Hordják még a Nagy-Magyarország pólókat a pécsi egyetemen

2011. december 20. kedd 18:20

Hordják még a Nagy-Magyarország pólókat a pécsi egyetemen

Egyes egyetemi karok és szakok hallgatói között ma is jól látható a politikai megosztottság a PTE-n. Bár reprezentatív felmérés ez ügyben tudomásunk szerint nem készült és az egyetemi oktatók is óva intettek bennünket az általánosításoktól, megkérdeztünk pár politikust és egyszeri egyetemistát, hogyan moshatók össze a tanulmányok a pártpolitizálással - mert igenis van séma.

A Fidesz képviseletében Hoppál Pétert kérdeztük, szerinte mely pártnak milyen a támogatottsága az egyes karokon. Hoppál véleménye szerint viszont ezt pontosan nem lehet megmondani, az egyetemisták tapasztalatai alapján "érezhetően visszahúzódtak a politika mezejéről".

- Az én időmben természetes volt akár pártrendezvényeken, akár más politikai eseményeken részt venni, mára azonban nagyon kis aktivitás érzékelhető a hallgatók részéről - taglalta.  

Az egyetem folyosóin sétálva jól kivehető, hogy a Bölcsészettudományi Kar legtöbb tanszékének hallgatói nem jobbos érzelműek. A korábban balosoknak tartott társadalomtudományi szakok diákjai elmondásuk szerint inkább már a „semleges", bal-és jobbközép pártokra voksolnának, élen az LMP-vel és a JeSZ-szel.

- Baranya megyében a JeSZ tagjainak hatvan százaléka a bölcsészkar hallgatója - állítja Szakács András, a Jólét és Szabadság Demokrata Közösség megyei alelnöke, aki az arányok egyoldalúságát azzal indokolja, hogy a közösség eleve a BTK berkeiből nőtt ki.  

Talán „mássága" miatt lehet megkapó alternatíva a Lehet Más a Politika pártja. Az LMP Baranya megyei szervezetének kapcsolattartója, Baracska Péter meglátása szerint az egyetemisták nagy része nem politizál, kiábrándultak ugyanis az előző évek felhozatalából. Tudomása szerint a párt egyetemistái szintén a bölcsészkar hallgatói közül kerültek ki, vagy még mindig oda járnak. Baracska egyetértett azzal a meglátással, hogy a BTK-n belül a történelem szakosok és politológus hallgatók zöme inkább a jobboldal vagy a "szélsőjobboldal" irányába orientálódik.

- A pécsi jogi karon is rendszeresen össze lehet futni Nagy-Magyarország pólós hallgatókkal, és bár én nem politizálok, egyértelműen látszik, hogy a többség jobbos - mondta munkatársunknak egy pécsi joghallgató lány, nevét azonban nem adta szavaihoz.

Németh Zsolt, a Jobbik pécsi szervezetének parlamenti képviselője úgy látja, a joghallgatók, a történelem szakosok és politológus tanoncok mellett elsősorban az orvostanhallgatók és a Pollack növendékei szimpatizálnak a párttal.

A fenti mintának oka lehet, hogy az oktatási rendszer hibáinak köszönhetően alig van rálátása a fiataloknak azokra a Magyarországot érintő sorskérdésekre, amelyek mentén a jobboldali pártok szerveződnek. A jogi kar vagy a történelem tanszék tényeken alapuló tanulmányi háttere legtöbbször az egészséges jobboldal irányába orientálja a fiatalokat, míg az ezzel nem foglalkozók többsége megmarad a rendszerben, amibe tanulmányai során szocializálódott.

(Az MSZP részéről Nyőgéri Lajos képviselő azt kérte munkatársunktól, e-mailben tegyük fel a témába vágó kérdéseinket, választ azonban azóta sem kaptunk tőle - sem szóban, sem írásban. Így hát, körképünkből, a szocialistákat most kénytelenek vagyunk kihagyni - a szerk.)
 

Képünk illusztráció.


Mácsadi A.