyuk-sebészeti műtétekhez szükséges altatóorvosi tevékenység napjainkig nem különbözött lényegesen a nagy mellkasmegynyitással járó
A közelmúltig elképzelhetetlen volt, hogy olyan kockázatos és összetett sebészeti beavatkozásokat, mint a tüdő műtéteit, ne mély altatásban végezzenek. A pécsi mellkassebészeti osztályon végzett műtétekkel kapcsolatosan megnövekedett altatóorvosi és sebészi tapasztalat, és az elérhető eszköztár jelentős javulása, modernizációja vezethetett oda, hogy a PTE orvosai az operált beteg számára a korábbiakhoz képest jelentősen kisebb megterhelésű műtéteket végezzenek.
A (PTE) Sebészeti Klinikáján április elején - Magyarországon először - két betegen az Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Intézet aneszteziológusa és a klinika sebészei szoros együttműködésben mély altatás és légcsőintubálás nélküli tüdőműtétet végeztek, Szabó Zoltán aneszteziológus, valamint Szántó Zalán és Szalai Gábor mellkassebészek vezetésével.
A hagyományos altatástól eltérően jelentősen gyorsabb műtői előkészítés vált ezáltal lehetségessé, hiszen a műtét alatt nem volt szükség gépi lélegeztetésre. A korábban szükséges folyamatos altatógáz adagolás is elkerülhetővé vált és nem kellett a betegeket a hagyományos mély altatás és izomműködés blokkolásával kapcsolatos veszélyeknek sem kitenni.
Mindkét különleges eljárással végzett műtéthez kombinált helyi érzéstelenítési módszerekkel és egy modern számítógépes szoftver által vezérelt gyógyszeradagoló műszer segítségével érték el a beteg számára ideális fájdalom- és stresszmentes állapotot. Az operáció utáni időszak a betegek számára komplikáció nélkül telt, így kellemetlen emlékek nélkül, rövid ápolási idő után otthonukba távozhattak.
„Hihetetlen volt, hogy beszélgettünk a beteggel, miközben operáltuk. Ez korábban elképzelhetetlen volt egy tüdőoperációnál, de a mai orvostechnika már erre is képes." - mesélte az első tapasztalatokról Szántó Zalán, a PTE egyetemi adjunktusa. „Ennek természetesen olyan előnyei is vannak, hogy a páciens állapotáról, érzéseiről magától a betegtől kaphatunk első kézből visszajelzéseket a műtét közben, nem „csak" a rákapcsolt műszerek adataiból".
Forrás: Pécsi Tudományegyetem
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Borongós, ködös, hűvös napnak...
- Idegenvezetővel ismerhetjük meg a...
- Felmérés: a Fidesz biztosan őrzi az...
- Fotós túrán járhatjuk be az...
- Novemberben is nálunk volt a...
- Kijavították a hibát, ismét...
- Nem hagyják ki az adventi vásárokat a...
- Sikeres nők árnyékában, 32 éve...
- Több mint hetven határsértőt...
- Mutatjuk, hogyan alakulnak a...