Kacsa volt: új egyetemről szó sincs, a művészeti kar dékánja szerint nem is lenne lehetséges
2012. szeptember 25. kedd 18:37

Nagy visszhangot kapott a sajtóban az a múlt héten felreppent hír, amely szerint új művészeti és zenetudományi egyetemet alapítanának Pécsett. Hoppál Péter országgyűlési képviselő, a pécsi önkormányzat kulturális bizottságának elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy egyes kormányzati elképzelések Pécsnek, mint a kultúra fővárosának imázsát jobban érvényesíthetőnek vélik egy új, önálló zeneművészeti intézmény létrehozásával.
Szeptember 18-án tárgyalt először erről az ötletről prof. Dr. Bódis József, a PTE rektora, valamint Páva Zsolt polgármester és Hoppál Péter képviselő. A Fidesz pécsi elnöke a Pécsi Újság.hu megkeresésére azt mondta, a sajtó szerinte némileg „felfújta" az ügyet.
- A megbeszélésen megvitattuk a lehetőségeket, de még rengeteg a kérdőjel és rengeteg a feltételes mód. Ezt az ügyet egyelőre a sajtó fújta fel, nem tart még ott, hogy bármiféle konkrétumról lehessen beszámolni - mondta a politikus.
Hoppál Péter hozzátette, hogy - egyes hírekkel ellentétben, amelyek szerint a PTE vezetősége nem örült egy új felsőoktatási intézmény Pécsett való létrehozása gondolatának - az egyetemnek konkrét ötletei vannak az esetleges megvalósítást illetően. Ezt bizonyítja, hogy a felek egy hónapon belül újból tárgyalóasztalhoz ülnek.
Az egyetem részéről nehéz volt megszólalót találni, miután Bódis József rektor jelenleg Kínában tartózkodik, míg Komlósi László oktatási rektorhelyettes a megbeszélés idején Finnországban vett részt egy konferencián, így nem tudott érdemben nyilatkozni a PTE hivatalos álláspontjáról. Vas Bence, a művészeti kar égisze alá tartozó Zenetudományi Intézet igazgatója pedig azzal hárította el érdeklődésünket, hogy egy belső megállapodás értelmében ő nem nyilatkozhat az ügyről.
Nyilatkozott viszont Colin Foster, a művészeti kar dékánja, de hangsúlyzta, hogy ő sem az universitas hivatalos álláspontját fogalmazza meg, hanem saját véleményét. (Bár természetesen beszélt a rektorral arról, hogy mi hangzott el a múlt héten megtartott tárgyaláson.)
A szobrászművész nehezményezte, hogy őt eddig senki sem kérdezte meg az ügyről, s ő is csak az újságokból értesült korábban arról, hogy szóba került egy másik intézmény létrehozásának gondolata.
- Tudom, hogy korábban már felmerült annak a gondolata, hogy a Zeneművészeti Intézet esetleg kiválna a művészet karból. Az a koncepció, amely egyfajta zeneakadémiát hozna létre - akár francia mintára -, jó elképzelés, csak nem mindegy, hogyan és milyen formában valósítanák meg - fogalmazott a dékán. Hozzátette, hogy az ő segítsége nélkül mindez nem is lenne lehetséges, ráadásul a jelenlegi jogszabályok sem tennék lehetővé megvalósítását.
Foster annyit elárult az egyeztetésről, hogy a rektor elutasította az eredeti, a sajtóban megjelent javaslatot és egy másik lehetőséget vázolt fel. Az biztos, hogy a PTE-nek nem érdeke, hogy a megszűnjön a művészeti kar vagy éppenséggel kiváljon a zenetudományi intézet - bár ennek több okból sincs valóságalapja, hiszen az intézet nem felel meg egy önálló egyetem megalapításához szükséges feltételeknek.
H. L. B. - Illusztráció: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Húsvét után is marad a meleg, mégsem...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Felborult egy kishajó a Dunán, egy...
- Ferenc pápa: nincs béke a...
- Szörnyű tragédia történt Baranyában:...
- Jövő keddtől módosított menetrend...
- Elindult a virágzás, munkába állt 20...
- Húsvét mindkét napján felkereshető a...
- Csillagesőt, sőt, tűzgömböket is...
- Ezek a csapatok mérkőznek a Baranya...