Itt túl drága az élet: csökken a határon túliak száma a PTE-n

2011. október 07. péntek 18:07

Itt túl drága az élet: csökken a határon túliak száma a PTE-n

Egyre kevesebb határon túli magyar hallgató vesz részt a Pécsi Tudományegyetem karainak képzéseiben. Vázsonyi Ottó, a külhoni magyar fiatalokat tömörítő Márton Áron Szakkollégium pécsi vezetője szerint ez a magas költségeknek tulajdonítható elsősorban. Utánajártunk, az értintetteknek mire és mennyire van szükségük ahhoz, hogy a PTE-n megkezdhessék, később pedig folytathassák tanulmányaikat. 

A pécsi egyetem karait idén hozzávetőleg kétszáz határon túli magyar látogatja, a közülük kikerülő gólyáknak pedig nem a „welcome drink" okozta a legnagyobb fejfájást szeptember első heteiben. Először is túl kell esniük az ügyintézési procedúrán, amely nem kis fáradtságukba kerül az addig idegenként kezelt érkezőknek.

- Ha Unión belüli államolgárokról van szó, az uniós társadalombiztosítással tudnak élni, Magyarországon csak regisztrálási kötelezettségük van, tehát nincs szükségük tartózkodási engedélyre - tudtuk meg Vázsonyi Ottótól, a BTK kari igazgatójától, a Márton Áron Szakkollégium vezetőjétől. - Ellentétben az EU-n kívülről érkezőkkel: nekik az idegenrendészetnél tartózkodási engedélyt kell intézniük, és miután kiváltották a diákvízumot, TAJ-számot és lakcímkártyát is kell igényelniük. A bankszámlaszám vagy az adóazonosító jel iránti kérelmeknek anyagi vonzata nincs, csak ki kell várni, amíg az iratokat postázzák.

Határon túli magyar diákok egyhavi átlagköltségei

Költségtérítéses opció esetében a tandíj karonként változik, a százezres nagyságrendtől akár az egymillió forintig is terjedhet. A kollégium legjobb esetben 13 ezer forintjába fáj a diáknak, az albérleti díj nagyon optimista és diákbarát verziója a téli hónapokban 20-25 ezer forint körül mozog. A mobilitás érdekében vásárolt helyi járatos bérlet havi szinten 3300 forint, a MÁV egy-egy útja (50%-os diákkedvezménnyel, például a felvidéki Komáromot véve úticélnak retour jeggyel) pedig 5080 forint. Az étkezésre, szórakozásra és egyéb kiadásokra szánt összeg az anyagi helyzet függvényében változhat, de az összbüdzsét általában 40-60 ezer forintban határozzák meg az otthonról támogató szülők.

Ez után bármily meglepő, a diák ugyanolyan helyeztbe kerül, mint az anyaországiak, legyen szó az állami finanszírozottak szerencsés helyzetéről vagy a költségtérítéses verzióról - bár, csak határon túliaknak járó ösztöndíj is létezik.

A FEEK egyik szerbiai magyar diákja, Tančík Richárd munkatársunknak azt mesélte, költségtérítéses hallgatóként semmilyen támogatásban nem részesülhetett, egyedül a kiemelt szakmai tudományos ösztöndíjra volt jogosult. Ennek elnyeréséért (honpolgárnak és határon túlinak egyaránt) egyetemi pályázat keretében bizonyítania kell, hogy kiemelkedő tevékenységeket folytat, például konferenciák, rendezvények szervezésében jeleskedik.

Ezen túl sem más ösztöndíjat, sem szociális támogatást, sem kollégiumot nem kaphat, ha költségtérítéses képzésben vesz részt. Egy alternatíva még szóba jöhet, ez pedig a miniszteri ösztöndíj.

Vázsonyi a miniszteri ösztöndíjjal kapcsolatban leszögezte, erre kizárólag az Európai Unión kívül élő határon túli területekről érkezett magyarok jogosultak, illetve azok, akiket az EU-s határon túli területek minisztériumai felterjesztettek az ösztöndíjra.

- A miniszteri ösztöndíjas hallgatók a 17 ezer forint körüli támogatás mellett kapják az intézménytől a tanulmányi ösztöndíjukat, és alanyi jogon kapnak szociális ösztöndíjat, valamint társadalombiztosítást is - tért ki a juttatás előnyeire az igazgató. A befolyó összegekből finanszírozhatják tanulmányaikat és ittlétüket.

A kollégiumi elhelyezés kapcsán Vázsonyi lapunknak azt mondta, a Rácvárosban lévő Márton Áron koliban határon túli magyarként a diákok automatikusan férőhelyre jogosultak. Itt mindenről informálódhatnak, és a havi 13 000 forintos kollégiumi költség is kedvező a többi pécsi koleszhoz képest.

Képünkön a Szántó kollégium, ahol szintén laknak határon túli magyar hallgatók.

Mácsadi Anna - Fotó: PTE