Íme, a PTE új gazdasági főnöke

2010. szeptember 19. vasárnap 18:59

Íme, a PTE új gazdasági főnöke
Augusztus elsején lépett hivatalba a Pécsi Tudományegyetem új gazdasági főigazgató-helyettese. Krutki Józsefnét egyebek mellett az intézmény gazdasági stabilitásának megteremtéséhez szükséges lépésekről, a kutatóegyetemi cím megszerzéséről, a szervezeti átalakításokról kérdeztük.

- Az olvasók számára kérem, mondjon magáról pár mondatot. Hogyan esett önre az egyetem választása?
-
Közgazdász végzettségem van, évtizedek óta dolgozom nagyvállalatoknál. Több mint 20 éve felsővezetőként éppen a gazdasági területek irányításában szereztem jelentős tapasztalatokat. Ezek a nagyvállalatok - legyen szó akár a távközlésről, akár a postáról - nagyon tagolt, sok részegységből álló szervezetek, tehát a munkatapasztalatom jól hasznosítható egy olyan egyetemen, amely 27 klinikát és tíz kart foglal magában. Ennek a decentralizált működési módnak a szabályozása és irányítása fontos tevékenység. Úgy éreztem, a szakmai múltam esélyt adhat arra, hogy a mára sok problémával küzdő egyetem útkeresésében a saját tapasztalataimmal segítséget nyújtsak. Az új rektori vezetéssel együtt kell előre lépnünk, és meg kell indulnia az universitasonbelül egy emelkedő ívű életpályaszakasznak.

- Melyek voltak hivatalba lépése utáni első és legfontosabb teendői az intézmény gazdasági-és pénzügyi stabilitásának megteremtése érdekében?
-
Az egyetem súlyos, felhalmozódott szállítói tartozása önmagában, állami beavatkozás nélkül, nem oldható meg. De ez nem jelenti azt, hogy maga az egyetem ne tudna belső, komoly, hathatós üzemszervezési lépésekkel támpontokat adni, és önmaga is eredményes lenni. Ezeket a lehetőségeket szeretném feltárni, ennek érdekében háttérelemzéseket indítottunk el a klinikákon és az egyetem egészében is. Bízom abban, hogy a kincstárral közösen össze tudunk állítani egy olyan szakmai forgatókönyvet, amely elvezet odáig, hogy az egyetem finanszírozási adottságai 2011-ben fokozatosan javuljanak.

- Hogyan látja, mennyi idő alatt lehet rendbe tenni az intézmény gazdálkodását, anyagi stabilitását?
-
Erre a nehéz kérdésre sokan várják a választ. Természetesen rövid idő alatt nem lehetséges komoly változás, ezért veszélyes pontos prognózist adni. Mégis úgy gondolom, ahhoz, hogy az egyetem belső folyamatai átláthatóbbak és szabályozottabbak legyenek, fontos néhány gyors lépést megtenni. Egy-másfél év segíthet abban, hogy az egészségfinanszírozás központi szerepének feltételrendszerét megismerjük, és ezek hatásait megmérjük az egyetem egészére nézve.

- Milyen szervezeti átalakításokat hajtott végre a hatékonyabb működés érdekében (személycserék, átcsoportosítások, stb.)?
-
Még nincs másfél hónapja, hogy itt dolgozom, ez nem hosszú idő. Mégis úgy gondolom, hogy az első lépést magában a gazdasági főigazgatóságon kell megtenni, mert véleményem szerint a feladatához képest túltagolt és túlburjánzott szervezet. Olyan működési rendszerre készült fel, amely végül nem realizálódott: erős centralizációs célokat tűzött ki, de a valódi működés - és általában az egyetemek működési praxisa - érthető módon decentralizált, már demokratikus jellegéből adódóan is. A hatékony működéséhez összeszedettebb, méretében kisebb és szakmai erejét illetően erősebb szervezet kell. Végre fogunk hajtani egy kisebb létszámleépítést és kialakítunk egy sokkal kevésbé tagolt szervezetet, kevesebb vezetővel és a jelenleginél még több, felkészült szakemberrel.

- Mi a helyzet a kutatóegyetemi címmel kapcsolatban?
-
Nagyon fontos tanulságokat hozott az egyetem számára az, hogy nem nyerte el a kutatóegyetemi címet. Ezt fel kell dolgozni. A közeljövőben úgy kell megfogalmazni a működésfejlesztési és stratégiai célokat, hogy az egyetem a tradíciójához és valódi képességeihez méltón ítéltessék meg.

- A májusban kirobbant vesztegetési botrány után találtak-e még felelősöket az egyetem berkein belül? Ha igen, akkor milyen szankciókat alkalmaznak velük szemben?
-
A vesztegetési ügy vizsgálata nem a mi dolgunk, hanem a nyomozók feladata. Ez viszont nem azt jelenti, hogy ne volna dolgunk a lehető legnagyobb körültekintéssel átvizsgálni az aktív szerződéseinket. Abban az esetben, ha ezek között olyanokat találunk, amelyek az egyetem jelenlegi vagy jövőbeni működéséhez nélkülözhetők, akkor ezeket akár fel is bontjuk. Igyekszünk gondos, alapos és kiterjedt munkát végezni, hogy csakis az egyetem céljait szolgáló együttműködések mentén haladjunk.

- A rektor úr minap egy ún. „belső bank"-koncepció kidolgozásának fontosságát hangsúlyozta, az egyetemen belüli pénzmozgások kezelését illetően. Ez mit jelent pontosan?
-
Egyelőre nincs ilyen, ez egy elvi koncepcionális megközelítés. Jó néhány olyan intézménye van az egyetemnek, amelyek belső szolgáltatást nyújtanak egymás felé, és ezek kezelésére sokfajta technika létezik. Azonban pillanatnyilag a legsürgősebb feladat a 2011-es üzleti, gazdasági és szakmai terv előkészítése, melyen nagy erőkkel dolgozunk.

Horváth L. Balázs