Idén többen jelentkeztek a PTE-re

2010. július 15. csütörtök 18:58

Idén többen jelentkeztek a PTE-re
Noha csak július 22-én derülnek ki az idei felvételi ponthatárok, az már tudható, hogy a megemelt minimum következtében 200 pont alatt szinte senkit nem fognak felvenni sem alap-, sem költségtérítéses képzésre. A rendelkezésre álló statisztikák alapján elmondható, hogy a Pécsi Tudományegyetemre jelentkezők száma meghaladja a tizenhétezret, ami négy százalékos növekedés a tavalyi évhez képest.

Idén megközelítőleg 140 ezren adtak be jelentkezést valamelyik felsőoktatási intézménybe, emellett jelentősen emelkedett a felsőfokú szakképzésre és a mesterképzésre jelentkezők száma – utóbbi esetében ez negyven százalékos növekedést jelent.

A legutolsó statisztikákból kiolvasható, hogy a PTE tartja negyedik helyét a nagy egyetemek rangsorában mind az összes jelentkező, mind az államilag támogatott képzésre jelentkezők számát illetően. Egy felsőoktatási intézmény piaci megítélését nagyban meghatározza az adott intézményt első helyen megjelölők száma is: ebben a mutatóban tavalyhoz képest négy százalékos növekedés tapasztalható, ami azonban elmarad a másik három (ELTE, szegedi, debreceni) egyetemre jellemző értéktől.

A felsőfokú szakképzés iránt szintén növekedett az érdeklődés, ami érthető annak ismeretében, hogy eme képzési szintre továbbra is elegendő 140 pontot elérni ahhoz, hogy valakit felvegyenek. A bolognai-folyamat hatására emelkedő tendenciát mutat a mesterképzés népszerűségi indexe is.

A karokat összehasonlítva kiderül, hogy a PTE-re felvételizők egynegyede a bölcsészkarra szeretne bejutni, második helyen áll a műszaki kar, a harmadik legvonzóbb – megosztva – a közgazdaság- és a természettudományi, az utolsó pedig – képzési jellegéből adódóan – a művészeti kar.

Lengvárszky Attila, oktatási igazgató szerint a minimumponthatár kétszázra emelése nem érinti jelentősen a pécsi universitast, hiszen tavaly a felvételizőknek mindössze négy százaléka nem érte el ezt a szintet. A szakember szerint az emelés inkább a kisebb főiskolákat és oktatási intézményeket érinti érzékenyen, ahol nehezebb a megfelelő létszámú hallgatót összegyűjteni – hiszen a ponthatárok elsősorban a férőhelyek és a jelentkezők számától, valamint a felvételizők teljesítményétől függnek.

Hozzátette: általában a költségtérítéses képzések esetén csökkennek a ponthatárok, pótfelvételi esetén nyilvánvalóan nem lehet magasabb pontszámot figyelembe venni, mint a „rendes” felvételi alkalmával.

H. L. B. - Fotó: PTE