Doktori iskolák kerülhetnek veszélybe a PTE-n a kötelező nyugdíjazások miatt

2012. július 31. kedd 20:55

Doktori iskolák kerülhetnek veszélybe a PTE-n a kötelező nyugdíjazások miatt

A jelenlegi állás szerint a felsőoktatásban is érvényes lesz a 62 évnél idősebb közalkalmazottak kötelező nyugdíjazása. Információink szerint az intézkedés kétszázhetven, a pécsi tudományegyetemen oktató professzort és egyetemi tanárt is érint. Prof. Dr. Bódis József (képünkön), a PTE rektora szerint noha a koncepció egyelőre még csak szóba jöhető ötletként merült fel, bevezetése  jelentős versenyhátrányba hozná a magyar egyetemeket a külföldi vetélytársakkal szemben.

Bódis professzor a Pécsi Újság.hu-nak nyilatkozva kiemelte, a 62 éves korhatár bevezetése még csak tervezet szintjén mozog.

- Amíg hivatalos formában nem születik döntés a kérdésben, minden csak fikció és feltételezés. Azt gondolom, hogy egyetemünknek vannak olyan képzései és szakjai, ahol semmilyen fennakadást nem okozna az említett korhatár meghúzása, ugyanakkor egyes területeken valóban komoly nehézségbe ütközne a jelenlegi, magas színvonal megtartása.

Értesüléseink szerint a pécsi universitason 270 professzort, egyetemi tanárt és oktatót érintene az intézkedés, sőt tanszékek és doktori iskolák működése is veszélybe kerülhetne.

- Ugyan még korai lenne nevesíteni tanszékeket és doktori iskolákat, de hogy egy konkrét példát említsek: az igen jelentős hallgatói létszámot érintő, magas színvonalú idegen nyelvű képzés az orvosi karon mindenképpen megérezné a változást, ott nehézséget okozna az említett korhatár bevezetése - közölte a rektor.

Az elképzelés az egészségügyi területen is jelentős mértékben éreztetné hatását, nehéz helyzetbe hozva az ellátást.

- Az akut, sürgősségi betegellátást azonban semmiképpen sem szabad, hogy érintse, tehát ezen a területen nem okozhat fennakadást még egy ilyen mérvű változás sem. Az egyéb, jelenleg is várólistás kezelésekre, műtétekre azonban feltehetően kihatna egy ilyen döntés, és megnyúlnának az amúgy sem rövid várakozási idők.

A felsőoktatás színvonalemelésének szükségességét hangoztató folyamatos kormányzati kommunikáció ellenére a tervezett lépések éppen a kitűzött célok ellenében dolgoznak.

- A kormányzat részéről egyértelmű elvárás, hogy minél több magyar felsőoktatási intézmény kerüljön be a nemzetközi rangsorok élmezőnyébe. Egy ilyen változás azonban jelentős versenyhátrányt jelentene a külföldi egyetemekkel szemben, ahol nincs ilyen korhatár meghatározva, így a 62 év feletti oktatók nagymértékben javítják a minősített oktatók arányát.


H. L. B.