Ilyen bérek mellett, mondja a klinikai főigazgató, aligha oldódik meg egykönnyen az ápolóhiány

2013. január 21. hétfő 13:11

Ilyen bérek mellett, mondja a klinikai főigazgató, aligha oldódik meg egykönnyen az ápolóhiány

A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjában dolgozó ápolók közül továbbra is folyamatos a szakképzett dolgozók elvándorlása, bár helyükre folyamatosan képzik és veszik fel az új munkavállalókat. Prof. Dr. Decsi Tamás, az intézmény főigazgatója szerint szakmánként és ápolási területenként változnak a betöltetlen státuszok, azokat azonban különböző mértékben fel tudják tölteni. A kezdőként elhelyezkedő ápolók fizetése gyakorlatilag megegyezik a tíz-tizenöt éve dolgozó kollégáik - amúgy nem túl magas - fizetésével.

Évek óta hallani az egészségügyi ágazatban tapasztalható szakemberhiányról, s ez nemcsak az orvosi-, hanem a szakápolói, asszisztensi munkakörökre is érvényes. A PTE Klinikai Központjában mintegy 1600-1800 ápoló dolgozik jelenleg, körükben továbbra is folyamatos a fluktuáció.

Prof. Dr. Decsi Tamás, a KK főigazgatója a Pécsi Újság.hu érdeklődésére azt mondta, ápolóhiány leginkább az igényesebb ápolási feladatot követelő területeken - például az intenzív osztályokon - tapasztalható.

Kevés a gyerek- és sürgősségi szakápoló

Bogláriné Szalai Erzsébet, a KK ápolási igazgatója elmondta, hogy a nem egészen kétezer szakdolgozó közül mintegy háromszázan diplomás ápolók. Vannak olyan területek, amelyek kevésbé kedveltek a dolgozók körében, ott a szakképzettségi arány is alacsonyabb; ilyenek például a krónikus betegeket ellátó munkakörök. A szakember szerint leginkább sürgősségi ápolók és a gyerekápolók hiányoznak a rendszerből, de a képző intézmények bevonásával igyekeznek megoldani a nővérhiányt.



- Az ilyen helyekre nehezebb dolgozókat találni. Ugyanakkor, ha kiírunk egy pályázatot egy betöltetlen állásra, arra mindig találunk jelentkezőket. Igaz ugyan, hogy van egy mozgási tendencia, de az nem több mint mondjuk volt fél évtizeddel ezelőtt is volt. Jönnek és mennek dolgozóink. Kétségtelen, hogy manapság mindenki nagyon érzékeny a bérekre, tehát viszonylag kis bérkülönbség is elvándorlási erőt jelent - fogalmazott a professzor.

Az tény, hogy inkább a magasan képzett, nyelvet beszélő ápolók döntenek úgy, hogy külföldre mennek dolgozni, irántuk nagy a kereslet. Az ágazatban érzékelhető alacsony fizetések is sokakat késztetnek az ország elhagyására. Ráadásul az is jelent némi feszültséget, hogy a kezdő ápolóknak majdnem ugyanannyi a fizetésük, mint a már tíz éve a szakmában tevékenykedő, tapasztalt munkatársaknak.

- Nem igazán tudjuk a megszerzett szakmai tapasztalatot és a nagyobb tudást a bérekben is tükröztetni. A közalkalmazotti bértáblából kiderül, hogy a relatíve alacsony kezdő fizetések nagyon lassan növekednek. A minimálbérek emelkedéséből fakadóan sajnos ezek az összegek nem haladják meg jelentősen a minimálbért. Ezért tehát a munkavállalók egy része kénytelen más jövedelemforrás után nézni - tudtuk meg a főigazgatótól.

Ez azonban nem is olyan egyszerű, hiszen Pécsett nem nagyon engedélyezik a másodállást az ápolók számára.

- Ennek megvannak a nagyon szigorú munkaügyi szabályai. Miután az ápolói munkakörök meghatározóan három műszakosak, figyelemmel kell lenni a munkavégzést követően előírt kötelező pihenőidőre is. Természetesen nem működik, hogy valaki az egyik egészségügyi intézményben dolgozzon éjszaka, hogy aztán egy másik helyen ugyanezt tegye napközben. Ez a betegek biztonsága és az ápolás minősége szempontjából megengedhetetlen lenne.

Tovább ront a helyzeten, hogy az ágazatban idén elmaradnak a béren kívüli juttatások, amelyek pedig némi könnyebbséget jelenthetnének a munkatársak számára.

Képünk a PTE Gyermekklinikáján készült.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva