Foglalkozás és egészség: projektzáró a FEEK-en
2014. június 20. péntek 15:29
Programzáró, disszeminációs tanácskozást rendeztek pénteken, június 20-án a Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Karán.
A Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara projektpartnerével, az Eszéki Egészségközponttal valamint a Baranya megyei és Eszék- baranyai munkaügyi központokkal, mint társult partnerekkel együtt ez év szeptember elején a magyar-horvát IPA együttműködési program keretében támogatást nyert a „Foglalkozás és egészség" című projektjének (Occupation and Health Project) megvalósítására.
A foglalkozás és az egészség összefüggéseinek meghatározása, mint a FEEK közleményében jelzi, elsődleges feladatként jelenik meg az Európai Unió, Magyarország és Horvátország foglalkoztatáspolitikájában.
"A munkaerőpiac két legfontosabb szereplője közül a munkáltatónak érdeke, hogy megfelelő képzettségű, egészségi állapotú munkaerő álljon a rendelkezésre, az előírt munkakörnyezet és feladat biztosításával. A munkavállalónak szintén érdeke, hogy foglalkozásáról, a munkakörülményekről, az egészségi feltételekről tájékozott legyen. A projekt elsődleges célja, hogy releváns információk biztosításával hozzájáruljunk a foglalkoztathatóság javításához, közvetve a szociális biztonsághoz. A projekt végrehajtásának időtartama, 10 hónap alatt megvalósítottuk az ILO ISCO 08 rendszernek megfelelő foglalkozások leírását, megfogalmaztuk a foglalkozások egészségi szempontjait.
A projekt egyik konkrét célja volt az ILO ISCO 08 rendszerére épülő FEOR 08 alapján elkészíteni a foglalkozások egészségi szempontjait meghatározó kézikönyvet, új könyvként pótolva a korábbi „Foglalkozások egészségi tényezői" című kiadványt.
A kézikönyv 413 foglalkozás leírását tartalmazza, meghatározva a foglalkozásokhoz kapcsolódó legfontosabb ismérveket, készségeket, kompetenciákat és elsősorban azokat az egészségi szempontokat (a foglalkozás jellege; a foglalkozás egészségre gyakorolt hatása; lehetséges kórokok; kizáró, korlátozó okok és tényezők) amelyek befolyásolhatják a foglalkozás gyakorlását.
A szakkönyv 1200 példányban magyar, 1200 példányban horvát nyelven, valamint elektronikus formában (E-book) jelent meg, amelynek felhasználói a munkaerő-közvetítők, munkáltatók, foglalkozás-egészségügyi orvosok, asszisztensek, munkavállalási tanácsadók lesznek. Szakmai továbbítására multiplikátorképzést szerveztünk Baranya megyében és Eszék-Baranyában.
Forrás: Pécsi Tudományegyetem Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kara
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- A fiatal anyák szja-mentessége nagy...
- Egy kis napsütésre is számíthatunk...
- Ganxsta és Pákó majdnem verekedett
- Pécsi Arcok - Egy másik világ: Antoni...
- Továbbra is zárva tartanak két...
- A háziorvosoknál igényelhetők az...
- Álomházasságot dúlt fel Ördög Nóri
- Ilyen is volt: farkasordító hideg,...
- Éjjel dolgoznak több baranyai vasúti...
- Tematikus túrán fedezhetjük fel az...