Egyetemi koleszfelújítás: leléptek a villanyszerelők, de nincs gond

2011. július 14. csütörtök 18:55

Egyetemi koleszfelújítás: leléptek a villanyszerelők, de nincs gond

Nemrég olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint csúszhat a Szántó Kollégium (képünkön) augusztusi átadása, mert a villanyszerelési munkálatokért felelős húszfős brigád nem kapta meg pénzét, miután megbízójuk eltűnt a bérükkel. Kresák Gergely, a PTE kollégiumi osztályvezetője szerint ellenben a beruházás a megfelelő ütemezés szerint halad, így a próbaüzem beindításának idejére befejezik a felújítási munkálatokat.

Rendben haladnak a munkálatok a Szántó Kollégium felújításával kapcsolatban, így - a felreppent hírekkel ellentétben - időben átadhatják a létesítményt, akárcsak a Jakabhegyi úti kollégium épületét. Az ezzel ellentétes pletyka azután kapott szárnyra, miután kiderült, hogy a villanyszerelési munkákat végző alvállalkozó eltűnt húsz munkás másfél havi bérével, így pótolni kellett a dolgozókat.

- Minden az ütemezés szerint halad, most éppen a bútorozással foglalkoznak a munkások, ez a munka előrehaladott állapotát is jelzi - mondta el lapunk érdeklődésére Kresák Gergely, az egyetem kollégiumi osztályának vezetője. Hozzátette, nem igazán érti a pletykát, hiszen az építkezésen naponta 120-150-en dolgoznak, és nem hiszi, hogy egy akkora vállalat, mint a Strabag, ne tudna pótolni a piacról ennyi villanyszerelőt.

- Szerintem ez nem lehet probléma egy ekkora méretű beruházásnál. A magyar építőipari alvállalkozói hálózatot ismerve sajnos semmin nem lehet csodálkozni, de a kivitelezésben én nem látok akadályt. Majd jön egy másik cég, amely befejezi a szóban forgó munkákat - közölte.

Mindenestre a két kollégium szeptemberi megnyitásával mintegy 1250 egyetemistának tudnak szállást biztosítani, a Szántóban 816, a Jakabhegyi kollégiumban pedig 433 diák elhelyezésére van lehetőség. Az árak szeptemberben nem emelkednek - köszönhetően az egyetem vezetése és a hallgatói önkormányzat között létrejött megállapodásnak.

Ennek értelmében az alsó kategóriás helyekért 12 ezer forintot, míg a modern körülményekért (fürdőszobával és konyhával ellátott, kétszemélyes szobákért) 18 ezer forintot kell leszurkolni.

A korábban felmerült elképzelésekhez képest úgy tűnik, hogy a Hajnóczy Kollégium Puskin téren található és nemrég megüresedett tagintézménye mégsem lesz egyetemi kolesz, mert nincs rá hallgatói igény, noha korábban ez ügyben már elkezdődtek a tapogatózó tárgyalások az universitas és a pécsi önkormányzat között:

- Mi szívesen üzemeltetnénk az épületet, hiszen jó állapotban van, és sokkal olcsóbban lehetne működtetni, mint a PPP-konstrukcióban épült házakat - mondta Kresák, aki azonban két problémát is említett ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy szolgáltatási színvonalában meg sem közelíti az újonnan felhúzott kollégiumokat, egyebek mellett nincs a szobákban internet-hozzáférés.

- A hallgatók megszoktak egy színvonalat, ami sokkal magasabb, mint akár a három évvel ezelőtti kollégiumi nívó. Ez a ház bizony elég régi, a nyolcvanas évek végének az elvárásai szerint épült - fogalmazott az osztályvezető, aki a másik problémát abban látja, hogy a jelenlegi kollégiumi hálózattal is ki tudják elégíteni a hallgatói igényeket.

Amíg korábban ugyanis vérre menő küzdelem folyt a szálláshelyekért, addig most az érzékelhető, hogy nagyjából kiegyenlítetté vált a kereslet és a kínálat aránya. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne utasítanának el jelentkezőket, csak messze nem olyan mértékben, mint ahogyan aza korábbi években volt tapasztalható.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva