Horror lesz mindenkinek, ha letiltják az egyetemen a Microsoft-termékek használatát

2012. február 16. csütörtök 18:25

Horror lesz mindenkinek, ha letiltják az egyetemen a Microsoft-termékek használatát

Az oktatási intézmények csak március végéig használhatják jogszerűen a Tisztaszoftver program keretében beszerzett Microsoft-termékeket, miután a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium tavaly év végén leállította a programot. Az intézmények nehéz helyzetbe kerültek, hiszen ezentúl nemcsak drágábban jutnak hozzá az amerikai cég termékeihez, hanem - amennyiben áttérnek más, ingyenes szoftverek használatára - az üzemeltetői személyzet, valamint a felhasználók (diákok, tanárok, adminisztratív dolgozók) átképzését is meg kell oldaniuk.

A szaktárca által leállított program elődjét 2001-ben, az első Orbán-kormány idején indították útjára Campus elnevezéssel, amely során a tanulók és dolgozók jogtisztán használhattak Microsoft-termékeket (például az office-csomagot, melbyen a word, az excel és sok más mindennap használatos, népszerű program megtalálható). Legutóbb tavaly hosszabbították meg a kontraktust, igaz erősen leszűkítve a kört, ugyanis a szerver operációs rendszer, az adatbázis-kezelő és egyéb, szerveroldali Microsoft-termékek ingyenes használata már 2011-ben kikerült a szerződésből.

Csillik László, a PTE informatikai igazgatója a Pécsi Újságnak azt mondta, információi szerint tovább folynak a tárgyalások a kormány és a Microsoft között, de a Rektori Konferencia is tett lépéseket az ügyben. A cél, hogy az érintett felsőoktatási intézmények továbbra is kedvezményes konstrukció keretében használhassák tovább a Microsoft szoftvereit.

A szakember elmondása szerint az utóbbi nyolc-tíz évben a PTE is sok területen a Microsoft-alapú megoldásokra rendezkedett be.

- Sok alkalmazásunk Microsoft-alapú, ilyen operációs rendszert igényel mind szerver-, mind kliensszinten. Az Egységes Tanulmányi Rendszer (ETR), a hozzá kapcsolódó alrendszerek, a gazdálkodási rendszerünk (SAP), a humánerőforrás-gazdálkodási rendszerünk (Nexon) és néhány kisebb medikai alrendszer gyakorlatilag nemcsak szerver-, hanem kliensoldalon is Microsoft-platformot igényel. Ráadásul az egyetemen belüli elektronikus kommunikáció során is az MS-Office rendszert használjuk - közölte a vezető informatikus.

Az egyetemnek jelenleg mintegy hétezer számítógépből álló gépparkja van, ebből - az első becslések alapján - mintegy 6000-6500 eszközt érintene közvetlenül a Tisztaszoftver program leállítása. Jelenleg is zajlik egy belső felmérés arra vonatkozóan, hogy a karok, a klinikai terület és további szervezeti egységek milyen módon orvosolnák a problémát.

A program leállításával több százmillió forintos költségvetési tétel jelentkezhet majd az egyetem büdzséjében, hiszen az universitas csak jóval drágábban férhet hozzá a Microsoft termékeihez - már amennyiben továbbra is az amerikai cég szoftvereit alkalmazzák majd.

Mindenesetre ha nem születik megállapodás az érintettek között, és a Windows-platformot igénylő nagy központi alkalmazások kivételével az egyetem szervezetei nyílt forráskódú, ingyenes szoftverek használata mellett döntenek, úgy az installálás és az implementáció sok munkát igényel majd. Ráadásul meg kell tanítani a kollégákat és a diákokat is az általuk eddig nem ismert programok kezelésére - minderre már készülnek a szakemberek.

 

H. L. B.