Fizet vagy nem fizet a PTE több százmilliót a dolgozóinak?
2011. december 08. csütörtök 20:19

A Legfelsőbb Bíróság öt egyetemi dolgozó számára hozott kedvező döntést novemberben, e szerint megilleti őket az idén februárig járó kockázati pótlék és annak kamatai. Közel hétszáz egészségügyi dolgozó az egyenlő bánásmód elvének megsértése miatt perelte be munkáltatóját, miután az azonos munkakörben dolgozó orvosok és ápolók közül nem mindenki kapta meg az egyébként jogosan járó, bruttó húszezer forintnyi kockázati pótlékot.
Az universitas még idén februárban vonta meg kétszáz alkalmazottjától az illetmény folyósítását, mert 2003-tól jogszerűtlen és illogikus gyakorlat alapján fizették a kockázati pótlékot, nem vizsgálták a pótlékra jogosító feltételeket. Olyan dolgozók is kapták a juttatást, akik nem lettek volna rá jogosultak, de sokan nem kaptak, akiket pedig megilletett volna.
A pert indító dolgozók azonban korábban nyújtottak be keresetet az egyetem ellen, s nem a kockázati pótlék elmaradása, hanem az egyenlő bánásmódra való hivatkozás a jogalapjuk. A pereket nem egyben, hanem külön intézményegységenként tárgyalják. A perek azért húzódnak el, mert a bíróság folyamatosan tűzi napirendre azokat a szakértői véleményeket, amelyek azt hivatottak tisztázni, hogy jogosult-e az adott intézményben dolgozó orvos vagy ápoló az illetménypótlékra.
Ha az egyetem elveszíti az összes pert, akkor az több száz millió forintjába is fájhat, hiszen a fejenként követelt összeg nagysága átlagban 720 ezer és 1,2 millió forint között alakul. Nyilván attól függően, hogy a munkavállaló mióta dolgozik a klinikum kötelékében.
Burrat Husam, az egészségügyi dolgozók ügyvédje a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, hogy eltérő állásponton vannak a kifizetendő összeg nagyságát illetően.
- Én 700 millió forint körülire taksálom a szóban forgó összeg nagyságát, míg az egyetem 450-500 millió forinttal kalkulál. Csakhogy nem veszik figyelembe a késedelmi kamatokat - fogalmazott az ügyvéd.
Hozzátette, jövő év elején további nyolcvan dolgozó perében születik majd jogerős ítélet, s az első fokon eljáró bíróság eddig minden esetben megítélte számukra a pluszjuttatást.
Burrat Husam egyébként nem érti az egyetem hozzáállását az ügyhoz, hiszen egy évvel ezelőtt már sikerült megállapodniuk 250 dolgozó ügyében, ám most nem érzékel ahhoz hasonló pozitív attitűdöt.
- Egyszerűen nem tudom felvenni velük a kapcsolatot, pedig nyitott vagyok minden megoldásra - mondta. Szerinte az intézmény pórul járhat, mert a közeljövőben egyszerre fog a nyakába zúdulni a bírósági ítéletek sora. Akkor pedig kérdéses, hogy honnan fog tudni előteremteni forrásokat a juttatások kiegyenlítésére.
Kövér Péter, a PTE jogtanácsosa megkeresésünkre azt mondta, hogy a folyamatban lévő perekben összesen 440 millió forint megfizetését követelik a közalkalmazottak. Követelésüket azonban nem tartja jogszerűnek, így jogalap nélküli kifizetésekkel nem is számol az intézmény - ezért a PTE minden, a törvény által biztosított lehetőséget kihasznál álláspontja bizonyítására.
(Képünk illusztráció.)
H. L. B. -
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Újratöltve a mindennapi élet -...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Meghalt Baló György újságíró, az MTV...
- Hetvenöt éves Rubik Ernő, a bűvös...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Nem ízlett a bajai halászlé, a pincér...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...