Egyedülálló biotechnológiai kutatóközpontot adtak át a PTE-n
2012. május 30. szerda 14:21

Az öregedéskutatásban, rákkutatásban és autoimmun betegségek kezelése terén is jelentős előrelépést hozhat az a nemzetközi térségben is egyedülálló állatház, amely május 30-án került átadásra a Pécsi Tudományegyetemen. Az úgynevezett Transzgén/SPF állatház elengedhetetlen a magas szintű biotechnológiai kutatásokhoz. A horvát-magyar együttműködés révén a régió legkorszerűbb kutatóközpontja jön létre Pécsett és Eszéken.
Végéhez közeledik az a folyamat, amely révén Pécs és Eszék, illetve a nemzetközi értelemben vett Baranya régió az egyik legdinamikusabban fejlődő és legtöbb ígérettel kecsegtető tudományág, a biotechnológia területén szerez regionális vezető szerepet. A Pécsi Tudomány Általános Orvostudományi Kara és a Josip Juraj Strossmayer Egyetem Általános Orvostudományi Kara által közösen beadott IPA pályázat, a „Határon Átnyúló Biotechnológiai Együttműködés a Fenntartható Regionális Egészségiparért", azaz rövidebb nevén CABCOS második mérföldköve annak mind Magyarországon, mind Horvátországon egyedülálló állatháznak az elkészülte, amely elengedhetetlen a magas szintű biotechnológiai kutatásokhoz.
A biotechnológia ipar a fejlett világ egyik gazdasági húzóágazata, az élet számos területén, például az egészségiparban, mezőgazdaságban, környezetvédelemben játszik fontos szerepet, nem beszélve a benne rejtőző tudományos potenciálról. A mintegy 80 millió forintból felépített állatház átadásán Németh Péter, a PTE Általános Orvostudományi Karának Biotechnológiai intézetének vezetője, a CABCOS magyar részének vezetője elmondta, hogy a pályázat révén olyan csúcstechnológiájú laboratóriumi infrastruktúra épült ki, amely nem csupán nemzetközi színvonalú, hanem ezen a színtéren is az élvonalba tartozik.
Az állatkísérletek fontos szerepet játszanak a modern orvostudomány fejlődésében, komolyan vehető kísérletekhez elengedhetetlen ez a komponens. Az állatokat azonban megfelelő körülmények között kell tartani. Egyrészt világszerte egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy minél jobb, minél humánusabb életkörülményeket biztosítsanak számukra, másrészt olyan különleges tisztaságú létesítményekre van szükség, amelyek révén kórokozóktól mentes környezetben hajthatóak végre a kísérletek, hiszen csak így lehetnek biztosak abban, hogy az eredmény külső behatásoktól mentesen született.
Ezeknek az elvárásoknak felel meg maximálisan a most átadott állatház, amelyben kis méretű rágcsálók, elsősorban fehér egerek kapnak majd helyet. A patogén mentes létesítmények (angol rövidítéssel „SPF") önmagukban is meglehetősen ritkák, ám a Pécsett épülő állatház ennél is magasabb elvárásoknak felel majd meg, miután alkalmas transzgenikus állatok létrehozására is. A pécsi állatház így nem csak Magyarországon, hanem a tágabb régióban is egyedülálló lesz.
Németh Péter hozzátette, hogy a tudományos jelentőségen túl - az itt elvégzett kutatások, kísérletek olyan fontos területek számára hozhatnak eredményeket, mint az öregedéskutatás, regeneratív medicina, illetve autoimmun betegségek kezelése - a CABCOS a horvát-magyar határrégió gazdasági fejlődésében is kulcsszerepet játszhat, hiszen a biotechnológia egyben az egyik leggyorsabban fejlődő gazdasági húzóágazat is. Ines Drenjancevic, a Josip Juraj Strossmayer Egyetem Általános Orvostudományi Kara dékánhelyettese, egyben a CABCOS horvát vezetője kiemelte, hogy a korszerű infrastruktúrának és a 2005 óta tartó közös munkának köszönhetően a pécsi és eszéki orvoskar olyan magasan kvalifikált biotechnológiai szakembereket képez, akik az egész világon megállják a helyüket. A horvát szakember hozzátette, hogy a most létrejött infrastruktúrára épülő, folyamatban lévő CABCOS II. révén olyan betegségek kezelése kapcsán indulnak majd magas szintű kutatások, mint a tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlannak számító autoimmun betegségek.
Horvátország küszöbön álló Európai Uniós csatlakozásával párhuzamosan egyre nagyobb a jelentősége azoknak a határokon átívelő együttműködéseknek, amelyek révén egyszerre fejlődhet mind az EU tag Magyarország, mind a tagjelölt Horvátország közös határvidéke. Tálos András, a pályázatot ellenőrző és koordináló VÁTI nonprofit Kft. képviseletében hangsúlyozta, hogy a Pécsi Tudományegyetem és a Josip Juraj Strossmayer Egyetem együttműködése mintaértékű, és örömét fejezte ki, hogy a nehézségek ellenére a CABCOS sikerrel zárult.
Az állatházat Páva Zsolt, Pécs polgármestere, Miseta Attila, a PTE ÁOK dékánja és Ljiljana Pancirov, Horvátország pécsi főkonzulja adta át, amely után első és utolsó alkalommal lehetőség nyílt a csúcstechnológiájú intézmény megtekintésére is, mivel a tudományos munka megindulása után a létesítménybe csak az arra jogosult kutatók léphetnek be, komoly fertőtlenítés után.
Forrás: PTE
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Hetvenöt éves Rubik Ernő, a bűvös...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Nem ízlett a bajai halászlé, a pincér...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...