Hála az új rendszernek, kevesebbet lopnak az egyetemi koleszban

2011. december 17. szombat 17:03

Hála az új rendszernek, kevesebbet lopnak az egyetemi koleszban

A Boszorkány Kollégium felújított épületét három éve adták át, amelyet azóta egy modern, de mégsem drága beléptető-és megfigyelő rendszerrel láttak el. A szisztéma teljes kiépítése nem ment egyik napról a másikra, az üzemeltető cég ugyanis csak november végére tudott megfelelő mennyiségű chipkártyát biztosítani, akaratlanul is kedvezve ezzel az enyveskezű besurranóknak. 

November huszonharmadikán adták át a Boszi koli beléptető rendszerének utolsó darabjait, vagyis a még hiányzó chipkártyákat. Kresák Gergelytől, a PTE kollégiumi osztályvezetőjétől megtudtuk, országos anyaghiány miatt késtek a példányok, de november huszonharmadikával bezárólag mindenki kézhez kapta a sajátját, ezzel a biztonsági rendszer teljes kapacitással működhet, elejét véve a házon belüli bűnözésnek.

A rendszer egyik szerves része, a kamerahálózat már két éve üzemel, ennek köszönhetően a rongálási károk gyakorlatilag a tizedükre csökkentek. A térfigyelésbe feccölt pénz Kresák szerint tehát megtérült. Ennek ellenére volt példa bűncselekményre. 

- Egy éjszaka minden nyom, ujjlenyomat nélkül, huszonöt perc leforgása alatt négy darab egészen új, közösségi funkciót ellátó tévét vittek el ismeretlenek, miután felszereltük a kamerákat. Nagy erőket mozgósítottunk az ügyben, de a felvételeken jól látható, hogy a kiépítést, a kamera által rögzített tartományokat ismerték az elkövetők, így alig láthatóak a rögzített anyagon. A rendőrség harminc nap után le is zárta az ügyet, azóta sem tudjuk, kik voltak a tettesek - említette Kresák.

Elmondta továbbá, hogy a chipkártyás beléptető rendszer szeptemberre ütemezett, és a tényleges átadása közti időszakban elenyésző volt a bűncselekmények száma.

- Ott, ahol nyolcszáz ember lakik együtt, elkerülhetetlenek az apróbb lopások. Sok esetben még mindig besurranók okozzák a kárt, de a bentlakók egymást is gond nélkül meglopják, ez ellen a beléptetés egyáltalán nem segít - hívta fel a figyelmet az osztályvezető, hangsúlyozva, a besurranók egyre kevesebbszer merészkednek a Boszi területére.


Mácsadi A. Fotó: Dittrich Éva