Egyetemi túlélőtúra: a feladat diplomát adni ott, ahol az állam nem finanszírozza
2013. január 16. szerda 09:28

Január elején jelent meg a következő tanév felvételi szabályait és az intézmények által meghirdetett képzéseket tartalmazó tájékoztató, amely néhány újdonságot tartogatott az érintettek számára. Az nem volt meglepetés, hogy a jogász és a közgazdász szakokon nem vehető igénybe állami ösztöndíj, az már annál inkább, hogy néhány szakot kihúzott a kormány a támogatottak köréből. Körképünkben a Pécsi Tudományegyetem érintett szakterületeinek vezetőit kérdeztük a felsőoktatásban jelenleg is zajló reform képzéseket érintő változásai kapcsán.
A felvételi tájékoztató szerint idén szeptembertől tizenhat szak esetében kizárólag költségtérítéses formában tanulhatnak a hallgatók. Ezek között találhatók például a jogász, a közgazdász, a turizmus vendéglátás, az andragógia és a kommunikáció és médiatudomány szakterületei. Az első kettő esetében nincs meglepetés, az elmúlt szemeszterekben az érintett karok már szembesültek a számukra aligha akceptálható kormányzati döntéssel.
Dr. Ulbert József (első kis képünkön), a PTE közgazdaság-tudományi karának dékánja azt mondja, ők az „övön aluli ütést" már tavaly elszenvedték.
- Az elmúlt esztendőben megtanultuk, hogy mit jelent a piacon tevékenykedni: jelentősen fokoztuk a marketingtevékenységünket, emellett keressük a piaci lehetőségeket. Nyitottunk a külföld felé és nyitottunk az egyetemi belső piac felé is, valamint olyan kutatási projekteket is elnyertünk, amelyekkel a kieső bevételeket tudjuk pótolni. Viszonylag gyorsan és hatékonyan alkalmazkodtunk a tavaly elszenvedett vérveszteségeinkhez. Köszönjük szépen, egyelőre jól vagyunk, bár hosszabb távon, mint tudjuk, mindannyian meghalunk - fogalmazott a szakember.
Nem érték váratlanul a jogi kart sem a megjelent információk, dr. Berke Gyula dékán (második kis képünkön) szerint ugyanis immár a harmadik éve megtapasztalhatták, hogy mit jelent számukra mindez. - Már tavaly is kizárólag az ELTE és a Pázmány Péter KE kapott államilag finanszírozott jogász férőhelyet, sőt valójában már tavalyelőtt is csak jelentéktelen számú finanszírozott hallgató jutott a többi karra. Ha nem is szoktunk hozzá ehhez a helyzethez, de számolunk vele, és már korábban, három évvel ezelőtt felkészültünk erre a helyzetre. Ez nem jelenti persze azt, hogy egyetértéssel vennénk tudomásul, sőt, én határozottan tévesnek tartom ezt a kormányzati döntést - árulta el a kar első embere, aki nem is reménykedik abban, hogy a jövőben esetleg pozitív irányba változna a helyzet.
A dékán szerint az elmúlt pár évben némileg csökkent a jogi karra felvett diákok száma, bár eredetileg drámaibb visszaesésre számítottak.
- Viszonylag még mindig nagy az érdeklődés a jogászképzés iránt. A tavalyi évre vonatkoztatva ez azt jelenti, hogy még így is több mint kétszáz hallgatót vettünk fel költségtérítéses képzésre, azaz „csak" 20-25 százalékos visszaesés következett be. Az mindenesetre látszik, hogy a jogi kar társadalmi megítélése még mindig jó, a felsőoktatásba jelentkezők bíznak abban, hogy ezzel a végzettséggel megfelelő egzisztenciára tudnak szert tenni.
A kar egyébként úgy reagált a helyzetre, hogy szélesítette a kedvezményeket és a támogatásokat a hallgatók számára.
- Ez elsősorban a nagyon jó felvételit vagy tanulmányi eredményt produkáló hallgatók számára igaz. Számukra jelentős kedvezményeket biztosítunk. Ez reményeink szerint komoly vonzerőt gyakorol majd, másrészt a kar egy új, a hallgatók támogatását célzó alapítványt is létrehozott, ami kifejezetten azzal a céllal működik, hogy a költségtérítés összegét vállalja át a jobb hallgatóktól. Harmadrészt pedig megújítottuk a felsőoktatási marketingtevékenységünket, erre komoly forrásokat fordítunk, s úgy látszik, hogy eredményesen - legalábbis a jelentkezések számában ez tükröződik - mondta a dékán.
A tizenhat szak
A következő tanévben az alábbi szakokon kell költségtérítést fizetni: andragógia, kereskedelem és marketing, nemzetközi gazdálkodás, alkalmazott közgazdaságtan, emberi erőforrások, gazdálkodás és menedzsment, turizmus és vendéglátás, közszolgálati, pénzügy és számvitel, kommunikáció és médiatudomány, gazdaságelemzés, üzleti szakoktató, jogász, igazságügyi igazgatási, nemzetközi tanulmányok, valamint munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatás.
- Ez nagy probléma egy olyan rendszernél, mint a felsőoktatás, hiszen ha belenyúlunk, akkor annak következményei csak évek múlva jelennek meg. Ha átalakításról van szó, akkor sokkal óvatosabban és körültekintőbben kellene eljárni, így kapkodás jellemzi az oktatáspolitikát.
A tanszékvezető szerint semmilyen érv nem indokolja, hogy miért pont ezen a tizenhat szakon nem lesz államilag támogatott képzés.
Mennyibe kerül a diploma?
A Pécsi Tudományegyetemen az andragógia (felnőttképzés) szakon 115 ezer forint lesz egy félév képzési díja, kommunikáción 190 ezer, az alkalmazott közgazdaságtan szakirányon 205 ezer, míg a jogászképzésen 180 ezer forintot kell majd kicsengetni.
- Az a szakportfolió, amelyet a tanszék gondoz, nem csak egy szakra épül, hiszen kommunikációt lehet a felsőfokú szakképzés és a tanárképzés keretein belül is tanulni, tehát több lábon állunk. Rövidtávon így nincsenek egzisztenciális félelmeink a tanszéken, még mindig sok diák érdeklődik a szak iránt. De ha továbbra is a kiszámíthatatlanná és kézi vezérlésűvé vált oktatáspolitika célkeresztjében marad ez a terület, akkor jelentős problémák elé nézhetünk - árnyalta a képet az oktató. Hozzátette, jelenleg mintegy háromszáz hallgató tanul a tanszéken, így ha a mostani, ötvenfős elsős évfolyam harmada megy tovább mesterszakra, az „szakmailag vállalható létszám, s ennyi diplomásra a munkaerőpiacon is szükség van".
Nincs elkeseredve Nemeskéri Zsolt (utolsó kis képünkön), a FEEK dékánja sem. Azt mondja, ők már előzetesen tudtak arról, hogy a jövőben az andragógia szak esetében nem lesz államilag támogatott nappali képzés. - Tavaly csak az utolsó pillanatban tudtuk meg, s így fordulhatott elő az, hogy egy ponttal magasabb lett a ponthatár az államilag finanszírozott képzésben, mint az orvosi karon. Erre a mostani helyzetre viszont tudtunk reagálni.
Mindez azt jelenti, hogy kampányt indítanak a középiskolások körében, tudatosítandó bennük, hogy a fizetendő költségtérítés a FEEK-en a legolcsóbb az országban.
- A kampány arról szól, hogy miért is előnyös, ha vállalják a jelentkezők (vagy a családjuk) a havi mintegy húszezer forintot, s a kar ezért milyen szolgáltatást nyújt számukra.
A további célkitűzések között szerepel, hogy a fakultás orosz, kazah és kínai hallgatókat csábítana Pécsre.
- Február végén mester szakos kazah hallgatók érkeznek hozzánk, reméljük, hogy ők lesznek az első fecskék azok között, akik a későbbiekben érkeznek majd hozzánk. Tavaly év végén Kínában voltam a rektor úr képviseletében, s lépéseket tettem annak érdekében, hogy azokat a Kínában folyó közigazgatási képzéseket, amelyeket külföldön is el lehet végezni, nálunk végezzék el a kínai hallgatók - mondta a dékán. A FEEK mindezek mellett további terveket dédelget: új mesterszakot indítanak a közeljövőben a Pollack Mihály Műszaki és Informatikai Karral közösen, valamint angol nyelven is elindítanák a PTE legnagyobb létszámú, "emberi erőforrás tanácsadó" elnevezésű képzésüket. De ez nem minden.
- Az elmúlt évben kialakítottunk egy belső képzési központot, amely a gazdasági főigazgatóság, tehát az egyetem adminisztrációjának belső képzéseit valósította meg és ezt szeretnénk a jövőben kivinni a piacra is - összegzett a dékán.
H. L. B. - Fotók: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Még két napig várják az Ifjú...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...
- Felföldi László: húsvétkor történt...
- Sínekre tett kanapé és hűtőgép miatt...