Ha bejön a ZEN, Beckék szerint Pécs lesz Magyarország Liverpoolja

2011. december 14. szerda 15:56

Ha bejön a ZEN, Beckék szerint Pécs lesz Magyarország Liverpoolja

Országos és nemzetközi unikumot készülnek létrehozni a Pécsi Tudományegyetem egyes óraadói és a magyar könnyűzenei élet neves képviselői a Zenélő Egyetem program elindításával. A projektről december elején számolt be nagy vonalakban az ötletgazda, Beck Zoltán és a vitorlájának hátszelet adó PTE képviselője, az egyetem rektora, Dr. Bódis József a Kodály Központban. Arról azonban nem hallani, pontosan hogyan zajlanának a képzések.

A szervezők nem titkolt célja, hogy a mindennapokat átszövő populáris zenét az egyetemi képzésbe is belefecskendezzék. Ez nem azt jelenti, hogy gitárt pengető hippik lepik majd el a BTK-t, hozzáértő szakmai és hallgatói bázist alakítanak majd ki. 

- Három alappillérre építkezünk: a zene kulturális, társadalmi és gazdasági hármasának fenoménjét oktatnánk. A jelentkezők tanulnának tehát stúdiómunkálatokat, színpadtechnikát, médiakommunikációt, médiajogot, artist management-et és design-fogásokat is - részletezte Stemler Miklós, a projekt kommunikációs felelőse.

A tutorok listáján a hazai könnyűzenei világ olyan nevei jelennek majd meg, mint Takács Zoltán Jappán (Heaven Street Seven), Urbán Ernő (Erla Sound), Szénássy Alex (Laboratory Group), Artner Szilvia Sisso (Magyar Narancs, Revizor) vagy éppen Szepesi Mátyás (MMM Booking).

A Zenélő Egyetemet nem a Művészeti Kar egyik féregnyúlványaként kell elképzelni, a Pécsi Tudományegyetem bármely fogékony hallgatója felvehet egy-egy órát, amelyért természetesen kredit és jegy is jár majd a Campus kreditrendszerén keresztül.

Mi is az a Campus?

A Campus-Kredit tulajdonképpen egyetemi szabadon választható tantárgyak gyűjtőhelye a felsőoktatási rendszerben. A hallgató ennek értelmében más szakok óráit is felveheti, amelyekért teljes értékű jegyet és kreditet kaphat.

Stemlertől megtudtuk, a ZEN kurzusai egy ideig az előbb említett Campuson érhetők el, majd egy konkrét szakot kívánnak ráhelyezni a következő tavaszi félévben lefektetett alapokra. Egyelőre azonban gyerekcipőben, szervezési korszakában jár a ZEN, de halad előre.

Rendszeres ZEN-tehetségkutatót, koncerteket terveznek, amelyeket városi és egyetemi helyszíneken tartanának, de ugyanígy lesz majd egy teljesen felszerelt hangstúdió is.

- Mindenekelőtt gyakorlatorientált szakról lenne szó, amellyel a tehetséges zenészeket támogatjuk majd egyfajta szakmai tudást mögéjük téve - mondta Stemler.

A ZEN országos és külföldi rendezvényeivel hírnévre tehetnek szert a tehetséges hallgatók, akiket a tutorok természetesen a két éves képzés elvégzése és a diploma megszerzése után is nyomon követnének. 

- A modulokat az egyetem pénzeli majd, a rendezvényekkel és más szervekkel történő kollaborálást pedig egy nonprofit kft.-n keresztül intéznénk, ennek kialakítása jelenleg folyamatban van.

A PTE teljes mellszélességgel támogatja a kezdeményezést (melynek facebook oldala ITT megtekinthető), ahogy a pécsi önkormányzat is partnere Beckék újfajta megközelítésének, amellyel - ahogy az ötletgazdák fogalmaztak - Pécs lehetne Magyarország Liverpoolja.

ZEN: Beck Zoltán és Bódis József interjú





Képünkön (balról jobbra) Takács Zoltán jappán, Beck Zoltán, Szepesi Mátyás, Artner Szilvia Sisso éx Szénássy Alex.

Mácsadi A. - Fotó: Iváncza Boglárka/ Pécsi Bölcsész