Fegyverkezési verseny a PTE-n: rendőrök segítségével csökkentik a vizsgacsalások számát

2012. november 11. vasárnap 17:33

Fegyverkezési verseny a PTE-n: rendőrök segítségével csökkentik a vizsgacsalások számát

A Pécsi Tudományegyetem és a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság szeptember elején írta alá azt az együttműködési megállapodást, amelynek értelmében a két fél szorosabbra húzza kapcsolatát. Egyebek mellett az oktatás, a bűnmegelőzés és -üldözés területén. Az elképzelések szerint az egyetemen a rendőrség közreműködésével szorítanák vissza a vizsgacsalások számát, illetve szigorítanák a lebukott hallgatókat sújtó szankciókat.  


A rendőrség és a PTE már több ízben folytatott egyeztetéseket a vizsgacsalások megelőzésével és mértékének lehetséges csökkentésével kapcsolatban. A csalafinta hallgatók ugyanis hagyományosan többféle módszer segítségével próbálnak meg túljárni a tudásukat számon kérők eszén: ilyen a személycserével történő vizsgázás (amikor más vizsgázik valaki helyett), a technikai eszközök igénybevétele (amikor például mobiltelefonon kap segítséget az illető) és a plagizálás.

Mindenszky Nikoletta, a pécsi kapitányság szóvivője a Pécsi Újság.hu megkeresésére azt mondta, a fenti módszerek közül a más néven való vizsgázás tartozik a bűncselekmények körébe.

- Ha ugyanis ez alapján okiratot állítanak ki, akkor magánokirat- vagy közokirat-hamisítás bűncselekménye valósul meg. Természetesen minden esetben vizsgálni kell, hogy az adott vizsgacsalás büntetőjogilag szankcionálandó magatartást is megvalósított-e, vagy csak az oktatási intézmény vizsgaszabályzatát sértették meg.

A szóvivő szerint a bűncselekményt megvalósító vizsgacsalás eddig nem igazán volt jellemző, bár ilyen ügyekben a pécsi kapitányság eseti jelleggel folytatott már eljárást. Az ilyen ügyek nagy részében tehát az oktatási intézmény jár el, így megkerestük az egyik érintett kar, az orvostudományi fakultás dékánját, hogy miért kellett szigorítaniuk a vizsgaszabályzaton.

Miseta Attila professzor szerint előfordult már a karon, hogy egy száz kérdésből álló írásbeli tesztet négy hallgató - két külön teremben - ugyanazokat a hibákat elkövetve töltött ki, s lett végül mindegyiküknek teljesen megegyező eredménye.

- Mindenképpen szükséges haladni a technikai fejlődéssel, ezért igyekszünk kiszűrni az ilyen és ehhez hasonló eseteket - fogalmazott a dékán, aki megemlítette, hogy minden lehetséges módon megpróbálják visszaszorítani a csalásokat, amelyek a dolgozatírás közbeni, cetliről való puskázástól a miniatűr kamerák és fülbe rejtett mikrofonok kreatív használatáig terjednek.

- A probléma természetesen a technika fejlődésével függ össze, valójában "fegyverkezési verseny" zajlik: új elektronikus csalási lehetőségek versus elhárítás. A lebukott diákok büntetése az ejnye-bejnyétől a kicsapáson át a büntető feljelentésig terjedhet, nyilván a cselekmény súlyától függően. A rendőrség segítségét csak kiemelkedően súlyos esetekben kérjük, például okirat-hamisítás gyanúja miatt.

A rendőrség mindenesetre javasolja, hogy minden elektronikus technikai eszköz vizsgára való bevitele tilos legyen - a szigorúbb szabályzatnak köszönhetően aki mégis tart magánál ilyen kütyüt, úgy veszik, mintha használta is volna, így nem menekül a retorzióktól.

H. L. B. - Illusztráció: eduline.hu