Csökkent ugyan a PTE-re jelentkezők száma, de továbbra is a negyedik helyen áll országosan

2013. május 03. péntek 19:02

Csökkent ugyan a PTE-re jelentkezők száma, de továbbra is a negyedik helyen áll országosan

Pár napja nyilvánosak az idei egyetemi felvételivel kapcsolatos jelentkezési adatok. Továbbra is egyre kevesebb fiatal kíván (magyar) felsőoktatási intézményben továbbtanulni, s ez igaz a Pécsi Tudományegyetem vonatkozásában is; a számok is ékesen bizonyítják. Míg két évvel ezelőtt majdnem 18 ezren jelentkeztek a pécsi intézménybe, addig tavaly kicsivel több mint 14 ezren, idén pedig már „csak" 11 505-en. Az idézőjel érthető, hiszen mindezek ellenére országos viszonylatban a PTE továbbra is népszerű célpont a felvételizők körében - tartja negyedik helyét a felsőoktatási intézmények rangsorában.


A jelentkezők számának csökkenése minden egyetemet és főiskolát érint, a tendencia mögött különböző okok húzódnak meg.

- A Pécsi Tudományegyetem népszerűsége továbbra is töretlen, hiszen az egyetem megőrizte negyedik helyét a felsőoktatási intézmények rangsorában. A jelentkezők számának visszaesése - az országos trendhez hasonlóan - a PTE-t is érintette, a csökkenő gyermeklétszám, a családok anyagi lehetőségei, a felsőoktatásban tapasztalt rendkívül nagy bizonytalanság az egyetemre jelentkezők létszámában is megmutatkozik. A rangsorban elfoglalt hely megtartása azért is jelentős eredmény, mert a PTE fő beiskolázási régióinak népességszáma jelentősen elmarad a versenytársakétól, a budapesti egyetemek elszívó ereje tovább erősödött a keretszám-rendszer eltörlésével - fogalmazott megkeresésünkre Lengvárszky Attila oktatási igazgató (képünkön).

A jelentkezések számának átlagos mérséklődése ellenére vannak olyan szakok, amelyek iránt megnövekedett az érdeklődés.

- Számottevően népszerűbb lett az előző évi, állami ösztöndíjas helyek miatti csökkenés után több szak a gazdaságtudományok területén, de többek között a nemzetközi tanulmányok és a turizmus-vendéglátás alapszakok, valamint a szerkezet-építőmérnöki mesterszak iránti érdeklődés is növekedett. Örvendetes, hogy az osztatlan tanárszakok, illetve a korábbi tanári mesterszakok iránti érdeklődés is nőtt - fogalmazott a szakember.

A hallgatók körében továbbra is változatlan a kereslet az orvostudományi kar szakjai (általános orvos, fogorvos, gyógyszerész), a pszichológia, valamint az ápolás és betegellátás szak iránt.

- Töretlen az érdeklődés még a jogász, a gépészmérnök, a mérnökinformatikus szakok mellett a Közgazdaságtudományi Kar gazdálkodás és menedzsment, valamint a kereskedelem és marketing szakjai iránt, csakúgy, mint néhány természettudományos (biológia), illetve bölcsész szak (anglisztika) szak iránt.

Lengvárszky Attila szerint számosságában és arányaiban is jelentősebb visszaesés elsősorban azon a területeken tapasztalható, ahol az állami ösztöndíj-lehetőség megszűnt (pl. az andragógia, a kommunikáció és médiatudomány szakok esetében), de csökkent az érdeklődés egyes természettudományos és műszaki szakok iránt is.

A csökkenő tendencia megfordítására több lehetséges megoldás is kínálkozik a PTE számára.

- Célkitűzésünk, hogy minőségi képzési kínálatával, oktatási, kutatási, gyógyítási és művészeti potenciáljával meghatározó szereplője legyen a régió és az ország felsőoktatási piacának, és ez által a munkaerőpiacon használható végzettséget adjon hallgatói kezébe. Ennek érdekében tovább folytatódik a képzési kínálat korszerűsítése, a képzések nemzetköziesítése, valamint a minőség megőrzése mellett a költséghatékonyság növelése. Nagy hangsúlyt fektetünk a beiskolázási tevékenység fokozására is, hiszen az Egyetem ismertsége és elismertsége alapvetően szükséges ahhoz, hogy a felvételizők körében továbbra is népszerű legyen - fogalmazott az igazgató.

Lengvárszky Attila hozzátette, hogy a stratégiai, hosszabb távú fejlesztések mellett a most felvételizők számára is lesz vonzerőt jelentő ajánlatuk: folytatni szeretnék a tavaly sikeresen elindított egyetemi és kari ösztöndíjprogramot, amely a kiváló hallgatók számára jelenthet segítséget az egyetemi tanulmányok finanszírozásában.

H. L. B. - Fotó: Kováts Judit