Egyedülálló rákszűrő szolgálat indul

2010. március 14. vasárnap 18:32

Egyedülálló rákszűrő szolgálat indul
Megújult a Pécsi Tudományegyem Klinikai Központjának Onkológiai Gondozója, ahol a daganatos betegek ezek után jobb körülmények között kaphatják meg a szükséges ellátást. A Gondozóban Magyarországon eddig egyedülálló kezdeményezésként rákgenetikai családszűrő szolgálat is működik.

Nagy szakmai és médiaérdeklődés mellett adták át a PTE Klinikai Központjának (KK) megújult Onkológiai Gondozóját, ahol egy 12 milliós fejlesztés révén a daganatos betegségek kezelése mostantól lényegesen jobb körülmények között mehet végbe.

Bár maga az összeg nem nevezhető óriásinak, Dr. Kollár Lajos, a Klinikai Központ főigazgatója szerint már az nagy fegyvertény, hogy ezekben az időkben, miközben a gazdasági válság hatására az egészségügyre fordított pénzek is folyamatosan csökkennek, sikerült forrást találni erre a beruházásra.

Mindez azért is fontos, mert a daganatos betegségek jelentik az egyik legkritikusabb egészségügyi problémát. A főigazgató hangsúlyozta: a mostani fejlesztés egy későbbi sikeres pályázati szerepléshez teremti meg a lehetőséget; a milliárdos nagyságrendű beruházás révén jelentősen javulhat az onkológiai ellátás az egész régióban.

A gondozóban Magyarországon eddig egyedülálló módon rákgenetikai családszűrő szolgálat is működik, amely segítségével sokkal könnyebb diagnosztizálni a daganatos betegségeket a korai fázisban, és ennek révén a betegek túlélési esélyei is lényegesen nagyobbak lehetnek.

A szűrőbe olyan betegeket, illetve családtagjaikat várják, akiknek családjában halmozottan, több generáción keresztül fordultak elő rosszindulatú daganatos megbetegedések.

Genetikai vizsgálatok segítségével bizonyos rákbetegségekben az egészséges hozzátartozók közül kiszűrhetőek a magas kockázattal rendelkezőek, és így az időben elkezdett onkológia szűrővizsgálatok révén jóval hamarabb felismerhetőek a daganatos megbetegedések, amelyek ellen így jóval nagyobb eséllyel lehet harcba szállni.

Dr. Melegh Béla, a PTE Orvosi Genetikai Intézetének igazgatója elmondta: mindez jelentős előrelépés, és az onkológia és a genetika eredményeinek közös felhasználásával nagy fejlődést lehet elérni a diagnosztika terén.

Képünkön (balról jobbra): Dr. Melegh Béla, Dr. Kollár Lajos kninikai főigazgató és Dr. Kásler Miklós, az Országos Onkológiai Intézet igazgatója.

Forrás: PTE - Fotó: Villányi Máté